Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

aktualizováno 
Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu zvýšení zájmu o stavební spoření. Střadatele, kteří si spoří na důchod v transformovaných fondech, varuje před znehodnocováním vkladů inflací. Varuje i před investicemi do dluhopisů netransparentních firem.

Petr Borkovec | foto: zdroj: Partners

Jak vidíte hypotéční trh v letošním roce?
V oblasti hypoték a úvěrů nebyl dopad regulace ČNB a dalších nařízení v posledním kvartálu zase až tak silný. Letos odhadujeme, že hypotéční trh klesne o 10 až 20 %. Jedním z důvodů je určitě regulace ČNB. Nicméně větší dopad má růst úrokových sazeb a především stav na realitním trhu. Ceny realit v některých lokalitách, hlavně v Praze, se staly pro mnoho lidí nedostupné.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Česká národní banka radí jako jedno z řešení nájemní bydlení.
Ceny rostou i na nájemním trhu. Tedy to není úplně řešení. Vidíme, že mnozí klienti právě kvůli nákladům na nájemní bydlení zkoušejí a stále hledají cestu, jak si vzít hypotéku na vlastní bydlení. Já si myslím, že kdo chce, cestu si pak vždy nějak najde.

Jste zastáncem regulace hypotéčního trhu ze strany České národní banky?
Jsem zastáncem mírné regulace hypoték. Současně nastavená kritéria ČNB jsou tak dle mého normálními předpoklady, aby si člověk mohl vzít hypotéku.

S hypotékami úzce souvisí i nedávné znovuvzkříšení stavebního spoření. Souhlasíte?
Stavební spoření prošlo obrodou. Rostou počty nově uzavřených smluv a zejména i objemy úvěrů. Ty významně vzrostly i v naší bilanci. Tedy je vidět, že obliba stavebního spoření stále roste. A podle mého názoru bude růst i nadále. Změny, kterými prošlo stavební spoření, jsou i jeden z důvodů, proč banky u hypoték drží nižší sazby. To proto, aby lidé od nich nepřešli ke stavebnímu spoření.

Petr Borkovec

  • Je zakladatel společnosti Partners a předseda jejího představenstva.
  • Ve skupině Partners mezi jeho kompetence patří vedení obchodní a pobočkové sítě, vzdělávání a strategický rozvoj společnosti.
  • Vystudoval Provozně-ekonomickou fakultu MZLU, manažersko-ekonomický obor. Na škole působil až do konce roku 2008 jako odborný asistent a učitel předmětů kapitálové a finanční trhy, mezinárodní finance a burzy a cenné papíry.
Petr Borkovec

Co přesně myslíte změnami, kterými prošlo stavebního spoření?
Drahé překlenovací úvěry, které v minulosti stavební spořitelny nabízely, se pomalu stávají minulostí. Některé ze stavebních spořitelen mění způsob úročení i u překlenovacích úvěrů tak, že dlužník splácí spolu s úroky i jistinu. Ne jako v minulosti – nejdříve úroky a pak jistinu. Většina stavebních spořitelen přišla v posledních letech i s tak zvanými hypoúvěry. Jsou to často úvěry na vyšší částky, mají být důstojnou alternativou hypotékám právě pro vyšší částky. Často se technicky platí úroky z celé částky jen třeba první dva roky a následně již opravdu dochází ke splácení plné anuity, byť je klient stále ve fázi překlenovacího úvěru.

Jak hodnotíte zájem české veřejnosti o investování do podílových fondů?
Zájem o investování stoupá. Z našeho pohledu dlouhodobě rostou hlavně pravidelné investice. Nové roční investice našich klientů meziročně narostly o 25 % na téměř 650 milionu korun ročně. Ještě před několika lety klienti uzavírali roční platby maximálně za 200 až 300 milionů korun. Celkově poprvé majetek Čechů v podílových fondech překročil podle údajů České národní banky a Asociace pro kapitálový trh 500 miliard Kč a celkový objem dále rychle poroste.

Co dál čekáte v oblasti investic do podílových fondů?
Dalším trendem je rychlý příklon k dlouhodobým investicím do akciových fondů či vyvážených portfolií a během posledních tří let vznik nové kategorie nemovitostních fondů. Také čekám, že bude přibývat stížnosti malých investorů spolu s tím, jak bude volatilní letošek na trzích či v době krize. A myslím si, že brzy budeme i svědky velkých finančních skandálů s korporátními dluhopisy netransparentních firem.

Jaké stížnosti malých investorů máte na mysli?
Došlo a dochází ke střetu očekávání lidí s realitou. Drobní investoři nerozumí tomu a zlobí se, proč v době růstu šly jejich dynamické investice dolů. Neuvědomují si, že zvolili rizikovou strategii. Problém je v tom, že na trhu fungují spíše zprostředkovatelé, kteří radí, a nikoli investiční poradci. Dobrý investiční poradce by přitom měl lidem na začátku investování vše vysvětlit a v době, kdy jdou trhy dolů, je uklidnit, že se jedná o běžné korekce trhu. Proto u nás mohou radit s investicemi jen ti finanční poradci, kteří jsou také investičními poradci a nejsou tedy pouhými zprostředkovateli investice.

Čtěte také

Proč myslíte, že budeme svědky velkého skandálu s dluhopisy netransparentních firem?
Každý týden se na nás obracejí lidé, kteří v minulosti nakoupili dluhopisy netransparentních firem, protože se nechali nalákat na garantovaný výnos. Nalákal je příslib solidního zhodnocení a slibovaná jistota. Často nakupují přes nikým nekontrolované weby, které masivně útočí online reklamou slibující garantované výnosy. Tito klienti se na nás obracejí, co mají dělat, když jim firma oznámí, že krachuje a z jejich dluhopisu je jen kus papíru.

Jakých firem a kterých investorů se to týká?
Týká se to drobných investorů, stejně jako měst, obcí nebo církví. Můj soukromý odhad je, že v těchto nekvalitních dluhopisech mají zainvestovány desítky miliard korun. Před touto praxí varovala investory již několikrát i centrální banka. Bohužel někteří větší vydavatelé dluhopisů dokonce kupují menší zprostředkovatelské firmy a začínají prodávat svoje dluhopisy přes ně, aniž by jejich klienti byli dostatečně informování o střetu zájmu těchto prodejců a rizicích investic do podobných dluhopisů. Tito klienti si neuvědomují, že podstupují podnikatelské riziko jako při investicích do akcií, ale potencionální výnos tomu neodpovídá, a že garance je tak silná, jako ten podnik bez majetku, kterému přes dluhopisy půjčují. Ve většině případů, které kolem sebe vidím, vůbec nevěřím, že zhodnotí ve svém podnikání peníze dostatečně na to, aby byli schopni splatit tyto dluhy i s úroky a ještě zaplatit všechny náklady na prodej dluhopisů od provizí až po marketing a sponzoring. A již dnes se vydávají nové emise dluhopisů i na splacení těch minulých emisí, což silně připomíná Ponziho schéma alias letadlo. A až přijde krize, protože korekce a recese jsou běžné, tak se to naplno všechno provalí. Do pěti let, možná dříve, zažijeme další velký finanční skandál, kde hodně lidí přijde o hodně peněz, protože věřili, že investují do jistoty.

Jak vidíte letošek z hlediska spoření na stáří prostřednictvím penzijních fondů?
V tomto případě nelze než hlásit setrvalý stav. Většina klientů zůstává v transformovaných penzijních fondech, takže jejich výnosy budou ještě horší než loni a předloni. Budou se blížit nule a po odpočtu inflace budou záporné.

Měli by přestoupit do nových účastnických fondů, kde si mohou nastavit investiční strategii podle doby, po kterou budou investovat?
Ano. Jejich výnosy by mohly být na delším investičním horizontu výrazně lepší. V transformovaných fondech mají jistotu reálné ztráty.

Proč to nedělají?
Lidem chybí vysvětlení, informace o tom, co je pro ně vhodné. Stát penzijní spoření informačně příliš nepodporuje a soukromý sektor obecně k tomu nemá velkou motivaci, i když my se snažíme vést klienty k tomu, že penzijní spoření je základ přípravy na stáří. A penzijní společnosti bohužel klienty také příliš neinformují, nemají k tomu motivací, protože to nijak neovlivní jejich výnosy.

Autor:
  • Nejčtenější

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

Peníze z brigády dal do cesty po Indii. Díky tomu úspěšně podniká

Je mu teprve pětadvacet, a přestože se mu v začátcích moc nedařilo, nevzdal se. Dnes už ho podnikání živí. Jak sám...

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Když chybí peníze v domácím rozpočtu: je rozumné vypovědět stavební spoření?

Premium Možná se vám v důsledku pandemie snížil příjem. A možná jste dokonce bez práce. O kolik přijdete, když zrušíte stavební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrobní družstva nejsou passé. Úspěšná mohou být i dnes

Jsou největším tuzemským výrobcem čistících přípravků pro domácnost s ročním obratem 100 milionů korun. Přesto nejde o...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Odbornice: Spořit a mít vizi? Pro mnoho lidí je to revoluční myšlenka

Na vlastní bydlení řada mladých lidí nedosáhne. Nemovitostí je nedostatek, ceny jsou vysoké a hypotéku nezíská kvůli...

Úrokové sazby u hypoték se stabilizují, zájem o hypoteční úvěry opadá

Úrokové sazby u hypoték v prosinci poklesly jen o 0,01 procentního bodu a prakticky tak stagnovaly. Rok 2019 zakončil...

KOMENTÁŘ: Co bude s úrokovými sazbami u hypoték

Česká národní banka snížila základní sazbu o 75 bazických bodů na 1 procento. To vyvolalo u řady klientů otázku, kdy...

Než se ještě více zadlužit, je lepší odložit splátky úvěrů

Preventivní opatření proti šíření infekce covid-19 tvrdě zasáhla do ekonomiky a nejedné domácnosti se znenadání snížil...

Najdete na iDNES.cz