Akontace meziúvěrů klesají až k nule

aktualizováno 
Úrokové sazby z překlenovacích úvěrů v poslední době klesají a to až k hodnotám nižším, než mají přidělené úvěry ze stavebního spoření: pod 6%. Objevují se už také překlenovací úvěry s nulovou akontací, u kterých není třeba mít na účtě ani korunu. Podmínky úvěrů ze stavebního spoření se stejně jako u hypoték mění v souvislosti se situací na trhu a ty se stávají pro klienty mnohem dostupnějšími, než tomu bylo v minulosti.

Spořitelny se samozřejmě dále snaží získat si nové klienty, ale větší důraz než v minulosti se začíná klást na úvěrovou složku stavebního spoření. Jaké novinky tedy jednotlivé stavební spořitelny přichystaly?

Stavební spořitelna České spořitelny

Ta nyní přichází opravdu s velkou změnou. Nově od 1. července zavádí tarif 40:60, což znamená, že zájemcům o úvěr bude stačit, když naspoří 40% cílové částky a úvěr tedy může tvořit až 60%. Tato změna se bude týkat i stávajících klientů. Buřinka se tak připojila k ostatním spořitelnám, které tento tarif nabízejí. Vlastně zbyla už pouze ČMSS, která se drží stále základního modelu 50:50.

Jako další novinku Buřinka představila možnost rezervovat si úvěr až na dobu jednoho roku po zrušení účtu. Tedy klient si například po pěti letech spoření nechá vyplatit naspořené prostředky, výplatou vkladů mu skončí doba spoření, což znamená, že si již může uzavřít další novou smlouvu se státní podporou. Přitom mu ale neskončí první smlouva a nabídka na úvěr mu trvá ještě dalších 12 měsíců. Rezervace je bezplatná a klient ji využít nemusí. 

Wüstenrot

Stavební spořitelna Wüstenrot přichází od 1. července s „letní jubilejní nabídkou“ pro ty zákazníky, kteří si smlouvu uzavřou do konce září. Podmínkou je cílová částka minimálně 140 000 Kč. Klient, který se zřekne úvěru ze stavebního spoření a zároveň splní podmínky pro přidělení cílové částky, získá již po pěti letech spoření úrokové zvýhodnění ve výši 35% ze sumy připsaných úroků při úrokové sazbě 3%. To znamená, že celkově dosáhne úroková sazba hodnoty přibližně 4,05%, čímž se spořitelna Wüstenrot dostává do čela svých konkurentů, spořitelen HYPO a Raiffeisen, kde se vklady klientů úročí 4% sazbou. Bez této speciální akce získávají jinak klienti Wüstenrotu podle obchodních podmínek úrokové zvýhodnění až po sedmi letech spoření.

Od 1. července bude také Wüstenrot v případě potřeby žádosti o úvěr vyřizovat expresně, do 48 hodin. Přidělené úvěry ze stavebního spoření zdarma, překlenovací úvěry s expresním  příplatkem 1% z cílové částky.

Nedávno byl také představen překlenovací úvěr „Armáda“. Je určen ale pouze pro financování bytových potřeb vojáků a policistů. Jeho výhodou je nulová akontace, příjemce úvěru nemusí mít na svém účtu vůbec nic v okamžiku, kdy o něj žádá. Překlenovací úvěr Armáda je poskytován na dobu maximálně 70 měsíců, jeho výše není omezena a lze jej kombinovat s jinými úvěry.

VSS KB

Až do konce srpna byla prodloužena akce snížení úrokových sazeb z překlenovacích úvěrů o 1% z běžné výše. Aktuální sazby meziúvěrů se tak pohybují v rozmezí 6% až 8,7%.

Novinkou je překlenovací úvěr IMPULS určený mladým lidem ve věku 25 – 35 let. Jeho předností je nízká akontace, která může až nulová. Spořitelna tento meziúvěr poskytne i klientovi, který nemá na svém účtu žádné prostředky. Výše úvěru je omezena shora i zdola: minimálně 150 000 Kč, maximálně 1,5 mil. Kč. Musí se samozřejmě dospořovat úložkami ve výši alespoň 0,5% z cílové částky měsíčně až do doby, kdy bude na účtu alespoň 40% cílové částky, což je podmínka pro přidělení úvěru. Maximální doba splatnosti IMPULSu je šest let, zajištění je požadováno standardní.

Nevýhodou tohoto překlenovacího úvěru jsou však vysoké požadavky na bonitu klientů: pokud je svobodný, koeficient životního minima je minimálně 2,5, u ostatních žadatelů musí být alespoň 2,0. To znamená, že do příjmů se dlužníkovi i ručitelům musí vejít splátka úvěru, částka dospořování a dvou (nebo 2,5) násobek životního minima.

IMPULS je tak určen pro mladé bonitní lidi, kteří mají vyšší příjmy, ale zatím nemají nastřádáno moc peněz.

Současná situace v překlenovacích úvěrech:

Stavební spořitelna

Minimální možná akontace překlenovacího úvěru

Minimální možná úroková sazba překlenovacího úvěru

ČMSS

20%

6,3%

HYPO *

40%

9,5%

Raiffeisen

20%

5,9%

Stavební spořitelna ČS

20%

6,0%

VSS KB

0%

6,0%

Wűstenrot

0%

5,8%

 *Pozn: HYPO místo překlenovacích úvěrů nabízí svůj produkt Nadstandard, který může částečně meziúvěr nahradit – ale až po minimálně dvou letech spoření.

Celkově se dá shrnout, že všechny spořitelny v posledním období snižovaly akontace (Buřinka dokonce i úvěru ze stavebního spoření) a úrokové sazby překlenovacích úvěrů, které se dnes pohybují okolo 6%, což už je sazba, kterou se úročí přidělené úvěry.

 

Pomůže vám při řešení bytové situace fakt, že úvěry se zlevňují a jsou dostupnější? Bude vás to motivovat k čerpání překlenovacího úvěru?

 

 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz