Podpora bydlení má posílit

  10:00aktualizováno  10:00
Lidé, kteří teprve zamýšlejí sjednat si stavební spoření, se mohou těšit, že jim stát k jejich úsporám přidá více než dosud. Avšak pouze v případě, že nastřádané peníze investují do bydlení.
Nový ministr pro místní rozvoj Pavel Němec chce zachovat dosavadní systém stavebního spoření, kdy je možné ročně získat od státu až 4,5 tisíce korun. Navíc chce zvýšit státní příspěvek pro ty, kteří zdroje ze stavebního spoření použijí na rekonstrukci či pořízení bytu. "Například by mohli mít nárok na státní příspěvek až do výše spoření 24 tisíc korun ročně," uvedl Němec. Stát poskytuje 25 procent z ročně naspořené částky, maximálně však z 18 tisíc korun. Z logiky Němcova vyjádření vyplývá, že stát by mohl v budoucnu vyplácet příspěvek až 6 tisíc ročně, jako je tomu například v sousedním Slovensku. Detaily svého plánu zatím ministr nebyl schopen upřesnit.

Další zvýhodnění stavebního spoření má šanci projít

V hospodaření státní pokladny sice zeje rok od roku větší díra, ale další miliardy na vylepšení stavebního spoření se v něm zřejmě ještě najdou. Proti srsti není Němcův záměr ani ministerstvu financí, ani opoziční ODS. "Obecně je možné zamyslet se nad principem, zda by systém nemohl být výhodnější pro ty, kteří chtějí stavět a rekonstruovat. Ti by měli být v systému privilegovaní," uvedl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. A podobný je i postoj ODS. "Když bude schodek rozpočtu příští rok 150 miliard, tak jedna miliarda sem nebo tam, to už je jedno," říká Vlastimil Tlustý, podle kterého je další podpora bydlení jednoznačně prospěšná. Příznivý postoj politických stran ke stavebnímu spoření je i odrazem počtu lidí, kteří jej využívají. Ke konci loňského roku bylo 4,2 milionu platných smluv. Strážci státní pokladny však z toho donedávna tak velkou radost neměli. Jen letos totiž na příspěvcích vyplatí 11 miliard korun a příští o dvě miliardy navíc.

Bytová družstva podruhé

Rozšířením stavebního spoření iniciativa ministerstva pro místní rozvoj v oblasti bydlení nekončí. Úředníci chtějí znovu oprášit návrh zákona o neziskových bytových společenstvech, který není ničím jiným než renesancí bytových družstev a který už jednou poslanci vládě Miloše Zemana odmítli. "Myslíme si, že by to bylo výrazně úspornější než dnešní dotace obcím na výstavbu nájemního bydlení," uvedla Daniela Grábmüllerová z ministerstva pro místní rozvoj. Stát poskytuje obcím na výstavbu jednoho nájemního bytu a s ním souvisící sítě 400 tisíc korun. "U neziskových bytových společenství se počítalo s dotací 200 tisíc plus nízkoúročený úvěr. Bylo by to životaschopné a s polovičními náklady než v současné době," dodala Grábmüllerová. Neziskové nájemní bydlení by podle ní bylo určeno pro střední třídu, která nemá sílu vzít si hypotéku a investovat do vlastního bydlení.

***

Kolik stát dává na podporu bydlení
(v milionech korun)

Ze státního rozpočtu

stavební spoření 11 000
hypotéční úvěry 530
výstavba nájemních bytů 574
výstavba domů s pečovatelskou služnou 589
oprava panelových domů 280
vylepšení panelových sídlišť 70

Z Fondu rozvoje bydlení

oprava panelových domů 252
modernizace bytů 350
výstavba nájemních bytů a domů
s pečovatelskou službou 6000
podpora mladých, 200tisícové úvěry 350

CELKEM 19 995

BYDLENÍ JE STÁLE PROBLÉM. A to i přes skutečnost, že lidé mohou získat zvýhodněné půjčky. Byt v takovém případě nesmí mít více než 80 m2 a domek 130 m2 podlahové plochy.

STÁT PŮJČÍ JEN NA NĚCO. Zvýhodněné dvousettisícové půjčky mohou lidé získat pouze na bydlení do určené velikosti. Byt nesmí mít více než 80 m2 a domek 130 m2 podlahové plochy.


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Kurzy.cz Lidem budou znovu propláceny i první tři dny nemoci. Novelu zákoníku práce dnes schválili poslanci, přehlasovali veto S...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR CATIA KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz