Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady. Přichází vlna krachů prašivých dluhopisů. „Mnoho investorů v honbě po dvou třech procentech navíc přijde o sto procent celoživotních úspor,“ píše v komentáři Martin Mašát, ekonom Partners.

Martin Mašát | foto: Partners

Strach z inflace, požírající reálnou kupní sílu peněz, můžeme hodit za hlavu. Ministerstvo financí nabídlo lidem dluhopis nesoucí úrok, který v klidu pokryje inflaci a ještě dohodí bonus 0,5 % navíc. Snad nikdy k nám nebyl stát tak štědrý. Štědrá je také Česká národní banka, která po letech umělého shazování české měny a záporných úroků vytáhla sazby na úroveň 2 %. Doba dluhopisová se vrací.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Naopak končí doba prašivých dluhopisů. Tyto rádoby bezpečné dluhopisy ukážou své zuby a mnoho konzervativní investorů zjistí, že dluhopisy umí i kousat. A že zvládnou v nejbližších letech ukousnout z majetku investorů miliardy, možná desítky miliard, protože v honbě po dvou třech procentech mohou drobní investoři přijít o 100 % celoživotních úspor.

Nebojme se vlka nic, máme inflační dluhopis

V posledních pár letech, kdy se inflace pohybovala kolem nuly, si stále mnoho lidí myslelo, že normální výnos jsou čtyři procenta. Ale svět se změnil a s ním i normální úroková sazba. I nulový výnos z dluhopisů a běžných účtů znamenal udržení reálné hodnoty. Prostě a jednoduše nulový výnos v období nulové inflace byl v pořádku.

Ale inflace už roste a pohybuje se nyní mezi 2 a 3 %. Jak relativně bezpečně chránit reálnou kupní sílu svých peněz? Máme tu geniální řešení.

Ministerstvo financí sice nabízí pevně úročený dluhopis, jeho čistý výnos je však hluboko pod 2 % a tedy pod cílem, kde by se podle centrální banky měla inflace pohybovat. Je tu i druhá volba, a to nově nabízený inflační dluhopis Republika. U něho bude úrok stanoven na základě vývoje inflace, resp. podle vývoje indexu spotřebitelských cen. Příjemným doplňkem je dodatečný výnos 0,5 %, který ministerstvo k sazbě dané inflací každý rok přidá. Hned první rok by mohl úrok dosáhnout 3 %, protože je současný meziroční nárůst cenové hladiny kolem 2,5 %.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry

I kdyby inflace klesla až na nulu, což je situace, ke které jsme se přiblížili v letech 2014 až 2016, tak by stále dluhopis vynášel 0,5 %, což je při nulovém růstu cen velice solidní výnos. Hlavní výhodou je, že u tohoto dluhopisu nebude klesat reálná hodnota investice, protože úrok bude investorům kompenzovat jakýkoliv růst cenové hladiny.

Čím větší inflace, tím lépe

Kdyby se například utrhly ceny ropy, potravin či energií a podstatně vzrostla inflace na dlouho neviděných třináct procent, naposledy jsme tuto inflaci zažili v roce 1998, ministerstvo financí by poslalo držitelům dluhopisů 10,5 % (před zdaněním) a kompenzovalo by jim potenciální ztráty z inflace.

Jen pro zajímavost, ještě v roce 2008 jsme zažili v České republice inflaci nad sedm procent. Pamětníci bouřlivých let jistě neradi vzpomínají na rok 1993, kdy byl růst cenové hladiny vysoko nad dvaceti procenty za rok. V době, kdy inflace byla čtyři procenta, mnoha lidem stačil výnos tří procent ze státního dluhopisu nebo dvou procent na běžném účtu. Přitom na tom byli mnohem hůř než nyní, protože reálná hodnota jejich peněz klesala.

Nově nabízený inflační dluhopis je po dlouhé době velice zajímavou konzervativní investicí a bude určitě velkou konkurencí spořicích účtů a bankovních vkladů. Očekávám mnohem vyšší poptávku než u předešlých tranší nebo proti standardnímu dluhopisu s pevným úročením. Je velikou škodou, že podobný dluhopis nemohou nakoupit například penzijní fondy, protože by se poptávka rovnala několika desítkám miliard korun.

Inzerát: nabízíme úrok 5 % plus garance stresu

Teď k jinému druhu dluhopisů, a to k těm nebezpečným. Samozřejmě, že existují i dluhopisy s větším výnosem, ale zde jde o úplně jinou dimenzi rizika. Opravdu nelze srovnávat schopnost a ochotu státu splácet dluh a firmičky či člověka z ulice. Na to mnoho lidí v uplynulých letech zapomnělo a bez rozmyslu kvůli pár procentům navíc investovalo do rizikových dluhopisů.

Bohužel, výnosy bezpečných dluhopisů klesly až pod nulu. Tyto ultranízké výnosy vytlačily mnoho investorů do rizikovějších investic a umožnily tak levné financování riskantním projektům, kterým by za normálních okolností nikdo nepůjčil.

Pak stačilo investorům nabídnout legrační úrok pět procent a nějaký chytlavý příběh a bylo o odbyt dluhu postaráno. Že se do daného balíčku přibalila často i velká pravděpodobnost krachu, už nikdo moc nezdůrazňoval.

Čtěte také

Bohužel, trh rizikových dluhopisů byl dosud neregulovaný a emitovat mohl takřka kdokoliv, cokoliv a komukoliv. O to víc dluhopisů může nyní začít vybuchovat. A může jít o ztracené desítky miliard korun.

Hlavní mantra dluhopisů tzv. garance splacení je totiž jedna velká mystifikace. Splacení úroků a investované sumy garantuje jen daná firma či jedinec a je otázkou, jestli za pár let bude firma či takový jedinec vůbec existovat. Jednoduše řečeno, něco jako garance neexistuje. ČNB sama před rizikovými emisemi na svých stránkách varuje a aktuálně chystá frontální útok proti nabízení podobných dluhopisů nepoučeným investorům.

Návrat bezpečných investic

Doba kladného výnosu bezpečných dluhopisů je zpět. Navíc je tu geniální inflační dluhopis. Prašivé dluhopisy budou muset zvýšit radikálně výnosy, aby nalákaly nové investory. Jejich současní majitelé zažijí několik bezesných roků a budou držet palce emitentům, aby jejich firmy a projekty nezkrachovaly, což bude v některých případech vyžadovat veliký kus víry či štěstí.

Dluhopisové fondy a konzervativní části portfolií budou zase přinášet investorům bezpečný růst hodnoty a jistotu postupného růstu majetku.

Autor:
  • Nejčtenější

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

Na výlet vlakem či autobusem mohou senioři vyjet i za čtvrtinu ceny

Je vám šedesát pět let nebo víc? Pokud ano, tak se vám na výlety rozhodně vyplatí jezdit vlakem či autobusem. Tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé stižení tornádem nemají finanční rezervy, říká hodonínský poradce

Měl štěstí, tornádo ho minulo. Druhým teď pomáhá řešit škody a potíže, které je stihly. „Lidé často, aby ušetřili třeba...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Češi si zvykají investovat pravidelně, ukázala to i pandemie

Celých 71 procent Čechů hodnotí svou finanční připravenost na pandemii jako nedostatečnou. Stále více jsme si vědomi...

V květnu posílily akcie hlavně ve střední Evropě, říká analytik

Pozitivní nálada na akciových trzích se i přes určité ochlazení udržela i v květnu. Avšak hlavní růst cen akcií se...

Milionové částky se dnes platí za podpisy i rukopisy

Sběratelství a investice do podpisů a rukopisů patří ve skupině alternativních investic k těm okrajovým. Za určitých...

Akcie dál rostly. Hlavně díky přístupu hlavních centrálních bank

Finanční trhy se v červnu soustředily na to, jak hlavní světové centrální banky přistoupí k inflaci. Určující byl názor...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...