Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

aktualizováno 
Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady. Přichází vlna krachů prašivých dluhopisů. „Mnoho investorů v honbě po dvou třech procentech navíc přijde o sto procent celoživotních úspor,“ píše v komentáři Martin Mašát, ekonom Partners.

Martin Mašát | foto: Partners

Strach z inflace, požírající reálnou kupní sílu peněz, můžeme hodit za hlavu. Ministerstvo financí nabídlo lidem dluhopis nesoucí úrok, který v klidu pokryje inflaci a ještě dohodí bonus 0,5 % navíc. Snad nikdy k nám nebyl stát tak štědrý. Štědrá je také Česká národní banka, která po letech umělého shazování české měny a záporných úroků vytáhla sazby na úroveň 2 %. Doba dluhopisová se vrací.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Naopak končí doba prašivých dluhopisů. Tyto rádoby bezpečné dluhopisy ukážou své zuby a mnoho konzervativní investorů zjistí, že dluhopisy umí i kousat. A že zvládnou v nejbližších letech ukousnout z majetku investorů miliardy, možná desítky miliard, protože v honbě po dvou třech procentech mohou drobní investoři přijít o 100 % celoživotních úspor.

Nebojme se vlka nic, máme inflační dluhopis

V posledních pár letech, kdy se inflace pohybovala kolem nuly, si stále mnoho lidí myslelo, že normální výnos jsou čtyři procenta. Ale svět se změnil a s ním i normální úroková sazba. I nulový výnos z dluhopisů a běžných účtů znamenal udržení reálné hodnoty. Prostě a jednoduše nulový výnos v období nulové inflace byl v pořádku.

Ale inflace už roste a pohybuje se nyní mezi 2 a 3 %. Jak relativně bezpečně chránit reálnou kupní sílu svých peněz? Máme tu geniální řešení.

Ministerstvo financí sice nabízí pevně úročený dluhopis, jeho čistý výnos je však hluboko pod 2 % a tedy pod cílem, kde by se podle centrální banky měla inflace pohybovat. Je tu i druhá volba, a to nově nabízený inflační dluhopis Republika. U něho bude úrok stanoven na základě vývoje inflace, resp. podle vývoje indexu spotřebitelských cen. Příjemným doplňkem je dodatečný výnos 0,5 %, který ministerstvo k sazbě dané inflací každý rok přidá. Hned první rok by mohl úrok dosáhnout 3 %, protože je současný meziroční nárůst cenové hladiny kolem 2,5 %.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry

I kdyby inflace klesla až na nulu, což je situace, ke které jsme se přiblížili v letech 2014 až 2016, tak by stále dluhopis vynášel 0,5 %, což je při nulovém růstu cen velice solidní výnos. Hlavní výhodou je, že u tohoto dluhopisu nebude klesat reálná hodnota investice, protože úrok bude investorům kompenzovat jakýkoliv růst cenové hladiny.

Čím větší inflace, tím lépe

Kdyby se například utrhly ceny ropy, potravin či energií a podstatně vzrostla inflace na dlouho neviděných třináct procent, naposledy jsme tuto inflaci zažili v roce 1998, ministerstvo financí by poslalo držitelům dluhopisů 10,5 % (před zdaněním) a kompenzovalo by jim potenciální ztráty z inflace.

Jen pro zajímavost, ještě v roce 2008 jsme zažili v České republice inflaci nad sedm procent. Pamětníci bouřlivých let jistě neradi vzpomínají na rok 1993, kdy byl růst cenové hladiny vysoko nad dvaceti procenty za rok. V době, kdy inflace byla čtyři procenta, mnoha lidem stačil výnos tří procent ze státního dluhopisu nebo dvou procent na běžném účtu. Přitom na tom byli mnohem hůř než nyní, protože reálná hodnota jejich peněz klesala.

Nově nabízený inflační dluhopis je po dlouhé době velice zajímavou konzervativní investicí a bude určitě velkou konkurencí spořicích účtů a bankovních vkladů. Očekávám mnohem vyšší poptávku než u předešlých tranší nebo proti standardnímu dluhopisu s pevným úročením. Je velikou škodou, že podobný dluhopis nemohou nakoupit například penzijní fondy, protože by se poptávka rovnala několika desítkám miliard korun.

Inzerát: nabízíme úrok 5 % plus garance stresu

Teď k jinému druhu dluhopisů, a to k těm nebezpečným. Samozřejmě, že existují i dluhopisy s větším výnosem, ale zde jde o úplně jinou dimenzi rizika. Opravdu nelze srovnávat schopnost a ochotu státu splácet dluh a firmičky či člověka z ulice. Na to mnoho lidí v uplynulých letech zapomnělo a bez rozmyslu kvůli pár procentům navíc investovalo do rizikových dluhopisů.

Bohužel, výnosy bezpečných dluhopisů klesly až pod nulu. Tyto ultranízké výnosy vytlačily mnoho investorů do rizikovějších investic a umožnily tak levné financování riskantním projektům, kterým by za normálních okolností nikdo nepůjčil.

Pak stačilo investorům nabídnout legrační úrok pět procent a nějaký chytlavý příběh a bylo o odbyt dluhu postaráno. Že se do daného balíčku přibalila často i velká pravděpodobnost krachu, už nikdo moc nezdůrazňoval.

Čtěte také

Bohužel, trh rizikových dluhopisů byl dosud neregulovaný a emitovat mohl takřka kdokoliv, cokoliv a komukoliv. O to víc dluhopisů může nyní začít vybuchovat. A může jít o ztracené desítky miliard korun.

Hlavní mantra dluhopisů tzv. garance splacení je totiž jedna velká mystifikace. Splacení úroků a investované sumy garantuje jen daná firma či jedinec a je otázkou, jestli za pár let bude firma či takový jedinec vůbec existovat. Jednoduše řečeno, něco jako garance neexistuje. ČNB sama před rizikovými emisemi na svých stránkách varuje a aktuálně chystá frontální útok proti nabízení podobných dluhopisů nepoučeným investorům.

Návrat bezpečných investic

Doba kladného výnosu bezpečných dluhopisů je zpět. Navíc je tu geniální inflační dluhopis. Prašivé dluhopisy budou muset zvýšit radikálně výnosy, aby nalákaly nové investory. Jejich současní majitelé zažijí několik bezesných roků a budou držet palce emitentům, aby jejich firmy a projekty nezkrachovaly, což bude v některých případech vyžadovat veliký kus víry či štěstí.

Dluhopisové fondy a konzervativní části portfolií budou zase přinášet investorům bezpečný růst hodnoty a jistotu postupného růstu majetku.

Autor:
  • Nejčtenější

Proč vyměnit staré penzijní spoření za nové

Spoříte si na penzi a záleží vám na tom, co se s vašimi penězi děje? Chtěli byste mít nachystanou rezervu při odchodu...

Peníze z brigády dal do cesty po Indii. Díky tomu úspěšně podniká

Je mu teprve pětadvacet, a přestože se mu v začátcích moc nedařilo, nevzdal se. Dnes už ho podnikání živí. Jak sám...

Jak přežít návrat z home office zpět do práce? Chce to přípravu

Koronavirová pandemie změnila mnohým profesím pracovní život. Tisíce lidí poznalo, jaké to je pracovat z domova. Teď se...

Jednou doma, pořád doma. Komu vyhovuje home office?

Řada firem nechává své lidi pracovat z domova i po uvolnění opatření kvůli koronaviru. Home office slibují i přes letní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Srazí krize covid-19 ceny nemovitostí v Česku? Lze to očekávat

Říká se, že po krizi spojené s onemocnění covid-19 se probudíme do jiného světa. Otázka je, zda to bude platit i pro...

Ekonom: Stát chce podpořit úspory lidí účtem dlouhodobých investic

V současné situaci není nic lepšího než mít nějaké úspory. Kdo je má, nejenže klidněji spí, ale má možnost i lépe...

Co s investicemi v těžké době? Ptejte se v poradně Vratislava Svobody

Jak naložit s penězi v době, kdy se burzy řítí strmě dolů? Je vůbec nějaká šance, jak ochránit svoje investice....

Covid-19 nabízí investorům příležitost k levným nákupům

Mnoho investorů dostalo v posledních dnech e-mailem zprávu od správců svých fondů o více než desetiprocentním poklesu...

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...