Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Pojištění na cesty do zahraničí je nutné, ale hodí se i do Krkonoš

Uzavřít cestovní pojistku si lidé zvykli hlavně před dovolenou v cizině. Proč je to důležité i v Česku a jak s podmínkami pojišťoven zamíchal covid?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestli se na dovolenou chystáte do zahraničí, nemusíte se bát, že by vás pojišťovny vyšplouchly. Pojistí vás a dokonce nenaúčtují ani žádnou covidovou přirážku. Ceny pojištění do Chorvatska se pohybují od 11 do 23 korun za den, děti mívají pojištění levnější, naopak senioři až dvojnásobné.

Novinky z pojišťoven

Allianz
Prázdninová sleva 20 procentu cestovního pojištění. Rozšířili pojištění MůjDomov i na uzamykatelné kufry na motocyklu.

Axa
Nově zavedli tuzemské cestovní pojištění. Tolerují 0,8 promile u pojištění odpovědnosti (nikoli u povinného ručení!). Mají cykloasistenci pro případ rozbitého kola.

Colonnade
Nové pojištění storna i pro tuzemské pobyty. Na léto úrazové pojištění Auto pro případ dopravní nehody. Pojišťovna nově tuzemské cestovní pojištění.

ČPP
Do konce roku sleva 25 procent na pojištění včetně cestovního.

Ergo
K cestovnímu pojištění mají technickou asistenci vozidla.

Direct
Na léto vylepšují asistenční služby u autopojištění.

Generali Česká
Nabízejí storno i pro tuzemské pobyty, mají i variantu bez spoluúčasti.

Kooperativa
Asistenční služby cestovního pojištění rozšiřují opomoc s uplatněním nároku na refundaci od leteckého přepravce.

Slavia
Mají elektronickou kartičku cestovního pojištění ke stažení do mobilu. U auto asistence na dovolenou zrušili spoluúčast při odtahu vozidla zpět do ČR.

Uniqa
Plánují na prázdniny nové online krátkodobé úrazové pojištění.

ZP MV ČR
Pro děti cestovní pojištění o prázdninách zdarma – tuzemské i zahraniční.

V naprosté většině případů se pojišťovny budou řídit takzvaným semaforem ministerstva zahraničních věcí. V zelených a oranžových zemích bude vše tak, jako by žádný covid nebyl. Cestovní pojištění s vámi uzavřou, i když se vypravíte do „červených zemí“, léčebné výlohy však uhradí jen při necovidových případech: když si zlomíte nohu, když vás chytne žlučník, když vás potrápí úplavice. Nemoci související s pandemií budou vyloučeny.

Přísnější je Direct, pandemii má obecně ve výlukách, a tak v případě onemocnění covidem plnění neposkytnou. Ve výlukách má pandemii i ČSOB Pojišťovna, ta však vydala veřejné prohlášení, že plnit bude. I zde však platí, že necestujete do „nedoporučených zemí“.

Dvě pojišťovny jsou ke klientům vstřícnější a zaplatí i léčbu související s covidem v červených zónách. Colonnade a Ergo pojišťovna (spolu s ní i smluvní partner Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra). „Naše cestovní pojištění se vztahuje na všechna území cizích států, a to i v souvislosti s onemocněním covid 19. Podmínkou je dodržení místních pravidel pro vstup na území dané země,“ vysvětluje Pavel Šuranský z Ergo pojišťovny.

Z pojišťovny Colonnade upozorňují, že při cestě do zemí mimo Evropu budou uzavírat pojištění individuálně a s možností omezení maximálního limitu.
Ještě jednu situaci zmiňují v pojišťovně Uniqa: „Pokud klient onemocní covidem v ,červené‘ zemi, pomoc mu poskytneme, ale nebudeme ji za něj hradit. Výjimkou je, pokud klient vycestoval do země dřív, než byla zařazena mezi červené. V takovém případě krytí poskytneme v plném rozsahu.“

S karanténou je to složitější

Trochu jinak to je, když vás v zahraničí nepřepadne nemoc, ale zadrží vás karanténa nařízená tamními úřady. Pokud je to takzvaná technická karanténa a nejste nemocní, pojišťovny vám sice prodlouží smlouvu cestovního pojištění, ale pobyt a stravu v hotelu za vás neuhradí. „O umístění do karantény rozhodují místní orgány, které by se rovněž měly postarat o náklady na pobyt v ní,“ dodává Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Pokud však budete covid pozitivní (a neodjeli jste do červené země), pojišťovny ve většině případů léčbu hradit budou. Některé, například Ergo a Slavia v případě karantény prodlouží cestovní pojištění automaticky, jinde je třeba požádat, stačí telefonicky, pomocí mobilní aplikace či e-mailem.

Pojištění v Česku za 10 korun denně

I tuzemská dovolená může přinést komplikace. Jistotu však máte v tom, že nebudete mít žádné starosti s hrazením léčby – tyto výlohy za vás bude automaticky platit vaše zdravotní pojišťovna.

Proč si tedy sjednávat cestovní pojištění pro pobyt v Česku? Dovolená je obdobím, kdy člověk nejen relaxuje, ale i buduje, zkouší nové věci – jízdu na čtyřkolce, sjíždění řeky, cyklistiku – a celkově je možná lehkomyslnější. Jestli máte pojištění životní či úrazové a pojištěnou i odpovědnost, kterou byste opravdu mít měli (není drahá a funguje jako povinné ručení pro běžný život), v tom případě pro vás má tuzemské cestovní pojištění jen okrajový význam.

Jinak však stojí za úvahu alespoň na dovolenkové dny si pojistku pořídit. Cena je mezi 10 až 20 korunami za den a kromě úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti kryje například i ztrátu zavazadel, případně storno cesty.

Ministerský semafor ministerstvo zahraničních věcí pravidelně aktualizuje, země se budou přesouvat do jednotlivých skupin podle momentální situace.

Informace jsou dostupné na stránkách ministerstva www.mzv.cz. Jsou zde i platné požadavky pro vstup do jednotlivých zemí.

Nepříjemné situace a pojištění

Vodáci mají půjčené lodě z půjčovny, zastaví na břehu, tam nechají lodě s pádly a vestami a jdou na oběd do restaurace. Když se vrátí, jedna loď chybí.
Jde o škodu na půjčené věci a o prostou krádež (bez násilí) – pojišťovny nebudou plnit z vaší pojistky. Na podmínky při ztrátě je třeba se vyptat u půjčovny lodí.

Cyklisti nechají kolo ve stojanu před restaurací – zamknou ho k němu. Během oběda kolo někdo odcizí.
Některé pojišťovny hradí. Je třeba volat policii, pachatel musí překonat překážku. Pozor na kola z půjčovny. Hradilo by se z pojištění zavazadel (Kooperativa, Allianz) či z pojištění domácnosti (Allianz, Uniqa, ČSOB Pojišťovna, Direct – připojištění, Generali Česká – připojištění).

Rodina jede na dovolenou s koly, která má na střešním nosiči auta. To nechají na parkovišti (nehlídaném) a jdou na vyhlídku. Po návratu kola na autě nejsou.
Lze platit z pojištění cestovního, připojištění zavazadel u havarijního pojištění či připojištění k domácnosti. Podmínkou jsou zamčená kola, bývají vyloučeny noční hodiny. Axa a Slavia podmiňují tím, že jsou kola v zavazadlovém prostoru auta. Ergo má tuto situaci ve výlukách.

Rodina je ubytovaná v kempu, když jdou pryč, symbolicky zamykají stan. Po návratu z večeře našli proříznutou plachtu, zmizelo rybářské vybavení.
Většina pojišťoven takovou situaci nekryje. Šanci mají z pojištění zavazadel klienti Kooperativy, ČPP, ČSOB Pojišťovny.

Rodina je ubytovaná v penzionu, děti si hrály samy a jedno nalilo láhev jaru do studny.
Hradilo by se z pojištění odpovědnosti – ať už sjednaného v cestovním pojištění, v domácnosti, či samostatně. Posuzovala by se způsobilost dětí odpovídat za škody – u předškoláků by věc prošla, u adolescentů nejspíš ne. Direct má ve výlukách – ekologická újma.

Žena přijala pozvání kamaráda, aby si zkusila skalní lezení. Při slaňování si zlomila nohu.
Léčbu zaplatí zdravotní pojišťovna. Pokud jde o odškodné za dobu léčby, dávky v pracovní neschopnosti případně trvalé následky úrazu, lze plnit z úrazového pojištění či cestovního pojištění. Pozor, některé pojišťovny budou požadovat připojištění rizikových sportů (Slavia, Ergo, Generali Česká), ČSOB Pojišťovna má horolezení ve výlukách.

  • Nejčtenější

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Češi zachraňují peníze zlatem. Jak ale nakupovat chytře?

Češi v poslední době podle nejnovějšího Barometru spoření zachraňují své úspory před inflací mimo jiné zlatem a...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Pojistky potřebují revizi. Podpojištění nemovitosti je dvojitá ztráta

Rychle rostoucí ceny nemovitostí zkracují dobu pro aktualizaci jejich pojistných smluv. U podpojištěných nemovitostí...

Správné nahlášení škody pojišťovně urychlí výplatu peněz. Jak na to

Po prohnání se tornáda oblastmi jižní Moravy se ukázalo, že lidé často tápají ve způsobu nahlašování pojistné události....

Svobodné povinné ručení? Zatím je to spíše výjimka

Je to bezmála deset let, co první pojišťovna na českém trhu dala klientům možnost v podstatě kdykoliv ukončit smlouvu...

Kolo ukradené z balkonu nebo ze stojanu před hospodou. Co pojišťovna zaplatí?

Premium Cyklistika frčí, pořádný bicykl není zadarmo, a tak je dobré myslet i na to, abyste o něj nepřišli. Případně, aby vám...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...