Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Cestovní pojištění letos doplňuje ministerský semafor

Sjednání cestovního pojištění má letos určité výjimky. Důvodem je pandemie covid-19. Při výběru destinace by proto klienti měli sledovat doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR a cestovní semafor Ministerstva zdravotnictví ČR. Jím se totiž budou řídit i pojišťovny při posuzování plnění z cestovního pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tuzemské pojišťovny při posuzování pojistné události vzniklé mimo území České republiky u klientů s uzavřeným cestovním pojištěním budou i letos postupovat jako v předchozích letech. Pro cestovatele to znamená řídit se doporučeními vydanými Ministerstvem zahraničních věcí ČR (MZV ČR). Pokud úřad nedoporučuje cestovat do některých zemí kvůli vyhlášení obecného zákazu, pak ani pojišťovny nekryjí pojistná rizika v těchto ministerstvem vymezených regionech.

„Pojišťovny zároveň upozorňují na to, že v případě vycestování do bezpečné země budou hradit jak léčebné výlohy, tak případnou hospitalizaci i asistenční služby. A to i lidem, kteří tam onemocní infekcí covid-19,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění ze skupiny Partners Jiří Matusík.

Doporučeními MZV ČR se stejně jako v předchozích letech řídí i tuzemské pojišťovny při úhradě léčebných a dalších výloh, ke kterým došlo za hranicemi naší země.

„Informace o podmínkách vstupu do cizích zemí jsou zveřejněny a aktualizovány na webových stránkách MZV ČR, odkud se návštěvník proklikne i do příslušných zastupitelských úřadů ČR. Doporučuji cestovatelům, aby tyto informace pravidelně sledovali,“ upřesňuje.

Riziko nákazy covidem-19 ukazuje semafor

Poněkud jiná pravidla u cestovního pojištění platí u krytí rizik spojených s nákazou covid-19. Pojistné plnění při nákaze koronavirem v zahraničí posuzují pojišťovny podle míry rizika v dané zemi, kterou určuje takzvaný cestovní semafor. Jde o interaktivní mapu ministerstev zdravotnictví a zahraničních věcí, která rozlišuje země třemi barvami. 

Semafor: Seznam zemí, které jsou bezpečné pro vycestování

Barvy na mapě označují závažnost vývoje nákazy v dané zemi. Zeleně jsou označeny bezpečné země, oranžově země se středním rizikem nákazy a červeně země s vysokým rizikem nákazy. A tímto se v letošní sezoně řídí i tuzemské pojišťovny.

„Naše cestovní pojištění se vztahuje na situaci, kdy klient vycestuje do země, která je z pohledu výskytu a možné nákazy koronavirem bezproblémová. Jinými slovy, ta země, kam MZV ČR nedoporučí necestovat. Podle semaforu jde o země označené zeleně a oranžově,“ uvádí tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jan Marek.

Obdobně vysvětluje účinnost cestovního pojištění tiskový mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. „Allianz v současnosti nekryje léčení covid-19 v červených zemích. Ale pokud si do takové země někdo zakoupí pojištění na léto či podzim, situace se zřejmě změní,“ vysvětluje.

Nutno však upozornit, že jde o léčebné výlohy, náklady na hospitalizaci a další služby vzniklé následkem nákazy infekcí covid-19. V ostatních případech, jako jsou například úrazy nebo jiné infekční nemoci, pojišťovny výlohy z cestovního pojištění hradí až do výše sjednané v pojistné smlouvě cestovatele i v červeně označených zemích.

„I v té nejčervenější zemi si můžete zlomit nohu, mít alergickou reakci, střevní potíže, infarkt či dopravní nehodu. A všechna tato rizika pojišťujeme i nadále,“ dodává Václav Bálek, který upozorňuje na to, že semafor barevně rozlišuje země výhradně podle míry rizika nákazy novým koronavirem.

Semafor je aktualizován jednou za týden

Sledovat semafor mohou cestovatelé jak na webových stránkách MZV ČR, tak i na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. Mapa je aktualizována ve zhruba týdenním intervalu. Pokud by se stalo, že při odjezdu do cílové destinace byla země zelená, tedy považovaná z hlediska nákazy covidem-19 za bezpečnou, ale během pobytu se změnila na zemi s vysokým rizikem, tedy by zčervenala, pak se při posuzování pojistné události pojišťovny řídí stavem při uzavření cestovního pojištění. Jinak řečeno, klientovi by v případě nákazy koronavirem léčebné výlohy a další náklady s léčbou spojené vyrovnaly.

Cestovatelský semafor by však měli lidé sledovat i při svém návratu z ciziny. To proto, že při návratu ze zemí s vysokým rizikem nákazy mají povinnost při vstupu do Česka předložit negativní PCR test na koronavirus. Ten by neměl být starší než čtyři dny. Druhou možností pak je nahlásit příjezd na krajskou hygienickou stanici, která rozhodne o karanténě.

Najděte si ideální cestovní pojištění přesně pro vás.

V zahraničí hrozí i jiná rizika než covid-19

Cestování do zahraničí ale není spojeno pouze s rizikem nákazy infekcí covid-19. Na cestách může dojít i k jiným událostem, která jsou za současných zvýšených hygienických opatřeních možná i pravděpodobnější než nákaza koronavirem. Proto je, podle Jiřího Matusíka, namístě se ochránit i proti dalším rizikům. „Důležitým pojištěním na cestách je i pojištění odpovědnosti. To mají lidé často sjednáno v rámci majetkového pojištění. Pak si ale musí ověřit i jeho územní platnost, tedy platnost v zahraničí,“ vysvětluje.

Za velmi praktické dále považuje si na cesty připojistit i kvalitní asistenční služby. „V letošní letní sezóně se očekává více turistů cestujících vlastním vozidlem, proto doporučuji mít uzavřené i rozšířené asistenční služby. Odtah vozu, byť ze sousední země, se může velmi prodražit,“ uzavírá.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Chalup a chat na prodej přibývá. Srazí to ceny nemovitostí dolů?

V období covidu trhala poptávka po chatách a chalupách jeden rekord za druhým. Stejně tak jejich ceny. Loni ale přišla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce českých živnostníků končí. A co mladí, je třeba se obávat?

Do poloviny března zrušilo v Česku živnost zhruba 146 tisíc podnikatelů. To je více než za poslední dva roky dohromady....

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Pojistné perličky roku 2022: Pes přidal plyn i na vině byl páv v říji

Pojišťovny rok co rok zaznamenávají nejrůznější pojistné události. Jejich aktéři popisují své životní karamboly a...

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Platí to i pro pojišťovny

Lidé si vzájemně přejí hodně zdraví, z hlediska pojištění ale spíše upřednostní pojištění domácnosti či auta před...

KOMENTÁŘ: Co je horší než nárůst výdajů? Pokles příjmů

Existuje vůbec něco, co v tomto roce nezdražilo? Vyšší cena energií se promítá prakticky do všeho. Popasovat se s...

Trend: i bezúhonní lidé vylepšují svou finanční situaci pojistnými podvody

Ekonomická situace v Česku přispívá k nárůstu pojistných podvodů. Češi nahlašují pojišťovnám fiktivní pojistné...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...