Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady. Přichází vlna krachů prašivých dluhopisů. „Mnoho investorů v honbě po dvou třech procentech navíc přijde o sto procent celoživotních úspor,“ píše v komentáři Martin Mašát, ekonom Partners.

Martin Mašát | foto: Partners

Strach z inflace, požírající reálnou kupní sílu peněz, můžeme hodit za hlavu. Ministerstvo financí nabídlo lidem dluhopis nesoucí úrok, který v klidu pokryje inflaci a ještě dohodí bonus 0,5 % navíc. Snad nikdy k nám nebyl stát tak štědrý. Štědrá je také Česká národní banka, která po letech umělého shazování české měny a záporných úroků vytáhla sazby na úroveň 2 %. Doba dluhopisová se vrací.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Naopak končí doba prašivých dluhopisů. Tyto rádoby bezpečné dluhopisy ukážou své zuby a mnoho konzervativní investorů zjistí, že dluhopisy umí i kousat. A že zvládnou v nejbližších letech ukousnout z majetku investorů miliardy, možná desítky miliard, protože v honbě po dvou třech procentech mohou drobní investoři přijít o 100 % celoživotních úspor.

Nebojme se vlka nic, máme inflační dluhopis

V posledních pár letech, kdy se inflace pohybovala kolem nuly, si stále mnoho lidí myslelo, že normální výnos jsou čtyři procenta. Ale svět se změnil a s ním i normální úroková sazba. I nulový výnos z dluhopisů a běžných účtů znamenal udržení reálné hodnoty. Prostě a jednoduše nulový výnos v období nulové inflace byl v pořádku.

Ale inflace už roste a pohybuje se nyní mezi 2 a 3 %. Jak relativně bezpečně chránit reálnou kupní sílu svých peněz? Máme tu geniální řešení.

Ministerstvo financí sice nabízí pevně úročený dluhopis, jeho čistý výnos je však hluboko pod 2 % a tedy pod cílem, kde by se podle centrální banky měla inflace pohybovat. Je tu i druhá volba, a to nově nabízený inflační dluhopis Republika. U něho bude úrok stanoven na základě vývoje inflace, resp. podle vývoje indexu spotřebitelských cen. Příjemným doplňkem je dodatečný výnos 0,5 %, který ministerstvo k sazbě dané inflací každý rok přidá. Hned první rok by mohl úrok dosáhnout 3 %, protože je současný meziroční nárůst cenové hladiny kolem 2,5 %.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry

I kdyby inflace klesla až na nulu, což je situace, ke které jsme se přiblížili v letech 2014 až 2016, tak by stále dluhopis vynášel 0,5 %, což je při nulovém růstu cen velice solidní výnos. Hlavní výhodou je, že u tohoto dluhopisu nebude klesat reálná hodnota investice, protože úrok bude investorům kompenzovat jakýkoliv růst cenové hladiny.

Čím větší inflace, tím lépe

Kdyby se například utrhly ceny ropy, potravin či energií a podstatně vzrostla inflace na dlouho neviděných třináct procent, naposledy jsme tuto inflaci zažili v roce 1998, ministerstvo financí by poslalo držitelům dluhopisů 10,5 % (před zdaněním) a kompenzovalo by jim potenciální ztráty z inflace.

Jen pro zajímavost, ještě v roce 2008 jsme zažili v České republice inflaci nad sedm procent. Pamětníci bouřlivých let jistě neradi vzpomínají na rok 1993, kdy byl růst cenové hladiny vysoko nad dvaceti procenty za rok. V době, kdy inflace byla čtyři procenta, mnoha lidem stačil výnos tří procent ze státního dluhopisu nebo dvou procent na běžném účtu. Přitom na tom byli mnohem hůř než nyní, protože reálná hodnota jejich peněz klesala.

Nově nabízený inflační dluhopis je po dlouhé době velice zajímavou konzervativní investicí a bude určitě velkou konkurencí spořicích účtů a bankovních vkladů. Očekávám mnohem vyšší poptávku než u předešlých tranší nebo proti standardnímu dluhopisu s pevným úročením. Je velikou škodou, že podobný dluhopis nemohou nakoupit například penzijní fondy, protože by se poptávka rovnala několika desítkám miliard korun.

Inzerát: nabízíme úrok 5 % plus garance stresu

Teď k jinému druhu dluhopisů, a to k těm nebezpečným. Samozřejmě, že existují i dluhopisy s větším výnosem, ale zde jde o úplně jinou dimenzi rizika. Opravdu nelze srovnávat schopnost a ochotu státu splácet dluh a firmičky či člověka z ulice. Na to mnoho lidí v uplynulých letech zapomnělo a bez rozmyslu kvůli pár procentům navíc investovalo do rizikových dluhopisů.

Bohužel, výnosy bezpečných dluhopisů klesly až pod nulu. Tyto ultranízké výnosy vytlačily mnoho investorů do rizikovějších investic a umožnily tak levné financování riskantním projektům, kterým by za normálních okolností nikdo nepůjčil.

Pak stačilo investorům nabídnout legrační úrok pět procent a nějaký chytlavý příběh a bylo o odbyt dluhu postaráno. Že se do daného balíčku přibalila často i velká pravděpodobnost krachu, už nikdo moc nezdůrazňoval.

Čtěte také

Bohužel, trh rizikových dluhopisů byl dosud neregulovaný a emitovat mohl takřka kdokoliv, cokoliv a komukoliv. O to víc dluhopisů může nyní začít vybuchovat. A může jít o ztracené desítky miliard korun.

Hlavní mantra dluhopisů tzv. garance splacení je totiž jedna velká mystifikace. Splacení úroků a investované sumy garantuje jen daná firma či jedinec a je otázkou, jestli za pár let bude firma či takový jedinec vůbec existovat. Jednoduše řečeno, něco jako garance neexistuje. ČNB sama před rizikovými emisemi na svých stránkách varuje a aktuálně chystá frontální útok proti nabízení podobných dluhopisů nepoučeným investorům.

Návrat bezpečných investic

Doba kladného výnosu bezpečných dluhopisů je zpět. Navíc je tu geniální inflační dluhopis. Prašivé dluhopisy budou muset zvýšit radikálně výnosy, aby nalákaly nové investory. Jejich současní majitelé zažijí několik bezesných roků a budou držet palce emitentům, aby jejich firmy a projekty nezkrachovaly, což bude v některých případech vyžadovat veliký kus víry či štěstí.

Dluhopisové fondy a konzervativní části portfolií budou zase přinášet investorům bezpečný růst hodnoty a jistotu postupného růstu majetku.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chalup a chat na prodej přibývá. Srazí to ceny nemovitostí dolů?

V období covidu trhala poptávka po chatách a chalupách jeden rekord za druhým. Stejně tak jejich ceny. Loni ale přišla...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Praktický průvodce investora v roce 2023: Pět tipů, kam dnes s penězi

Rok 2022 přinesl na trzích mnohá překvapení. Jaká jsou doporučení investičních odborníků, která by investorům mohla...

Žebříček nejúspěšnějších fondů se letos rozrostl o komodity

Třináctý ročník ocenění nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku...

Boj s inflací rozhodně není bezbolestný ani vyhraný, říká ekonom

Co se musí stát, aby se finanční trhy vrátily k růstu? „Především se musíme vypořádat s inflací. Zároveň nesmí...

Začátek roku přinesl podílovým fondům vysoké zisky

Lednové dění na finančních trzích se neslo ve znamení růstu. Hlavní důvod spočíval v relativně pozitivních...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...