Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O formě výběru peněz z penzijka rozhoduje zdanění i plány do budoucna

I když je jednorázový výběr penzijního spoření u řádně ukončené smlouvy lákavý, ne vždy je výhodný. Ve formě výběru penzijka sehrávají roli příspěvky od zaměstnavatele, celkové výnosy i plány do budoucna.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Lidé před starobním důchodem, kteří si minimálně pět let ukládali peníze do penzijního spoření a je jim alespoň šedesát let, často řeší otázku, jak s naspořenými prostředky dále naložit. Zaprvé, jestli naspořenou částku vybrat jednorázově nebo si ji nechat vyplácet nějaký část v pravidelných částkách měsíčně. Podle finančního poradce skupiny Partners Vladimíra Weisse ani při výběru formy penzijního spoření u řádně ukončených smluv není vše jen černé, nebo bílé.

Chcete být v penzi zajištěni? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

„Při rozhodování o formě výběru úložky, ať už jde o transformované fondy, nebo doplňkové penzijní spoření, by si měl klient nejprve shrnout, kolik si celkem naspořil, kolik mu přispěl zaměstnavatel i to, kolik činí připsané výnosy,“ radí Weiss.

Při jednorázovém výběru se totiž patnáctiprocentní sazbou zdaňují příspěvky poskytnuté zaměstnavatelem. A stejně tak se srážková daň z příjmu ve výši 15 procent vztahuje při jednorázové výběru i na veškeré připsané výnosy.

„Proto je potřeba se nejdříve podrobněji podívat na celkové daňové zatížení, i to sehrává při volbě výběru významnou roli,“ říká.

Příklad z praxe

Příkladem uvádí, že u dvacet let trvajícího penzijního spoření při měsíční úložce 1 500 korun mohou připsané výnosy při investování do účastnických fondů dosáhnout průměrně i 150 tisíc korun. Při jednorázovém výběru by klient z částky na dani ale odvedl státu 22 500 korun. Zdanění výnosů se podle Weisse klienti penzijních společností vyhnou jedině tak, že přistoupí na měsíční výplatu renty alespoň na dobu deseti let.

„Zdanění příspěvků zaměstnavatele se pak netýká těch klientů, kteří se rozhodnou pro výplatu měsíční renty po dobu alespoň tří let,“ dodává poradce.

Ne každý si může dovolit s ohledem na svoji finanční situaci a plány do budoucna čerpat úložku po měsících. Někteří plánují peníze investovat třeba do přestavby bytu, domu, nákupu zahrádky na penzi či peníze investují do plánovaného zdravotního výkonu, který nehradí zdravotní pojišťovny.

„Při rozhodování o formě výběru sehrává roli i finanční plánování do budoucna, co bude potřeba zaplatit a zvážit je třeba i příjmy a výdaje v době pobírání státní penze,“ upozorňuje Weiss.

Podle jeho názoru by měli být klienti ve věku po šedesátce co nejvíce finančně svobodní. Jinak řečeno, mít majetek kdykoli k ruce a pokud pro ně není daňové zatížení příliš vysoké, pak si peníze raději vybrat jednorázově. Zde se nabízí například takzvané rentové portfolio. Z něj lidé čerpají každý měsíc pravidelně rentu, ale většina jejich peněz je dál zainvestována. Což značí, že když tomu přeje nálada na trzích, tak se většina peněz dál zhodnocuje.

ANALÝZA: Češi a důchod. Připravujeme se, budeme na to mít?

Penzijní spoření i po šedesátce

Otázkou pak je, jak naložit s naspořenými penězi po dosažení 60. roku života a řádném ukončení smlouvy. Ve spoření mohou klienti dále pokračovat v podstatě za stejných podmínek jako by uzavřeli novou smlouvu.

To znamená budou jim náležet státní příspěvky a pracující penzisté jistě ocení i případné daňové odpočty od základu daně či příspěvky od zaměstnavatele. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že i penzijní spoření uzavřené po šedesátce musí trvat minimálně pět let a poslat si do nich musí střadatel opět alespoň šedesát měsíčních plateb.

„V takových případech pak dává smysl volit jednorázový výběr po splnění zmiňovaných podmínek, protože daňové dopady nebudou po pětiletém spoření tak vysoké,“ říká Weiss.

Důchodci berou pár tisíc korun i víc než 70 tisíc. Rozdíly dál rostou

Z jeho zkušeností většina klientů „šedesátníků“ volí jednorázovou výplatu úložky, a to i přes patnáctiprocentní zdanění připsaného výnosu, případně příspěvků zaměstnavatele. Přitom peníze často ani na nic zásadního nepotřebují. Pokud je nechtějí investovat v delším časovém horizontu, pak je mohou následně uložit na spořicí nebo termínovaný účet, které nyní nabízí a zřejmě ještě nějaký čas budou nabízet slušné zhodnocení kolem šesti procent.

„Pokud v šedesáti letech prostředky vyberu a budu je potřebovat za několik let, pak termínovaný vklad či spořicí účet ale nedávají smysl,“ říká.

Za zvážení v takovém případě stojí peníze investovat v nějakém rozumném portfoliu se základní třídou aktiv, kde převažují konzervativní nástroje, nástroje peněžního trhu, bezpečné dluhopisy, a jak říká Weiss, možná i část nemovitostí a akcií. Jde o klasické podílové fondy. Pokud nebude klient peníze vybrané z penzijního spoření potřebovat alespoň dva, tři roky a déle, pak stojí za zvážení i jejich investice do podílových fondů.

„Vše záleží na zkušenostech, dalším majetku klienta, na jeho budoucích plánech a cílech,“ dodává.

Jednoznačná odpověď na otázku, kam s volnými penězi z penzijka, tak neexistuje. Podle jeho názoru bude obecně vždy efektivnější peníze po řádném ukončení smlouvy vybrat a dále s prostředky pracovat, než je ponechat v penzijní společnosti.

Startující klienti penzijních společností

S ohledem na současné debaty o státní důchodové reformě i Weiss doporučuje mladší generaci neváhat a začít přemýšlet o vlastním investičním portfoliu s dlouhodobými cíli, do kterého doplňkové penzijní spoření nepochybně patří. V prvních letech pracovní kariéry doporučuje nastavit měsíční úložku na jeden tisíc korun, která přinese maximální státní příspěvek 230 korun. Ministerstvo financí však uvažuje o změnách výše státního příspěvku v návaznosti na výši úložky.

Příspěvek státu na penzijko se má změnit. Kdo spoří málo, méně i dostane

„Pokud v rámci měsíčního cash flow vyčlení vyšší částku na přípravu na penzi, pak za předpokladu, že dotyčný platí daně a bude mít z čeho daňovou úlevu odečíst, může jít o částku až 3 000 korun měsíčně,“ říká.

Spoření na důchod: státní příspěvek a sleva na dani v Kč
Vlastní měsíční platba1003005008001000150020003000
Státní měsíční příspěvek090130190230230230230
Roční státní příspěvek1080156022802760276027602760
Roční úspora na daních0000090018003600
Celkově roční výhody01080156022802760366045606360

Měsíční úložku do penzijního spoření doporučuje zvýšit obecně klientům ve věku od 40 až 50 let a víc, a to až do maximálně zmiňovaných tří tisíc korun měsíčně. Nejenže naplno využijí daňovou úlevu, pokud tedy pracují, ale i proto, že penzijní spoření se v čase komplikovaně „vybírá“. Prostředky jsou v podstatě uzamčeny do šedesáti let věku klienta.

„Pokud má klient mladší generace k dispozici například tři tisíce korun měsíčně, pak nedává příliš smyslu celou částku vkládat do penzijního spoření. Veškerou částku si tak uzamkne na budoucích několik desítek let,“ vysvětluje Weiss.

Za ideální v takovém případě považuje tisícikorunu posílat do penzijního spoření a zbytek vložit do kolektivního investování, ze kterého se dají prostředky jednoduše, kdykoli vybrat a bez jakéhokoli postihu.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...