KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

aktualizováno 
Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady. Přichází vlna krachů prašivých dluhopisů. „Mnoho investorů v honbě po dvou třech procentech navíc přijde o sto procent celoživotních úspor,“ píše v komentáři Martin Mašát, ekonom Partners.

Martin Mašát | foto: Partners

Strach z inflace, požírající reálnou kupní sílu peněz, můžeme hodit za hlavu. Ministerstvo financí nabídlo lidem dluhopis nesoucí úrok, který v klidu pokryje inflaci a ještě dohodí bonus 0,5 % navíc. Snad nikdy k nám nebyl stát tak štědrý. Štědrá je také Česká národní banka, která po letech umělého shazování české měny a záporných úroků vytáhla sazby na úroveň 2 %. Doba dluhopisová se vrací.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Naopak končí doba prašivých dluhopisů. Tyto rádoby bezpečné dluhopisy ukážou své zuby a mnoho konzervativní investorů zjistí, že dluhopisy umí i kousat. A že zvládnou v nejbližších letech ukousnout z majetku investorů miliardy, možná desítky miliard, protože v honbě po dvou třech procentech mohou drobní investoři přijít o 100 % celoživotních úspor.

Nebojme se vlka nic, máme inflační dluhopis

V posledních pár letech, kdy se inflace pohybovala kolem nuly, si stále mnoho lidí myslelo, že normální výnos jsou čtyři procenta. Ale svět se změnil a s ním i normální úroková sazba. I nulový výnos z dluhopisů a běžných účtů znamenal udržení reálné hodnoty. Prostě a jednoduše nulový výnos v období nulové inflace byl v pořádku.

Ale inflace už roste a pohybuje se nyní mezi 2 a 3 %. Jak relativně bezpečně chránit reálnou kupní sílu svých peněz? Máme tu geniální řešení.

Ministerstvo financí sice nabízí pevně úročený dluhopis, jeho čistý výnos je však hluboko pod 2 % a tedy pod cílem, kde by se podle centrální banky měla inflace pohybovat. Je tu i druhá volba, a to nově nabízený inflační dluhopis Republika. U něho bude úrok stanoven na základě vývoje inflace, resp. podle vývoje indexu spotřebitelských cen. Příjemným doplňkem je dodatečný výnos 0,5 %, který ministerstvo k sazbě dané inflací každý rok přidá. Hned první rok by mohl úrok dosáhnout 3 %, protože je současný meziroční nárůst cenové hladiny kolem 2,5 %.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry

I kdyby inflace klesla až na nulu, což je situace, ke které jsme se přiblížili v letech 2014 až 2016, tak by stále dluhopis vynášel 0,5 %, což je při nulovém růstu cen velice solidní výnos. Hlavní výhodou je, že u tohoto dluhopisu nebude klesat reálná hodnota investice, protože úrok bude investorům kompenzovat jakýkoliv růst cenové hladiny.

Čím větší inflace, tím lépe

Kdyby se například utrhly ceny ropy, potravin či energií a podstatně vzrostla inflace na dlouho neviděných třináct procent, naposledy jsme tuto inflaci zažili v roce 1998, ministerstvo financí by poslalo držitelům dluhopisů 10,5 % (před zdaněním) a kompenzovalo by jim potenciální ztráty z inflace.

Jen pro zajímavost, ještě v roce 2008 jsme zažili v České republice inflaci nad sedm procent. Pamětníci bouřlivých let jistě neradi vzpomínají na rok 1993, kdy byl růst cenové hladiny vysoko nad dvaceti procenty za rok. V době, kdy inflace byla čtyři procenta, mnoha lidem stačil výnos tří procent ze státního dluhopisu nebo dvou procent na běžném účtu. Přitom na tom byli mnohem hůř než nyní, protože reálná hodnota jejich peněz klesala.

Nově nabízený inflační dluhopis je po dlouhé době velice zajímavou konzervativní investicí a bude určitě velkou konkurencí spořicích účtů a bankovních vkladů. Očekávám mnohem vyšší poptávku než u předešlých tranší nebo proti standardnímu dluhopisu s pevným úročením. Je velikou škodou, že podobný dluhopis nemohou nakoupit například penzijní fondy, protože by se poptávka rovnala několika desítkám miliard korun.

Inzerát: nabízíme úrok 5 % plus garance stresu

Teď k jinému druhu dluhopisů, a to k těm nebezpečným. Samozřejmě, že existují i dluhopisy s větším výnosem, ale zde jde o úplně jinou dimenzi rizika. Opravdu nelze srovnávat schopnost a ochotu státu splácet dluh a firmičky či člověka z ulice. Na to mnoho lidí v uplynulých letech zapomnělo a bez rozmyslu kvůli pár procentům navíc investovalo do rizikových dluhopisů.

Bohužel, výnosy bezpečných dluhopisů klesly až pod nulu. Tyto ultranízké výnosy vytlačily mnoho investorů do rizikovějších investic a umožnily tak levné financování riskantním projektům, kterým by za normálních okolností nikdo nepůjčil.

Pak stačilo investorům nabídnout legrační úrok pět procent a nějaký chytlavý příběh a bylo o odbyt dluhu postaráno. Že se do daného balíčku přibalila často i velká pravděpodobnost krachu, už nikdo moc nezdůrazňoval.

Čtěte také

Bohužel, trh rizikových dluhopisů byl dosud neregulovaný a emitovat mohl takřka kdokoliv, cokoliv a komukoliv. O to víc dluhopisů může nyní začít vybuchovat. A může jít o ztracené desítky miliard korun.

Hlavní mantra dluhopisů tzv. garance splacení je totiž jedna velká mystifikace. Splacení úroků a investované sumy garantuje jen daná firma či jedinec a je otázkou, jestli za pár let bude firma či takový jedinec vůbec existovat. Jednoduše řečeno, něco jako garance neexistuje. ČNB sama před rizikovými emisemi na svých stránkách varuje a aktuálně chystá frontální útok proti nabízení podobných dluhopisů nepoučeným investorům.

Návrat bezpečných investic

Doba kladného výnosu bezpečných dluhopisů je zpět. Navíc je tu geniální inflační dluhopis. Prašivé dluhopisy budou muset zvýšit radikálně výnosy, aby nalákaly nové investory. Jejich současní majitelé zažijí několik bezesných roků a budou držet palce emitentům, aby jejich firmy a projekty nezkrachovaly, což bude v některých případech vyžadovat veliký kus víry či štěstí.

Dluhopisové fondy a konzervativní části portfolií budou zase přinášet investorům bezpečný růst hodnoty a jistotu postupného růstu majetku.

Autor:

Nejčtenější

Řada zaměstnavatelů marně shání lidi, hlad je po deseti profesích

Ilustrační snímek

Hledat jehlu v kupce sena je možná namáhavé, ale je alespoň nějaká šance, že se najde. Zaměstnavatelé jsou však v...

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Další z rubriky

Škola investora: do čeho a jak investovat, když ekonomika přibržďuje

Ilustrační snímek

Konzervativní spoření moc nevynáší. Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech se drží stále při zdi. Rostoucí...

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu, radí expert

Michal Valentík, investiční odborník Broker Trust

Zájem Čechů o investování roste. Vydělat peníze bez rizika ovšem dost dobře nejde. Stojí však za to investovat do...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Kurzy.cz Velikonoční nádivka patří mezi velikonoční recepty, které máme nejraději. Velikonoce v kuchyni jsou ve znamení zejména ...

Najdete na iDNES.cz