Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

aktualizováno 
Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého investování očekávám? Jaký mám životní styl a investiční horizont? V jaké fázi cyklu se nachází ekonomika? Co vše brát do úvahy, přibližuje Marek Brávník, makroekonomický analytik společnosti Golden Gate.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dříve než začneme s majetkem nějak zacházet, měli bychom mít jasno v tom, zda je našim cílem spoření, nebo investování. Nepochopení rozdílů mezi těmito termíny vede často k rozčarování nad konečným výsledkem. Třeba když nám spoření nevydělá, nebo když investice pouze drží hodnotu.

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

Souhlasím, že může být matoucí, když máme produkt, který kombinuje vlastnosti investice a spoření a podobně. Podstatné však vždy je, co očekáváme za výsledek.

Spořit, nebo investovat?

Při spoření i při investování dlouhodobě postupně odkládáme menší části naší aktuální spotřeby pro budoucí použití (prostředky neutratíme, ale odložíme na útratu pozdější). Očekávaný výsledek by však měl být u spoření a investování rozdílný. U spoření předpokládáme, že nahromaděnou částku později spotřebujeme a tečka. U investování však čekáme něco víc, a sice výnos. Čili, že na konci bude částka vyšší, než je prostý součet odložených prostředků.

Výnos tedy patří k hlavním rysům investování, nikoliv spoření. S výnosem je však vždy spojeno riziko. Obecně platí, že čím vyšší výnos očekáváme, tím vyšší může být riziko. Musíme proto počítat i s možností, že se součet odložených částek může snížit. To by se nám za běžných podmínek u úspor stát nemělo.

Kalkulačka

Pokud tedy z čehokoliv, co se svým majetkem podnikáme, hodláme vytěžit více než prostý součet uspořených částek, jsme investoři. Pokud tedy spoříme s příslibem výnosu (byť často garantovaného), jde o investici. A s tou je vždy spojena možnost ztráty. To je důvod, proč penzijní „spoření“ v posledních letech spíše prodělává.

Rozvaha a míra rizika

Naše investiční rozvaha by měla vždy brát ohled na to, co doopravdy děláme. Pokud je naše situace nějakým způsobem křehká, máme třeba hypotéku, měli bychom mít naše finanční portfolio poskládáno bez většího rizika. Stejně tak pokud jsme ve věku těsně před důchodem a nebudeme mít čas v případě ztráty prostředky vydělat znovu.

Škola investora

Investiční rozvaha se tedy vždy týká aktuálního stavu konkrétního investora. Chci naspořit? Chci vydělat? Můžu investovat všechno, nebo jen to, o co mohu v případě nezdaru přijít? Na jak dlouho chci prostředky v investici uzamknout?

To všechno jsou otázky, které bychom si měli na začátku pokládat. A co víc, pravidelně revidovat odpovědi na ně. Investování je totiž z podstaty slova nekončící děj. Je tedy třeba monitorovat aktuální stav portfolia. Ideálně jednou dvakrát za rok, ale častěji než za kvartál spíše nedoporučuji.

V jaké kondici je ekonomika?

Řada faktorů naznačuje, že jsme se ocitli na vrcholu (možná už za vrcholem) ekonomického cyklu. V této době bychom v portfoliu měli vyměnit rizikovější aktiva, jako jsou akcie nebo některé druhy dluhopisů, za investice, které v případě zpomalení ekonomiky rostou. Vystihnout však správný okamžik vyžaduje buď znalost systému, nebo kvalitního partnera, který nám se správou majetku pomůže.

Zkušený investiční partner totiž ví, že v každé době (tedy nejen v období ekonomického růstu) existují investice, kterým se daří. Proto má zpravidla dlouhodobou strategii založenou na znalosti ekonomických cyklů a včasném přesouvání investic tam, kde je právě příležitost budoucího zhodnocení.

Investování je velmi příjemný způsob, jak aktivně nebo pasivně spravovat majetek s vizí budoucí prosperity. Jediné, co je třeba, je střízlivě a racionálně vybírat způsob, který nám bude dlouhodobě vyhovovat. Možná tedy spoříme. Nebo možná investujeme. Ani jedna varianta není lepší či horší. Jen je třeba vědět, co děláme a proč.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Další z rubriky

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu, radí expert

Michal Valentík, investiční odborník Broker Trust

Zájem Čechů o investování roste. Vydělat peníze bez rizika ovšem dost dobře nejde. Stojí však za to investovat do...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Realitní fondy zhodnotí peníze víc než spoření. Jak takový fond vybrat

Ilustrační snímek

Češi už začínají mít větší zájem o investování, které může zhodnotit vklady víc než spoření a překonat inflaci....

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

Kurzy.cz Celková důvěra v ekonomiku se snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazický...

Najdete na iDNES.cz