Jak nejlépe naspořit na důchod, radí finanční experti

aktualizováno 
Specifikem tuzemského státem podporovaného důchodového systému je dvojí typ fondů, do nichž si Češi odkládají peníze na penzi. Jsou to „staré“ transformované fondy a „nové“ účastnické fondy. I když v obou případech poskytují státní příspěvek, je třeba je rozlišovat. Důvodů je několik.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Transformované penzijní fondy - na rozdíl od účastnických - mohou ze zákona investovat téměř výlučně jen do dluhopisů. To v praxi znamená, že výnosy z peněz do nich investovaných jsou po odečtení inflace a nákladů na fond v drtivé většině případů dlouhodobě záporné.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

„Výnosy kvalitních státních dluhopisů, do kterých tyto fondy investují, jsou totiž stále nízké. Například výnos českého státního dluhopisu se splatností za pět let se pohybuje jen kolem 1,6 procent. Když zohledníme poplatky za správu, nemohou transformované fondy v dohledné době přinést uspokojivý výnos,“ vysvětluje jeden z důvodů investiční specialista společnosti Partners Martin Tománek.

V těchto fondech je většina těch, kteří si na penzi odkládají. „Fondy, které se „transformovaly“ z fondů v někdejším penzijním připojištění a které už neexistují, totiž peníze nejen nezhodnotí nad inflaci, ale navíc si účtují stejně vysoké poplatky, které mají fondy, jež jsou schopny za vyšších nákladů přinést nějaký výnos.

Běh na dlouhou trať

Podle mluvčího Asociace penzijních společností (APS) Jana Sedláčka je penzijní spoření běh na dlouhou trať. I proto je důležité v souvislosti záporných výnosů fondů, v nichž si spoří většina Čechů na penzi, dívat se na zhodnocení prostředků touto optikou.

Na druhou stranu ale Sedláček dodává, že účastnické fondy nabízejí penzijním společnostem i lepší možnosti, jak zhodnocovat peníze lidí, kteří si odkládají na důchod. „Konzervativní účastnické fondy zhodnotily lidem prostředky od založení v průměru o 2,49 procenta, vyvážené o 7,65 procenta a dynamické dokonce o 17,37 procenta,“ říká. 

Zároveň upozorňuje na to, že v účastnických fondech neexistuje možnost využít takzvané výsluhové penze, tedy vybrat si až polovinu naspořených prostředků po patnácti letech spoření.

Pokud vám zbývá do penze deset let, změňte fond

Zatímco do transformovaných fondů už nelze vstupovat, stále z nich lze vystoupit a přestoupit do účastnických fondů. A podle Martina Tománka by to měl udělat každý, komu zbývá do penze více než deset let.

„Tam bych neváhal ani na chvíli,“ říká přesvědčivě s tím, že v dlouhodobém horizontu vždy doporučuje dynamické účastnické fondy, které drží většinu svého majetku v akciích.

„Ti, kterým zbývá do penze ještě dvacet nebo třicet let, by měli kolísání cen akcií jednoduše ignorovat. Jakýkoli pokles by měli vnímat jako příležitost k tomu, aby nakoupili podíly v penzijním fondu levněji,“ doporučuje.

Tománkova doporučení vidí podobně i Sedláček, i když ne tak jednoznačně. „Obecně platí, že lidé, kteří mají před sebou ještě delší spořicí horizont (deset a více let) by měli přechod z transformovaného do účastnického fondu zvážit a informovat se u své penzijní společnosti, zda je to pro ně vhodné,“ nabádá Sedláček.

Důvodem podle něj je, že státní příspěvek hraje při dlouhodobém horizontu postupně menší roli, na významu naopak nabývá schopnost penzijní společnosti zhodnocovat naspořené prostředky. 

Jedním z důvodů, proč většina lidí zůstává v transformovaných fondech, které vznikly z někdejšího penzijního připojištění, je i skutečnost, že přestup z fondu do fondu je byrokraticky náročný a provize pro poradce, zprostředkovatele a privátní bankéře příliš nízká.

Jak přestoupit z fondu do fondu

Přestoupit z transformovaného do účastnického fondu je poměrně jednoduché. Každá penzijní společnost nabízí přestup zdarma, stačí si jen najít čas a navštívit pobočku.

„Nástrahy tady žádné nejsou, spíš je třeba dobře promyslet, zda je přestup výhodný. Právě v tom by ale měla poskytnout radu ta která penzijní společnost,“ říká Sedláček s tím, že přestup je třeba vždy zvážit i z hlediska délky spoření, která ještě člověku zbývá. Zapomínat by se nemělo ani na další aspekty, jako je už zmíněné využití výsluhové penze.

Důležitá věc při přechodu z fondu do fondu je pak i volba investiční strategie. Všechny penzijní společnosti musejí ze zákona nabízet takzvaný povinný konzervativní fond, v nabídce pak většinou mají i vyvážené a dynamické fondy. Strategie lze přitom v účastnických fondech měnit.

Změna penzijní společnosti

  • Přechod z transformovaného do účastnického fondu je nevratný.
  • Zájemce musí požádat svou penzijní společnost o takzvaný interní převod.
  • Při přechodu přejdou všechny naspořené prostředky na novou smlouvu a stará zanikne.
  • Nová smlouva investorovi umožňuje změnit i penzijní společnost, pokud mu ta stará nevyhovuje.
  • Pokud chce klient zároveň změnit penzijní společnost, musí nejprve požádat o interní převod svou stávající penzijní společnost.
  • Teprve až klient přestoupí do dynamického penzijního fondu (DPS) u své stávající společnosti, může oslovit novou společnost.
  • Jak se daří jednotlivým penzijním fondům zhodnocovat prostředky, lze jednoduše zjistit na webech penzijních společností.
  • Všechny mají povinnost výsledky průběžně zveřejňovat, může to tak být jedno z vodítek pro změnu typu fondu nebo i penzijní společnosti.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Další z rubriky

Cyklista srazil maminku na bruslích, stálo to přes dva miliony

Typická cyklostezka v údolí Adiže

Když způsobí nehodu řidič vozu, jistí ho povinné ručení. Když způsobí nehodu cyklista, jde to z jeho kapsy, pokud nemá...

KVÍZ: Slavíme sto let s korunou. Otestujte se, co o ní víte

Ilustrační snímek

Běžně platíme kartou, ale už i telefony, hodinkami či nálepkami. To však neznamená, že by hotové peníze ztrácely svůj...

Zmapováno: co je třeba zařídit, když se narodí dítě

Ilustrační snímek

V Česku se v posledních dvou letech rodí kolem 114 tisíc dětí, z toho polovina mimo manželství. S narozením potomka...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Kurzy.cz Indonéské úřady signalizují, že problémová letadla typu Boeing 737 MAX zřejmě uzemní po celý letošní rok a že nejdříve ...

Najdete na iDNES.cz