Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

PŘEHLEDNĚ: Tři možnosti, kdy odejít do důchodu a za jakých podmínek

Je vám 55 plus, vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr", ale váš důchod je zatím v nedohlednu. Už byste si také rádi odpočinuli? Klidně, ale něco to stojí. První variantou je čerpání řádného starobního důchodu, další možností je předčasná penze a třetí variantou je předdůchod. Přinášíme podrobnosti ke každé variantě.
Část 1/3

1. Starobní důchod

Věk odchodu do penze: V současné době platí, že ženy odcházejí do důchodu dříve než muži a ty, které vychovaly děti, potom ještě dříve. Situace se srovná až u těch, kdo se narodili v roce 1971 a později. Podle současných pravidel půjdou všichni do penze v 65 letech. 

Spočítejte si důchodový věk

Potřebný počet pojištěných let: Ti, kdo nastupují do důchodu, musí mít současně pojištěno (lidově odpracováno) 34 let, po roce 2018 bude potřeba mít pojištěno 35 let. Co je takovou pojištěnou dobou? Je to období, kdy jste byli zaměstnáni a zaměstnavatel za vás odváděl pojistné či jste podnikali a pojistné jste platili sami.
Kdo nemá dostatečný počet let, musí dál pracovat či podnikat, i když už dosáhl důchodového věku. Když ale dosáhnete věku alespoň o pět let vyššího než je důchodový věk stejně starého muže, bude stačit mít „odpracováno“ jen 20 let. Nejpozději by tak člověk měl jít do penze v 70 letech.
Chybějící léta si lze za určitých podmínek dokoupit: je to nejvýš 15 let a od letošního února navíc platí, že současně musíte mít alespoň jeden rok pojištění. Dokoupení potřebného času je možné za 2 099 korun měsíčně. Údaj platí pro rok 2018.

Náhradní doba: Kromě pojištěných let existují ještě i náhradní doby. Je to období, které se započítává do potřebných roků pro získání nároku, i když jste v takovém období neměli příjmy a neodváděli pojistné. Mezi nejčastější náhradní doby patří:

  • Studium – počítá se doba studia před rokem 2010, nejvýše šest let od doby plnoletosti. A muselo jít o soustavné studium na střední, vyšší odborné či vysoké škole v ČR. Není však podmínkou řádné dokončení školy, takže pokud jste místo k závěrečným zkouškám zamířili rovnou do praxe či na mateřskou, nic se neděje. Roky studia po roce 2010 již tuto výhodu nemají.
  • Vojna – náhradní doba se počítá těm, kdo konali vojenskou službu do 30. 6. 2016 (a nejde přitom o vojáky z povolání), případně civilní službu (do roku 2004).
  • Rodičovství – do náhradní doby se počítá osobní péče o dítě do 4 let věku. V případě nemocných dětí i déle – pokud jde o vážnější postižení, kvůli kterému je dítě zařazeno do některého ze stupňů závislosti na péči.
  • Nezaměstnanost – jestliže jste byli registrováni na úřadě práce, tato doba se může počítat, pokud jde o dobu:
    – kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci
    – za kterou na podporu nárok nemáte, protože jste dostali odstupné
    – nejvýše tři roky i za dobu, kdy už nárok na podporu nemáte (do 55 let věku se však započte jen nejvýše rok náhradní doby).
  • Nemoc – se počítá, pokud jste například skončili v práci a ještě v sedmidenní ochranné lhůtě onemocněli a byli v dočasné pracovní neschopnosti (na neschopence), byli v karanténě či pobírali ošetřovné či dávku otcovské poporodní péče. V případě nástupu na mateřskou je ochranná lhůta 180 dní.
    Kdo je v invalidním důchodu třetího stupně, ten si za toto období též počítá náhradní dobu pojištění.

Výše dávky: průměrný starobní důchod je nyní 12 347 korun. Jeho výše závisí na tom, jak dlouho jste byli pojištěni a kolik jste v jednotlivých letech vydělávali. Počítá se s příjmy od roku 1986 a zároveň za dobu, kdy byl člověk plnoletý. Výpočet je poměrně složitý – příjmy z jednotlivých let se násobí různými koeficienty, existují limity pro započtenou částku atd. 

Spočítejte si:

Nejsnazší je zkusit si budoucí důchod spočítat v kalkulačce České správy sociálního zabezpečení. Ta funguje pro ty, kdo se do penze chystají v následujících pěti letech a je orientační.

Jednou za rok můžete ČSSZ požádat o zaslání informativního listu důchodového pojištění, abyste věděli, jaká čísla a data máte do kalkulaček dosadit. Ti, kdo mají datovou schránku, mohou využít i online výpočet, kdy se data evidovaná ČSSZ načtou do výpočtu automaticky.

Správa sociálního zabezpečení však nemá povinnost počítat vám důchod předem „na zkoušku“, jestli o něco takového stojíte, můžete se sami obrátit na specialistu – důchodového poradce. Jeho výpočet vás bude stát kolem 500 korun, ale vyplatí se, protože se možná dozvíte nějakou „fintu“, díky níž plně využijete zákonných podmínek a budete mít penzi o něco vyšší.

Možnost přivýdělku: V době, kdy pobíráte starobní penzi, můžete si bez omezení i vydělávat. Odchod do důchodu není ani důvodem k rozvázání pracovního poměru – můžete dál vydělávat a pobírat i penzi.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Do penze později: Když dosáhnete nároku na penzi (= důchodový věk a počet pojištěných let), nemusíte o penzi požádat. Pak budete aktuálně dostávat „jen“ svou mzdu, ale váš budoucí důchod bude o něco vyšší. Čtvrt roku práce „po“ vzniku nároku vydá za jeden rok práce „před“ dosažením důchodového věku.

Takzvaná procentní výměra důchodu se totiž v takovém případě zvyšuje o 1,5 % za každých dokončených 90 dní výkonu výdělečné činnosti po vzniku nároku na starobní důchod. U důchodu 10 tisíc korun jde o navýšení přibližně 200 korun měsíčně. Do dní, kdy přesluhujete, se nezapočítávají dny pracovního volna bez náhrady příjmu či například doba dočasné pracovní neschopnosti. Kdybyste se nakonec přece jen rozmysleli a místo vyššího důchodu se rozhodli pro ten standardní, můžete o důchod požádat i zpětně, a to až 5 let, a ČSSZ vám celou částku vyplatí najednou.

Výhody/nevýhody:

  • Pokud se rozhodnete přesluhovat, váš starobní důchod bude vyšší, než kdybyste do penze nastoupili hned.
  • Pokud máte slušný plat, je možná výhodnější požádat o penzi a dál pracovat. Budete tak mít dva příjmy najednou. Může to být výhodnější, než nízké navýšení důchodu.
  • Nejčtenější

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Přivyděláváte si na brigádě? Může vám vzniknout zajímavá daňová vratka

Během léta si přivydělávají studenti, ženy na rodičovské, penzisté i zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné. Nejčastěji jde o přivýdělky na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní...

26. července 2024

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....