Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Do důchodu lze jít dříve i později, než je den D. Jaké jsou podmínky?

Doba, než člověk dorazí do stanice „důchod“, se může zdát nekonečná. Přesto se vyplatí zvážit, zda přestat pracovat hned po vzniku nároku na penzi. Každá práce přesčas totiž může přinést zajímavé peníze navíc. A napořád.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří momentálně nastupují do starobního důchodu, musí mít odpracováno 35 let, během kterých si platili (nebo za ně zaměstnavatel odváděl) sociální pojištění. Kdo nemá dostatečný počet let, musí dál pracovat či podnikat. Není to však nekonečné, podle poměrně komplikovaných podmínek by měl jít člověk do penze nejpozději v 70 letech. „Pojištěné roky“ lze i dokoupit, má to mnohá omezení, v zásadě platí, že doplatit můžete chybějící rok před nástupem do penze.

Chcete mít v důchodu klid? Najděte si práci na pracovním portálu jobDNES.cz

Jestli jste studovali, vychovávali malé děti, byli na vojně či třeba dlouhodobě nemocní, možná vám tato doba bude započtena jako takzvaná náhradní. Píšeme možná, protože to má několik dalších podmínek. Třeba období studia se počítá, jen když člověk studoval před rokem 2010, a započte se nejvýše šest let po plnoletosti žadatele.

Jestliže jste dost bohatí, můžete jít na odpočinek v podstatě kdykoli, jen počítejte s tím, že si kromě běžných životních nákladů budete muset sami platit zdravotní pojištění, které za důchodce platí stát. A také léta předčasného odchodu z práce nijak nepomohou při výpočtu budoucí penze. Už pět let před dosažením důchodového věku se však můžete do penze dostat za příznivějších podmínek.

Řádný starobní důchod

Chtěli byste vědět, s jakou penzí asi můžete počítat? Požádejte správu sociálního zabezpečení o zaslání informativního listu důchodového pojištění. Ti, kdo mají datovou schránku, mohou využít i online výpočet, kdy se data evidovaná ČSSZ načtou automaticky do kalkulačky na stránce Kalkulačka, funguje jen pro ty, kdo se do penze chystají v následujících pěti letech. Výsledky jsou orientační.

Jestli si na výpočet sami netroufáte, ČSSZ vám předem moc nepomůže – neprovádějí propočty „na zkoušku“, ale až ty definitivní na základě žádosti o penzi.

Jestli stojíte o výpočet důchodu, který provede někdo, kdo tomu rozumí, obraťte se na důchodového poradce. Udělá vám propočty k různým termínům odchodu, zkontroluje všechny ty pojištěné, vyloučené či náhradní doby. Za službu specialisty zaplatíte podle toho, kolik času vám bude věnovat, obvykle se konečná cena pohybuje kolem 4 000 korun. Zdá se vám to moc? Díky této službě se vám možná zvýší důchod o několik desítek, či dokonce stovek korun. Měsíčně a na všechna další léta vašeho života.

Nemůžete ještě požádat o starobní penzi, protože jste nedosáhli důchodového věku? Nebo už máte důchodový věk, ale chcete dále pracovat? V takových případech je dobré vědět, co brát do úvahy.

1.PŘEDČASNÝ DŮCHOD

Do předčasného důchodu můžete nastoupit nejdříve v 60 letech. Zároveň platí, že je-li váš důchodový věk 63 let a výš, můžete v něm být až 5 let. Je-li nižší, je pro vás určen předčasný důchod maximálně tříletý. V každém případě platí, že musíte mít „pojištěno“ minimálně 35 let. 

Předčasný důchod je nižší, než kdybyste se dočkali penze řádné, a toto krácení je trvalé. Snížení se počítá za každých 90 dní, o které jdete do důchodu dříve. Čtrnáctitisícová penze se při odchodu o rok dříve sníží o přibližně 800 korun, u pěti let je to až o 5 200 korun měsíčně.

Jestli pobíráte předčasný důchod, nemůžete zároveň nastoupit naplno do zaměstnání. Pracovat však můžete třeba na dohodu o provedení práce s výdělkem do 10 000 korun měsíčně. Můžete i podnikat, ale jen s příjmy do 83 603 korun za rok (abyste se nestali plátci sociálního pojištění).

2.PŘEDDŮCHOD

Pět let předtím, než by dosáhl důchodového věku stejně starý muž, můžete jít do předdůchodu. Ten musí trvat alespoň dva roky a musíte si na něj sami předem naspořit v doplňkovém penzijním spoření. Výše úspor je předepsaná – s nižšími úsporami do předdůchodu odejít nelze. Spořit navíc musíte alespoň pět let.

Pro rok 2020 platí, že pro odchod do předdůchodu musíte mít naspořeno alespoň 10 029 korun měsíčně.

Potřebná částka tedy závisí na tom, na jak dlouho předdůchod plánujete: 

  • 2 roky – 240 696 Kč 
  • 3 roky – 361 044 Kč
  • 4 roky – 481 392 Kč
  • 5 roků – 601 740 Kč 

Následný starobní důchod nebude krácen, ale bude o něco nižší, protože získáte kratší dobu pojištění. Výhodou je, že si můžete libovolně přivydělávat.

3.PRACUJI DÉLE

Důchod není důvod k výpovědi. Pokud do penze nespěcháte, nemusíte o ni žádat. Výpočet důchodu se pak bude řídit podle následujících scénářů:

Pracuji dál, penzi nepobírám: Čtvrt roku práce po vzniku nároku na penzi vydá při výpočtu penze za jeden rok práce před dosažením důchodového věku. U důchodu 14 tisíc korun je to navýšení přibližně 200 korun měsíčně. Kdybyste se nakonec přece jen rozmysleli a místo vyššího důchodu se rozhodli pro ten standardní, můžete o penzi požádat i zpětně, a to až pět let. ČSSZ vám celou částku vyplatí najednou. 

Pracuji dál, ale penzi pobírám: Za každých 360 dní výdělečné činnosti, ze které platíte sociální pojištění, se penze zvýší o 0,4 procenta výpočtového základu. U průměrného důchodu je to okolo 600 korun ročně. O přepočtení je třeba písemně požádat.

  • Nejčtenější

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

KOMENTÁŘ: Co čeká platební karty?

Placení už podle všeho nebude jen bezkontaktní, ale pravděpodobně i „bezkaretní“. Tedy alespoň bez fyzické podoby...

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bez závěti a jeho dům zdědily dvě ženy, manželka i milenka

Pokud neexistuje závěť, pozůstalost se rozdělí podle zákonných pravidel. Riziko tak hrozí zejména nesezdaným párům,...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Do penze o pět let dříve. Předdůchod nabízí řadu výhod

Ve srovnání s předčasným výběrem úspor ze starého penzijního připojištění je předdůchod výrazně flexibilnější. Jeho...

Doplňkové penzijní spoření úspory zhodnotí, staré fondy nepřekonají inflaci

Počet účastníků v nových účastnických penzijních fondech vloni stoupl o více než dvanáct procent. Vzhledem k tomu, že v...

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...