Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

5 způsobů, jak zaplatit nižší daně za minulý rok

Zapátrejte v paměti a v šuplíkách, můžete ušetřit až desítky tisíc. Jestli si platíte životní pojistku, spoříte na penzi či jste pořídili vlastní bydlení, máte šanci, že budete za rok 2007 platit nižší daně.
Potvrzení z banky či pojišťovny předejte mzdové účetní do 15. února, či je přiložte k daňovému přiznání

Potvrzení z banky či pojišťovny předejte mzdové účetní do 15. února, či je přiložte k daňovému přiznání

Ať jste podnikatel nebo zaměstnanec, můžete si platbu daní snížit o takzvané odčitatelné položky. Neuštříte však přímo na vypočtené dani, ale zmenšíte takzvaný daňový základ, ze kterého se daň počítá. Za rok 2007se tak naposled odečtení těchto položek víc vyplatí bohatším lidem, kteří dosahují do nejvyššího daňového pásma.

Zaměstnanci, kteří si nechávají daně spočítat v práci, musí v případě, že chtějí platit menší daně, donést do mzdové účtárny potvrzení o tom, na které snížení mají nárok. Termín je do 15. února. Kdo to nestihne, domluví se s účetní, že si bude podávat daňové přiznání sám.

A o co všechno si můžete daňový základ snížit?
Platí, že kdo má peníze, aby si mohl zajistit vlastní bydlení, spořit na stáří či darovat peníze potřebným, může na snižování daní pomýšlet.

1. Úroky za bydlení
Tuto odčitatelnou položku mohou uplatnit všichni, kdo si pořídili bydlení na úvěr. Musí však jít o úvěr ze stavebního spoření (a to jak o takzvaný řádný úvěr, tak o úvěr překlenovací) nebo o hypotéku. Pokud si peníze půjčíte od známého, i když mu splácíte domluvené úroky, úleva se na vás vztahovat nebude. Odečítat si nebudete celou úvěrovou splátku, ale jen zaplacený úrok. Potvrzení o tom, kolik jste bance dali, „navíc“ dostanete poštou.

Nejvýše si můžete odečíst 300 000 korun za rok (25 000 měsíčně). Pokud je úvěrová smlouva psána na manžele, je výhodné, když si za rok 2007 tuto položku uplatní ten, kdo má vyšší plat. Je ale možné, aby se o ni rozdělili – každý využije jen část zaplacených úroků.

2. Životní pojištění
Lidé, kteří si platí životní pojištění, mohou snížit daňový základ až o 12 000 korun. To v případě, že mají pojistnou smlouvu se spořicí složkou (šetří si tak na penzi), která skončí až v roce, kdy jim bude 60 let, a přitom bude trvat alespoň pět let. U smluv, které mají takzvanou pojistku „na dožití“ je navíc třeba, aby byla tato pojistka sjednána na 40 000 (když bude smlouva kratší než 15 let) nebo na 70 000 korun (když bude smlouva delší než 15 let).

Jako odčitatelná položka se přitom počítá jen čisté životní pojistné. Jestli jste si ke smlouvě sjednali ještě úrazovou či zdravotní pojistku, peníze za ně v daních použít nemůžete. Přesné vyčíslení zaplaceného pojistného, které lze daňově odečíst, zasílá pojišťovna poštou.

Pokud vám na životní pojistku přispívá zaměstnavatel, peníze, které dostáváte od něj, nebyly zdaněny. Nemůžete je tedy jako odčitatelnou položku uplatnit, to jde jen s pojistným, které jste pojišťovně poslali sami.

3. Penzijní připojištění
Stejně jako u životního pojištění si můžete odečíst nejvýš 12 000 korun za rok, pokud si spoříte v systému penzijního připojištění.

Penzijnímu fondu však musíte poslat 18 000. To proto, že k první pětistovce měsíčně dostáváte státní příspěvek. Daňově zvýhodněny jsou až další peníze, nejvíc však tisícikoruna za měsíc.

I zde platí, že smlouva musí být do 60 let a že musí trvat alespoň 5 let. To je ale u penzijního připojištění obecná podmínka, takže se nemusíte obávat – máte-li smlouvu a platíte víc než 500 korun měsíčně, můžete odečítat.

I penzijní fondy posílají klientům informaci o tom, o kolik mohou daňový základ snížit.

4. Dary a charita
Darovat můžete peníze i věci movité, třeba auto, nábytek do klubovny dětského oddílu a podobně.

V tom případě však budete potřebovat doklad o ceně darované věci – může to být znalecký odhad, tabulky ceny ojetých vozidel a podobně. Obdarovat můžete charitu, občanská sdružení, ochránce přírody, organizace, které pracují s dětmi a s mládeží, ale i města či obce, církev, politické strany…

Částka, kterou na dobročinnost věnujete, musí být alespoň 1 000 korun a daňovou úlevu získáte nejvýš na 10 procent svého daňového základu.

Organizace, které peníze darujete, vám vydá potvrzení. To není třeba přikládat k daňovému přiznání, ale dobře si ho doma schovejte pro případnou kontrolu z finančního úřadu. Pokud za vás vypořádává daně zaměstnavatel, přineste do mzdové účtárny kopii darovací smlouvy.

Patříte-li k těm, kdo si na ulici kupují různé přívěsky magnetky či náramky, budete jen těžko dokládat, že jste peníze vydali, a kde neexistuje potvrzení, tam není možné daňový základ snižovat. „Pokud často posíláte dárcovské esemesky, bude jako doklad sloužit vyúčtování od operátora a také smlouva, ze které bude jasné, že telefonní číslo, ke kterému se vyúčtování vztahuje, je vaše,“ radí daňový odborník Vladimír Zdražil.

Speciálním darem je krev
Za každé bezplatné darování krve či krevních derivátů si můžete daňový základ snížit o 2 000 korun. I zde je třeba mít uschované potvrzení z transfuzní stanice.

5. Odborové příspěvky
Jste-li členem odborové organizace, příspěvky, které jste během roku zaplatili, opět mohou snížit váš daňový základ. Nejvíc však o 3 000 korun nebo o 1,5 procenta zdanitelných příjmů. Potvrzení o platbě vydá odborová organizace.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Otestujte se, jak jste připraveni

23. června 2024

Letní prázdniny a plážové radovánky se blíží. Vysněná a dlouho plánovaná dovolená ale nemusí...

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Dovolenou může direktivně nařídit zaměstnavatel. Praxe je ale jiná

21. června 2024

Léto je za dveřmi a s ním doba dovolených. Aspoň na krátkou chce vyrazit většina zaměstnanců –...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...