Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtyři situace, co udělat se smlouvou životního pojištění v roce 2015

Od prvního ledna 2015 se zpřísnily u životního pojištění podmínky pro čerpání daňových výhod, které mohou u vlastních plateb klienta dosáhnout až 1 800 korun ročně.

Změna daňových předpisů není důvodem pro ukončení smlouvy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud na pojištění přispívá zaměstnanci zaměstnavatel, je pro něj za rok zvýhodnění až 10 200 korun v podobě úspory na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění, zaměstnanec pak ušetří až 3 300 korun ročně.  

A jelikož se v Česku v posledních letech životní pojištění a jeho poskytované daňové výhody zneužívaly, část mzdy se vyplácela právě přes životní pojištění, zasáhlo Ministerstvo financí a podmínky zpřísnilo. Více čtěte zde.  

Protože se novela zákona týká nejenom nových, ale i stávajících smluv, které má přibližně 3,5 milionu lidí, připravili odborníci ze společnosti Partners řešení nejčastějších situací, které mohou nastat. 

1. Životní pojištění si pořídím po 1. lednu 2015

Pokud budete nyní uzavírat novou smlouvu, budete si muset vybrat jednu z daňových variant. Buď využívání daňových výhod, nebo možnost mimořádných výběrů ze smlouvy. Doposud jste mohli na jedné smlouvě čerpat jak daňové výhody, tak možnost mimořádných výběrů. Od počátku roku 2015 už tuto kombinaci použít nelze. 

V případě, že si zakládáte smlouvu životního pojištění, na kterou vám bude přispívat zaměstnavatel, s největší pravděpodobností bude trvat na tom, aby smlouva byla v režimu s daňovým zvýhodněním, tedy bez možnosti mimořádných výběrů. 

Pokud vám ale zástupce pojišťovny nebo finanční poradce nabídne uzavření dvou smluv, jedné na daňové úlevy a druhé s možností mimořádných výběrů, tuto variantu pečlivě zvažte. S uzavřením každé nové smlouvy je totiž spojena i řada poplatků, proto žádejte na případnou druhou smlouvu nějaký bonus nebo slevu. Na trhu jsou zprostředkovatelské společnosti, které vám něco navíc ke druhé smlouvě zajistit umí.

2. Smlouvu životního pojištění jsem uzavřel do 31. 12. 2014

Legislativní změna se týká i těch klientů pojišťoven, kteří mají smlouvu již uzavřenou. Pokud patříte do této skupiny, dostali jste v průběhu října a listopadu od své pojišťovny dopis, kde vás vyzvali k rozhodnutí, jaký daňový režim od 1. ledna pro smlouvu zvolit - režim s daňovými výhodami, nebo bez výhod. 

Zapamatujte si

  • Nechte si potvrdit, v jakém daňovém režimu je vaše smlouva, a to písemným dodatkem přímo v pojišťovně.
  • Změna daňových předpisů není důvodem pro ukončení smlouvy.
  • Pokud na smlouvu přispívá zaměstnavatel, smlouva musí přejít do režimu s daňovým zvýhodněním.
  • Pokud budete kvůli změně daňových předpisů uzavírat druhou smlouvu, ptejte se po slevě na tuto smlouvu. Když slevu nedostanete, oslovte finančního poradce z jiné společnosti.
  • Životní pojištění si nastavte především ke krytí rizik, nikoliv na spoření.

Pro výběr máte čas do konce letošního března, dokdy platí takzvané přechodné období. 

Většina pojišťoven v dopise uvedla, že pro přechod do režimu s daňovým zvýhodněním stačí pouze tichý souhlas. Ozvat se pojišťovnám měli pouze klienti, kteří možnost mimořádných výběrů požadovali zachovat.

Tento postup koncem roku 2014 rozporovala Česká národní banka s tím, že tichý souhlas je k takto zásadní změně smlouvy nedostačující. Více čtěte zde. Pojišťovny nyní s Centrální bankou intenzivně jednají a hledají společné řešení s hlavním cílem: minimalizací administrativního zatížení klientů. 

Nevýhodou je, že čas kvapí, konec března se blíží a klienti i pojišťovny zatím nemají jistotu, zda vše proběhlo správně. 

Pokud tedy chcete vědět, jestli je smlouva v tom režimu, který požadujete, měli byste se sami ozvat pojišťovně a podepsat písemný dodatek ke smlouvě, kde to bude specifikováno. Doporučujeme si veškerou komunikaci s pojišťovnou uchovat. To pro případ, že by došlo k pozdějším nejasnostem.

Pokud již máte smlouvu s příspěvkem zaměstnavatele, tak zde není potřeba nic dlouho zvažovat. Tyto smlouvy musí od 1. ledna přejít do režimu s daňovým zvýhodněním.

3. Smlouvu jsem uzavřel do 31. 12. 2014 a chci si vybrat

Jestli máte starou smlouvu a chcete si vybrat, nejdřív kontaktujte pojišťovnu a zjistěte, v jakém daňovém režimu je smlouva nyní vedena. 

Pokud máte smlouvu již v režimu s daňovým zvýhodněním, dobře zvažte provedení výběru. Tato rada platí dvojnásobně, pokud budete chtít vybrat jen částku v řádu několika tisíc korun. Nezapomeňte, že výběrem porušíte zákonem stanovené podmínky daňové uznatelnosti a vaše smlouva se ihned automaticky stane smlouvou bez daňového zvýhodnění. 

Pokud vám na tuto smlouvu přispíval zaměstnavatel, s největší pravděpodobností přijdete i o možnost čerpání dalších příspěvků zaměstnavatele. 

Jakási dočasná změna daňového režimu na smlouvě, provedení výběru a vrácení smlouvy do původního režimu s daňovým zvýhodněním nebude možná a přímo odporuje myšlence zákona. Dá se předpokládat, že by se tato aktivita nelíbila finančnímu úřadu.

4. Smlouvu jsem uzavřel už dříve, ale z pojišťovny nic nepřišlo

Jestli jste žádný dopis nedostali, mohlo se to stát ze dvou důvodů. Jelikož dopisy nebyly zasílány doporučeně, tak je možné, že obálka stále někde cestuje. 

Druhý, pravděpodobnější důvod je, že máte smlouvu, které se novela zákona o daních z příjmů netýká, že smlouva nesplňuje podmínky podle § 15, odst. 6, zákona o daních z příjmů. Rozhodně ale neuděláte chybu, když pro „klid duše“ zavoláte na klientské centrum pojišťovny a zeptáte se. 

Pojištění má i nadále smysl

Daňové změny u životního pojištění však nejsou žádnou katastrofou. Zpřísňují se pravidla, protože Češi opět našli cestu, jak něco obejít a vyzrát nad zákonem. Stát již nechce tolerovat zneužívání životního pojištění v podobě odklonění části mzdy u zaměstnanců ani daňově zvýhodňovat klienty, kteří nespoří na důchod, ale finanční prostředky na své smlouvě využívají k okamžité spotřebě.

I nadále platí, že životní pojištění má smysl, zejména v oblasti zajištění. Potřeba je vždy dobře zvážit jeho význam, nastavení smlouvy a především se vyvarovat ukvapených rozhodnutí. Nejhorší možnou variantou je neuvážené ukončení pojistné smlouvy.

Dáme vaše finance do kupy

Správně nastavené životní pojištění vám dokáže pomoci překonat nelehké životní situace. Sjednejte si schůzku s poradcem nebo si srovnejte nabídky online.

  • Nejčtenější

Vrátila zboží za 600 korun, které jí nesedělo. Přišla o 70 tisíc

Kdo si myslí, že nikdy nesedne na lep internetovým podvodníkům, je na omylu. Stát se to může prakticky každému, bez ohledu na věk i vzdělání. Potvrzuje to případ ženy, která věřila, že se jí nic...

Pracovní dohody doznaly opět změn. Tentokrát potěší firmy a zaměstnance

Kolem dohod o provedení práce panovala loni poměrně bouřlivá atmosféra. Zákonodárci totiž avizovali novou legislativní úpravu, která by tento institut pořádně zkomplikovala. Návrh dělal vrásky na...

KOMENTÁŘ: Drahota je tady a už nezmizí. Co letos čeká českou ekonomiku

Bude rok 2025 rokem nízké inflace a finanční stability? Poroste naše ekonomika? „Letošní rok rozhodně nebude nudný. Uvolňování sazeb Českou národní bankou bude komplikovat relativně vysoká inflace na...

Pracující důchodci si polepší o tisíce korun. Výhoda není automatická

Starobní důchodci, kteří nadále pracují, mají od ledna 2025 nárok na slevu ze sociálního pojištění. Na pojistném nyní ušetří 6,5 %. Sleva se týká zaměstnanců i OSVČ, kteří dosáhli důchodového věku a...

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

Chybějící zdravotní posudek vyjde seniorního řidiče i pěkně draho

Podcenění povinné lékařské prohlídky řidiče, kterou zákon zatím ukládá od 65 let věku, se může hodně prodražit. Pokud řidiči takový posudek chybí a způsobí škodu na zdraví či majetku, bude po něm...

21. ledna 2025

Koupili jste či upravili loni nemovitost? Podejte daňové přiznání

Do pátku 31. ledna 2025 mají poplatníci povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2025. Týká se to všech nových vlastníků, kteří v roce 2024 koupili dům, byt nebo pozemek. Povinnost se...

21. ledna 2025

Co je „prokletí znalostí“ a kdo tímto problémem trpí a štve druhé

Jsou inteligentní, vzdělaní a vypracují se na nejrůznější posty. Mají však jeden vážný problém. Když mají druhým něco vysvětlit nebo sdělit, neumí to. Přitom si to vůbec neuvědomují. Takové situace...

20. ledna 2025

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

19. ledna 2025

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Regionální Manažer - Plzeň

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Plzeňský kraj

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...