Sobota 4. července 2020, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. července 2020 Prokop

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

aktualizováno 
Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého investování očekávám? Jaký mám životní styl a investiční horizont? V jaké fázi cyklu se nachází ekonomika? Co vše brát do úvahy, přibližuje Marek Brávník, makroekonomický analytik společnosti Golden Gate.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dříve než začneme s majetkem nějak zacházet, měli bychom mít jasno v tom, zda je našim cílem spoření, nebo investování. Nepochopení rozdílů mezi těmito termíny vede často k rozčarování nad konečným výsledkem. Třeba když nám spoření nevydělá, nebo když investice pouze drží hodnotu.

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

Souhlasím, že může být matoucí, když máme produkt, který kombinuje vlastnosti investice a spoření a podobně. Podstatné však vždy je, co očekáváme za výsledek.

Spořit, nebo investovat?

Při spoření i při investování dlouhodobě postupně odkládáme menší části naší aktuální spotřeby pro budoucí použití (prostředky neutratíme, ale odložíme na útratu pozdější). Očekávaný výsledek by však měl být u spoření a investování rozdílný. U spoření předpokládáme, že nahromaděnou částku později spotřebujeme a tečka. U investování však čekáme něco víc, a sice výnos. Čili, že na konci bude částka vyšší, než je prostý součet odložených prostředků.

Výnos tedy patří k hlavním rysům investování, nikoliv spoření. S výnosem je však vždy spojeno riziko. Obecně platí, že čím vyšší výnos očekáváme, tím vyšší může být riziko. Musíme proto počítat i s možností, že se součet odložených částek může snížit. To by se nám za běžných podmínek u úspor stát nemělo.

Kalkulačka

Pokud tedy z čehokoliv, co se svým majetkem podnikáme, hodláme vytěžit více než prostý součet uspořených částek, jsme investoři. Pokud tedy spoříme s příslibem výnosu (byť často garantovaného), jde o investici. A s tou je vždy spojena možnost ztráty. To je důvod, proč penzijní „spoření“ v posledních letech spíše prodělává.

Rozvaha a míra rizika

Naše investiční rozvaha by měla vždy brát ohled na to, co doopravdy děláme. Pokud je naše situace nějakým způsobem křehká, máme třeba hypotéku, měli bychom mít naše finanční portfolio poskládáno bez většího rizika. Stejně tak pokud jsme ve věku těsně před důchodem a nebudeme mít čas v případě ztráty prostředky vydělat znovu.

Škola investora

Investiční rozvaha se tedy vždy týká aktuálního stavu konkrétního investora. Chci naspořit? Chci vydělat? Můžu investovat všechno, nebo jen to, o co mohu v případě nezdaru přijít? Na jak dlouho chci prostředky v investici uzamknout?

To všechno jsou otázky, které bychom si měli na začátku pokládat. A co víc, pravidelně revidovat odpovědi na ně. Investování je totiž z podstaty slova nekončící děj. Je tedy třeba monitorovat aktuální stav portfolia. Ideálně jednou dvakrát za rok, ale častěji než za kvartál spíše nedoporučuji.

V jaké kondici je ekonomika?

Řada faktorů naznačuje, že jsme se ocitli na vrcholu (možná už za vrcholem) ekonomického cyklu. V této době bychom v portfoliu měli vyměnit rizikovější aktiva, jako jsou akcie nebo některé druhy dluhopisů, za investice, které v případě zpomalení ekonomiky rostou. Vystihnout však správný okamžik vyžaduje buď znalost systému, nebo kvalitního partnera, který nám se správou majetku pomůže.

Zkušený investiční partner totiž ví, že v každé době (tedy nejen v období ekonomického růstu) existují investice, kterým se daří. Proto má zpravidla dlouhodobou strategii založenou na znalosti ekonomických cyklů a včasném přesouvání investic tam, kde je právě příležitost budoucího zhodnocení.

Investování je velmi příjemný způsob, jak aktivně nebo pasivně spravovat majetek s vizí budoucí prosperity. Jediné, co je třeba, je střízlivě a racionálně vybírat způsob, který nám bude dlouhodobě vyhovovat. Možná tedy spoříme. Nebo možná investujeme. Ani jedna varianta není lepší či horší. Jen je třeba vědět, co děláme a proč.

Autor:
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Akcie i dluhopisy v květnu rostly. Na místě je ale obezřetnost

V květnu pokračoval pozitivní trend na všech rizikových investicích od akcií, přes spekulativní dluhopisy, po českou...

KOMENTÁŘ: Jak vydělat na investicích do trendů, které hýbou světem

Premium Kvůli pandemii jsou finanční trhy rozkolísané. Mnoho drobných investorů se proto snaží vyladit složení svých portfolií...

Odborník: Poptávka po zlatu je trojnásobná, cena se v krizi nezastaví

Loni cena zlata v korunách vzrostla o 22 procent a růst předpokládali ekonomové i letos. Unce už stojí v přepočtu téměř...

KOMENTÁŘ: Co táhne vzhůru jeden z nejsledovanějších burzovních indexů

I když akciové trhy zažívají propad, index S&P 500 roste. Jak je možné, že navzdory koronavirové krizi táhne jeden s...

Najdete na iDNES.cz