Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

aktualizováno 
Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and governance) standardů lákají čím dál více klientů. Je to opravdu správný směr, nebo se jen ohýbá ekonomie přes koleno, aby sociální a zelená struna přilákala investory? V komentáři se zamýšlí ekonom Partners Martin Mašát.

Martin Mašát | foto: Partners

Není to tak dávno, co svět žil iracionálním příběhem bitcoinu. Pamětníci si také vzpomenou na přepálené ceny akcií dot.com firmiček nebo důvěru investorů ve splácení dluhů Řecka. Tyto případy dokazují, že není dobré věřit všemu. Uvidíme, jak to dopadne právě s ESG firmami.

Nový trend rovnosti, svornosti a ekologie, který se skrývá pod zkratkou ESG, se v posledních letech stal velice populární, a to převážně v evropských firmách. Firmy vyznávající ESG politiku se snaží být sociálně spravedlivější ke svým zaměstnancům, ohleduplnější vůči přírodě, lépe se chovat ke společnosti a neustále zlepšovat firemní kulturu.

ESG je dobrý sluha manažerů, ale špatný pán majitelů

Jsou to všechno chvályhodné cíle, ale zdá se, že na ESG více slyší manažeři firem, kteří se dostávají do vedení nadnárodních firem. Proč dodržovat pouze zákonné předpisy, když může být firma mnohem dál a dát zaměstnancům více výhod nebo produkovat řádově méně škodlivin a negativních externalit. Minimálně ekologové a odbory tleskají.

Pro vedení firem jsou to ideální cíle. Manažerům jde primárně o bonusy a ty na základě různých kritérií získají. Pokud se však síly šéfů firem přesunou od efektivního řízení firem a generování dlouhodobého zisku k neustálému vylepšování spokojenosti zaměstnanců, bude to bohužel na úkor ziskovosti a konkurenceschopnosti.

Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie

ESG firmy sice méně vydělávají, ale manažeři mají splněno. Co však investoři do akcií nebo přímo majitelé firem? Ti chtějí dlouhodobě vydělávat a rozhodně není jejich cílem, aby si ostatní příjemně žili na účet jejich firmy a za jejich peníze. Navíc roste riziko, že taková firma bude dlouhodobě ztrácet oproti standardně fungující konkurenci. Proč asi evropské společnosti nevydělávají tolik jako americké či čínské?

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry.

Není to jen o tragické hospodářské politice v rámci celé Evropy. Velký díl na zaostávání Evropy mají právě regulace, resp. přemíra ESG cílů při tvorbě norem. Evropské firmy mají tak sešněrované ruce různými limity nebo pracovními předpisy, že nemají šanci konkurovat neevropským hráčům. Jen si vzpomeňte, co se na konci roku stalo v Německu, když byly najednou schválené nové a radikálně přísnější emisní limity na auta. Německý průmysl se málem zastavil.

Chudí příbuzní ve jménu ESG?

Vedle roztříštěné fiskální a neúčinné měnové politiky je dalším důvodem, proč evropské akcie již skoro 10 let zaostávají za americkými, přehnaná honba za sociálními a environmentálními cíli.

Nebo je snad normální, že americké akciové trhy (S&P500) vyrostly za posledních 10 let o 310 % (tj. +18 % ročně) a evropské (EU Stoxx 600) pouze o 135 %, což je +9 % ročně?

Investování do ESG firem něco přináší, ale i bere

Firma, která chce být více ekologická či bohulibá k zaměstnancům, musí něco obětovat. To něco jsou obrovské náklady na lepší čističky, ekologická auta, méně hlučné stroje, příjemnější prostředí, kratší pracovní dobu zaměstnanců a další sociální vymoženosti. A že se nejedná o malé náklady.

Splňte si své sny. Začněte investovat ještě dnes. Poradíme, jak.

Kvůli vyšším fixním nákladům a pracovním podmínkám pro zaměstnance budou tyto firmy méně flexibilní, což je bude dlouhodobě brzdit. Potenciální investoři by se proto měli smířit s nižším zhodnocením a omezeným investičním světem. Odměnou jim ale bude pocit štěstí, že pro zaměstnance a svět něco udělali.

A propos, porovnat sílu ESG procedur v rámci firem je prozatím pouze věštění z koule, protože neexistují jasná pravidla, co je správné. A v ročních výkazech lze napsat vše, co investory potěší.

Méně peněz, ale klidný spánek v lepším světě

Strategie investovat do ESG firem je tedy podobná jiným, dříve populárním, strategiím jako low volatility, high dividend yield, smart beta, alpha seeking. Upřednostňuje určité akcie dle svého cíle a je jen na manažerech a investorech, jestli je tato strategie oslovuje. Jednoduché porovnání několika trhů prozatím ukazuje, že akciové indexy složené z ESG firem trochu ztrácí oproti svým nadřazeným indexům.

Stručně řečeno, investoři ignorující „hříšné“ společnosti se musí smířit s tím, že výnosy společensky odpovědných fondů budou ve srovnání s jejich neomezenými protějšky nižší. Sociálně a ekologicky lhostejní investoři, resp. ti ekonomicky racionální, budou pravděpodobně dlouhodobě dosahovat lepších výsledků.

Autor:
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Ekonom: Stát chce podpořit úspory lidí účtem dlouhodobých investic

V současné situaci není nic lepšího než mít nějaké úspory. Kdo je má, nejenže klidněji spí, ale má možnost i lépe...

KOMENTÁŘ: Jak bezpečně investovat v době volatilních trhů?

Má smysl investovat, když jsou trhy kvůli koronavirové pandemii rozkolísané? Na co si dát pozor, jaké otázky si položit...

Kouzlo pravidelných investic. Jak funguje složené úročení

Současná koronavirová krize otřásla finančními trhy, zlevněné akcie jsou příležitostí, jak zhodnotit investici. Jenomže...

Čeští podílníci obstáli v krizi covid-19 na výbornou

Majetek v podílových fondech nabízených v ČR klesl v letošním prvním čtvrtletí o 49 miliard korun. Českým investorům...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKULA NA ELEKTROMECHANIKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...