Rodiče dětem kupují učebnice ze svého. Ty školní jsou často jako salát

aktualizováno 
Na českých základních školách funguje roky stejný model výměny výukového materiálu. Jednotlivé ročníky si předávají školní učebnice a některé pracovních sešity. Ty ale bohužel ne vždy vypadají jako školní pomůcky, které mají v dětech vyvolat zájem o výuku. Spíše naopak.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednou z mála věcí, kterou rodiče nemusí žákům na základních školách platit, jsou učebnice. Problém ovšem je, když jsou knihy v oběhu déle, než snesou. Což je i případ jedné nejmenované školy ve Středočeském kraji.

V červnu přinesla dcera paní Evy s nadšením učebnice do čtvrtého ročníku. Ve svém pokoji si je prohlížela a pročítala. Idylka ale skončila ve chvíli, kdy maminku zavolala, aby si i ona učebnice prohlédla.

„Nepřeháním, když řeknu, že jsem se některých z nich opravdu nechtěla ani dotknout, natož v nich listovat. Z pěti učebnic, které dcera donesla, byly tři v salátovém vydání. Špinavé, flekaté, ulepené, nažloutlé, zmačkané, často popsané nesmysly, jako jsou různé znaky pro ledacos, nebo telefonní čísla. Hřbety knih byly načernalé a dvě z učebnic prošly evidentně vodní lázní,“ popisuje paní Eva vzhled učebnic s dovětkem, že například učebnici anglického jazyka její dcera dostala jako čtrnáctá v pořadí.

Na to, aby se se školou hádala, nemá čas ani chuť. A tak věc vyřeší tak, že některé z učebnic, včetně angličtiny, dceři dokoupí. „Samozřejmě, že radost z toho nemám, nový školní rok už je tu a je třeba nakoupit i mnoho dalších potřebných věcí, jako jsou ponožky, trička, džíny a mikiny,“ podotýká. 

Pracovní sešity hradí jen některé školy

Rozsah školou hrazených pomůcek se v jednotlivých základních školách liší. Stejně jako záleží na hospodaření a prioritách školy, záleží i na jejím zřizovateli, kolik poskytne finančních prostředků.

Naspořte dětem na studia. Poradíme vám, jak.

„Učebnice, které žákům zdarma poskytujeme, máme, myslím, ve velice dobrém stavu. A mohu se pochlubit i tím, že na naší škole platíme žákům i pracovní sešity z matematiky, českého a anglického jazyka. Náš rozpočet nám to díky zřizovateli umožňuje,“ říká ředitelka ZŠ Eden v Praze 10 Jana Churáčková.

Taková situace ale zdaleka nepanuje na všech základních školách. Naopak, častěji pracovní sešity platí rodiče. Objednává je zpravidla třídní učitelka za peníze, které od nich vybere.

„Na konci školního roku děti donesou peníze, sešity se objednají a v září dětem rozdají. Cena pro potřeby ročníků prvního stupně se pohybuje kolem tisíce korun na školní rok. Zbytek peněz obvykle zůstává v třídním fondu pro úhradu sportovních, kulturních akcí či pro dokoupení dalšího školního materiálu,“ popisuje praxi finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

Dodává, že z finančního pohledu je na věci zajímavé už to, že jsou domácnosti, které za sešity platí, a domácnosti, jejichž dětem je uhradí škola.

Učebnice zdarma si děti předávají

U učebnic funguje systém jejich předávání na všech školách stejně. Praxe je taková, že děti učebnice dostávají na konci školního roku a zároveň odevzdávají své staré učebnice pro nižší ročníky. Na prvním stupni jde o učebnice českého jazyka, matematiky, čtení, prvouky, přírodopisu, vlastivědy a cizího jazyka.

Za to, v jakém stavu je předává dál, zodpovídá žák. Na druhé straně těžko chtít po učebnici, kterou děti používají čtrnáct let v kuse, aby vypadala jako nová. To znamená, že záleží na každé škole a jejím zřizovateli, jakou míru opotřebení učebnic připustí.

V základní škole Eden v Praze 10 to podle Jany Churáčkové funguje takto: „Před předáním učebnic je žáci vyčistí, slepí, zkrátka zachrání, co jde. A pokud je učebnice ve špatném stavu, pak hradí poškození. Na jednu stranu počítáme s určitou životností učebnic, ale tlačíme i na odpovědnost žáků a rodičů za svěřené věci.“

Třídní učitelé mají ceník učebnic a podle poškození vybírají příslušné částky. „Funguje to a nebývá s tím problém. Musím ale zdůraznit, že máme rozpočet, který nám umožňuje udržet odpovídající kvalitu školních pomůcek,“ dodává ředitelka.

Vlastní učebnice můžete za rok prodat mladším dětem

Podle Vladimíra Weisse se s podobnou situací, kdy děti ve škole dostanou neodpovídající školní pomůcky, potýká podstatně více rodičů. Spočítal, jaký je finanční náklad v případě, že rodiče musejí dětem koupit učebnice, protože ty, které jsou zdarma a takzvaně od státu, nelze použít. 

„Pro žáka 4. ročníku základní školy vyjde nákup nových učebnic na jeden školní rok zhruba na 575 korun. Učebnice pro český jazyk stojí 70 korun, pro matematiku 105 korun, pro vlastivědu 75 korun, stejně tak pro přírodovědu 75 korun a konečně pro anglický jazyk 250 korun. A podobné jsou ceny pro ostatní ročníky prvního stupně základních škol,“ vypočítává Weiss a dodává, že to sice není málo, ale nejde o závratnou investici, za kterou by děti nestály.

„Privátně nakoupené učebnice se navíc dají příští rok prodat rodičům dětí o rok mladším a tuto možnost bych rozhodně nepodceňoval, protože začátek každého školního roku je ve znamení zvýšených výdajů domácností spojených s nástupem dětí do školy,“ uzavírá poradce.

Už v roce 2013 začala základní škola v Říčanech využívat v hodinách tablety:

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Ručit druhým za úvěr přináší povinnosti, ale i rizika

ilustrační snímek

Banky i nebankovní instituce peníze rády půjčí každému, u koho mají jistotu, že jim peníze splatí. Praxe ovšem ukazuje,...

Kvíz: Co víte o bitcoinu? Otestujte svoje znalosti

ilustrační snímek

Nejznámější kryptoměnou je bezesporu bitcoin a určitě už jste o něm slyšeli. Co o něm ale doopravdy víte? Jak jej...

Dluží výplatu, nabídli práci v nové firmě. Nepřijdu tím o odstupné?

ilustrační snímek

Zaměstnanec může dát výpověď kdykoli a z jakéhokoli důvodu. Zaměstnavatel pouze z důvodů vyjmenovaných v zákoníku...

Víkendář: Život zabijáka planety

Víkendář: Život zabijáka planety

Kurzy.cz „Vyrostla jsem v Německu, kde jsem si sama připravovala müsli tyčinky, a hlavním dopravním prostředkem pro mě bylo jízd...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KVALITÁŘ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz