Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Kdy vám majitel bytu může zvýšit nájemné a co vám nesmí zakázat

Nájemní bydlení získává na oblibě, čím dál více lidí volí raději nájemní vztah než závazek splácet celý život hypotéku za bydlení vlastní. Víte, jaká máte jako nájemce práva i povinnosti?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Našli jste si byt, ve kterém se vám líbí, s majitelem bytu jste se na všem domluvili a zítra se stěhujete. Nepodceňujte formality, o předání bytu sepište s pronajímatelem předávací protokol. Ne nadarmo se říká, co je psáno, to je dáno. Nezapomeňte uvést stavy všech měřičů, ideálně doplňte protokol fotografiemi či videonahrávkou.

Pokud je součástí nájmu i bytové vybavení, měly by být podmínky i výčet vybavení specifikovány ve smlouvě. „Zákon totiž například neřeší, jak je to s ledničkou či pračkou v nájemním bytě a pronajímatel či nájemce mohou být později zaskočeni požadavkem druhé strany, aby je opravili či dokonce pořídili nové,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

DTest, největší česká spotřebitelská organizace

  • Vydavatel spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat.
  • Na poradenské lince dTestu můžete s právními poradci konzultovat své spotřebitelské problémy, linka je dostupná v pracovní dny od 9:00 do 17:00 na tel. čísle 299 149 009.
  • Bezplatná služba VašeStížnosti.cz zprostředkovává dosažení smírné dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací až do soudní pře. 

Stejně tak trvejte na předávacím protokolu i při skončení nájmu, opět s fotodokumentací či videonahrávkou zachycující stav bytu, předejdete tak mnoha problémům. „Porovná-li se tento protokol s protokolem sepsaným na začátku nájmu, snadno se zjistí, jaké škody či opotřebení vznikly za dobu užívání bytu. Za běžné opotřebení nemůže pronajímatel po nájemci nic požadovat, nájemce však při skončení nájmu musí odstranit ty úpravy v bytě, se kterými pronajímatel nesouhlasil,“ doplňuje Hekšová. Protokol navíc poslouží jako důkaz o stavech energií a jako podklad pro jejich vyúčtování pronajímatelem.

Základní rady, na co si dát pozor ve smlouvě, pro vás připravili poradci dTestu.

1.Doba určitá či neurčitá

Dostala výpověď z nájmu kvůli psovi. Má na to majitel bytu právo?

Doba určitá se stanovuje datem skončení nájmu nebo určením počtu měsíců či let počítaných ode dne sjednání nájmu. Pokud v nájemní smlouvě informace o trvání nájmu chybí, pak platí, že je uzavírán na dobu neurčitou.

Jestliže ale máte nájem uzavřen na dobu určitou a užíváte jej tři měsíce po dni, kdy měl nájem bytu skončit a pronajímatel vás nevyzve, abyste byt opustili, nájem se automaticky prodlužuje na stejnou dobu, na jakou byl sjednán, nejvýše však na dva roky.

2.Nájemné a jeho zvyšování

Výše nájemného je ve smlouvě většinou uvedena konkrétní částkou. U smluv na dobu určitou je možná dohoda, že nájemce zaplatí jednorázově celé nájemné dopředu.

V nájemní smlouvě lze sjednat podmínky pro zvyšování nájemného, nebo v ní naopak může být ustanovení, kterým bude zvyšování nájemného vyloučeno. V ostatních případech se musí pronajímatel řídit občanským zákoníkem. Znamená to, že může písemně navrhnout zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, ovšem s jistými omezeními. Návrh může učinit jen jednou za 12 měsíců a navrhované zvýšení nájemného spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nesmí být vyšší než 20 %. Pokud se zvýšením nájemného nebudete souhlasit, nezbývá pronajímateli nic jiného než se obrátit na soud.

3.Úhrada za služby

Pokud v nájemní smlouvě chybí ujednání o platbách za služby, je vaší povinností hradit takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Mezi ně patří obvykle dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

Nejčastější spornou položkou bývá příspěvek do fondu oprav, ten ale pronajímatel nemůže požadovat, protože se nejedná o službu, ze které by měl nájemce okamžitý prospěch, může ji ale zohlednit ve výši nájemného. Praktické je přepsat na sebe elektřinu a plyn.

4.Neplatná ustanovení

Pronajímatel vám nemůže zakázat zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt, ostatně pro evidenci na úřadě jeho souhlas nepotřebujete, stačí platná nájemní smlouva. Stejně tak i kdyby byl ve smlouvě uveden zákaz chovu zvířat, podnikání nebo návštěv v bytě, takovými zákazy se nemusíte řídit.

Na druhou stranu i chování nájemce má své limity. Nájemce nesmí byt poškozovat, nesmí ohrožovat ostatní obyvatele domu a nad míru přiměřenou poměrům je obtěžovat. Chov nebezpečných zvířat je tedy přinejmenším diskutabilní a na balkóně panelového domu není možné mít králíkárnu. Stejně tak nelze kouřit od rána do večera z okna bytu nebo v něm provozovat truhlárnu.

5.Smluvní pokuta a kauce

Za zpoždění s nájmem či nevymalování bytu při předání hrozí pokuta

Novelou občanského zákoníku účinnou od 1. července 2020 dochází k odstranění zákazu existence smluvních pokut v nájemní smlouvě. To ovšem neznamená, že smluvní pokutu může pronajímatel nájemci stanovit bez jakýchkoliv omezení. Nájemci nelze ukládat nepřiměřené povinnosti, a proto není možné po něm požadovat ani nepřiměřenou smluvní pokutu. A smluvní pokuta společně s kaucí nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

6.Skončení nájmu

Pronajímatel může ukončit nájem jen z důvodů, vyjmenovaných v občanském zákoníku. Pokud s výpovědí nesouhlasíte, můžete k soudu podat žalobu.

Při skončení nájmu vám pronajímatel musí vrátit jistotu neboli kauci společně s úroky. To ovšem neplatí, pokud si ji započetl na dluhy či na náhradu škody.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Do důchodu lze jít dříve i později, než je den D. Jaké jsou podmínky?

Doba, než člověk dorazí do stanice „důchod“, se může zdát nekonečná. Přesto se vyplatí zvážit, zda přestat pracovat...

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

KVÍZ: Těšíte se na důchod? A víte, jak si ke státní penzi přilepšit?

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Pandemie vyvolává v lidech potřebu mít rezervu. Roste zájem o „stavebko“

Stavebnímu spoření se během letošního 1. pololetí dařilo navzdory koronavirové krizi. Počet nově uzavřených smluv...

Pět jednoduchých strategií, jak čelit nejistotě

Na nejistotu býváme zvyklí. V životě je totiž většinou jednou z mála jistot. Výrazná nejistota, například ta, kterou...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Porouchaný bankomat mu spolknul kartu. Na novou má čekat deset dní

Premium Stále častěji platíme kartou, někdy i chytrým telefonem či hodinkami. Občas ale přece jen potřebujeme hotovost. Co...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...