Rozpočet rodiny: Jak hlídat příjmy a mít výdaje pod kontrolou

aktualizováno 
Chcete opravdu ušetřit? Pak si alespoň nějaký čas pište, za co utrácíte. Ano, pro většinu lidí je to nepředstavitelná otrava. Asi jako zapisovat si každé snědené sousto, když se snažíte zhubnout. K detailnímu sledování výdajů však mohou pomoci moderní technologie.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Buďte k sobě upřímní, zapisujte každý párek v rohlíku, zmrzlinu či krabičku cigaret. Vydržte alespoň dva měsíce, lépe tři. Už samo zapisování vás bude v rozhazování peněz krotit. Pak udělejte analýzu výdajů a určete si, kde jste schopni a ochotni výdaje přiškrtit.

Pohodlí v internetbankingu

V době chytrých technologií se samozřejmě dá využít různých aplikací, které se správou peněz pomohou. Začít můžete třeba u internetbankingu. Například Airbank nabízí svým klientům řadit své výdaje do virtuálních šanonů, ale pozor nejde jen o věci, které platíte z účtu. Můžete si například vyfotit účtenku i zimní bundu, kterou jste si koupili, pomocí aplikace si fotky přidat v internetovém bankovnictví k platbě kartou, obojí zařadit do šanonu „oblečení“ a ještě si zadat upomínku, abyste po záruční lhůtě obojí z šanonu odstranili. V internetovém bankovnictví si také můžete vytvořit rozpočty i grafy, které zobrazí, jak se vám daří plány naplňovat.

Podobné rozšířené služby internetového bankovnictví mají například i klienti České spořitelny, mBank či ČSOB.

Více účtů v jednom bankovnictví

Trendem posledního roku je ovládání více účtů pomocí jedné bankovní aplikace. Umožnila to směrnice, která bankám přikazuje, aby, dá-li jim k tomu klient pokyn, sdílely jeho bankovní data se třetí stranou. Tou může být třeba jiná banka. Výsledkem pak je, že ze svého účtu například u Creditas můžete ovládat i konto u Fio banky. Vyberete si prostě jako hlavní účet, který je vám uživatelsky příjemnější a ostatní své účty si k němu přidružíte.

Služby jsou i mimo banky

Stačí tisíc korun měsíčně. Začněte si odkládat ještě dnes.

Zatím to neumožňují v plné míře všechny banky, využívat službu mohou klienti Airbank (vidí na účty České spořitelny, Equabank, Komerční banky, Monety), Creditas (Fio, Equa, Airbank, Česká spořitelna), ČSOB (Česká spořitelna, Equa), Komerční banky (Česká spořitelna, Airbank) a Monety (Airbank, Česká spořitelna, ČSOB, Creditas, Fio). 

Správu vašich peněz nabízejí kromě bank i takzvané fintech služby. Zjednodušeně jsou to takové, které si stáhnete do mobilu a týkají se vašich peněz. Jde o domácí účetnictví, rozpočty, finanční plány, sledování výdajů. Oblíbené jsou například Domácí finance, Wallet, Money Lover.

Pro klienta je z bezpečnostního pohledu dobré si ověřit, že aplikace, kterou se chystá stáhnout do mobilu, je do ní začleněna, protože provozovatelé se řídí etickým kodexem. Více na stránkách Czechfintech.cz.
I fintechy mohou být „třetí stranou“, které jako klient můžete zpřístupnit náhled na svůj účet, takové aplikace však musí mít licenci ČNB, tomu momentálně vyhovuje například Spendee.

Nakonec však stačí i klasika

Je to na vás moc? Pokud s technikou nejste nejlepší kamarádi, stejnou službu jako supermoderní aplikace udělá excelovská tabulka. Výdaje si můžete označit podle kategorií, podle toho, kdo utrácel, jakým způsobem, jak dlouho po výplatě a údaje různě řadit, filtrovat, zkoumat.
V zásadě však na celou složitou agendu postačí i jen tužka a zápisníček, které používal třeba Oldřich Nový v roli Valentina Dobrotivého, když si zapisoval: „K dnešnímu datu tedy zaneseme - chleba, třicet haléřů.“

TIPY, JAK NA ŠETŘENÍ:

 • UDĚLEJTE SI DLOUHODOBÝ PLÁN
  Je třeba, abyste věděli, na co šetříte – na penzi, na vlastní podíl do hypotéky, na auto, na dovolenou, na kolo, šicí stroj... Rozdělte si cíle na dlouhodobé a krátkodobé. Když totiž budete ukládat jen a jen peníze na koupi bytu a nekoupíte si nic pro radost, budete frustrovaní a snáz podlehnete impulzivním nákupům.
 • TRÉNUJTE NÁKUPNÍ ODOLNOST
  Určitě se vám někdy stalo, že vám v e-mailové schránce přistála nabídka, vy jste ji proklikli a začali v e-shopu plnit nákupní košík. Pak už jen vybrat dopravu, způsob platby... Než objednávku potvrdíte definitivně, zamyslete se ještě jednou, jestli věci opravdu potřebujete, nebo zda se vám jen chce utrácet. Dokážete v této fázi stránku zavřít a nákup smazat?
 • JEDNO DOMŮ, JEDNO VEN
  Zkuste se držet pravidla, že když si něco koupíte, jinou věc toho samého typu z domácnosti odstraníte. Třeba jedno tričko/boty/nůž/hrnek/šroubovák... si koupím, jiného se zbavím. Uvidíte, že nákupy čehokoli se radikálně sníží, budete-li se muset jiné věci vzdát. A nebudete stát před přeplněnou skříní a přitom mít pocit, že nemáte co na sebe.
 • NAKUPUJTE BEZPEČNĚ
  Znáte to, jdete pro půlku chleba a u pokladny necháte 850 korun. V obchodě prostě bylo tolik výhodných věcí. Na obranu fungují tři jednoduché rady. Do obchodu jděte s nákupním seznamem. Nikdy ne nalačno (i kdybyste před vstupem do prodejny měli sníst suchý rohlík). A pokud je někdo z domácnosti lákadlům odolnější, nechť nakupuje on. Bývá to muž, ale dobře poslouží i dospívající potomek, kterého vybavíte omezeným množstvím financí.
 • SLEVY VYUŽIJTE, ALE NENAKUPUJTE KVŮLI NÍ
  Když něco potřebujete, podívejte se, zda to někde nemají levněji (pomohou srovnávací stránky například heureka.cz, zbozi.cz, srovnavame.cz), ale nenakupujte jen kvůli tomu, že někde vyhlásí slevy nebo máte do obchodu věrnostní kartičku. Pokud využíváte nějakého slevového programu či soutěže, ověřte si, že v jiném obchodě nejsou levnější i bez „spotřebitelské hry“.

Nejčtenější

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

KVÍZ: Jste bankomatoví experti? Víte, co vše už bankomaty umí?

Ilustrační snímek

I když dnes už většina lidí v Česku platí platebními kartami a někteří dokonce i mobilními telefony, na bankomaty...

Další z rubriky

KVÍZ: Někde neslušné, jinde téměř povinnost. Víte, jak na spropitné?

Ilustrační snímek

Plácnete se při placení v restauraci přes kapsu, nebo jen částku za útratu zaokrouhlíte? Existují nějaká pravidla, jak...

Rozbité spotřebiče a hračky nevyhazujte ani po záruce. Opravář se vám ozve

Ilustrační foto

Porouchaný mobil, pračku nebo dětskou hračku nemusíte hned měnit za nové. Mnoho rozbitých spotřebičů je totiž možné...

Otestovali jsme, za kolik se dá prodat počítač, foťák či mobil

Dražili jsme notebook, zrcadlovku a mobilní telefon.

Notebook, zrcadlovka a mobilní telefon se staly našimi figuranty v testu prodejních platforem. Dražili jsme je na...

Dlouhodobé spoření je chyba, za kterou draze platíte

Dlouhodobé spoření je chyba, za kterou draze platíte

Kurzy.cz Spoření Vám má pomoci zajistit si dostatečnou finanční rezervu pro nepříznivé životní situace, jako jsou například ztrá...

Najdete na iDNES.cz