Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu zvýšení zájmu o stavební spoření. Střadatele, kteří si spoří na důchod v transformovaných fondech, varuje před znehodnocováním vkladů inflací. Varuje i před investicemi do dluhopisů netransparentních firem.

Petr Borkovec | foto: zdroj: Partners

Jak vidíte hypotéční trh v letošním roce?
V oblasti hypoték a úvěrů nebyl dopad regulace ČNB a dalších nařízení v posledním kvartálu zase až tak silný. Letos odhadujeme, že hypotéční trh klesne o 10 až 20 %. Jedním z důvodů je určitě regulace ČNB. Nicméně větší dopad má růst úrokových sazeb a především stav na realitním trhu. Ceny realit v některých lokalitách, hlavně v Praze, se staly pro mnoho lidí nedostupné.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Česká národní banka radí jako jedno z řešení nájemní bydlení.
Ceny rostou i na nájemním trhu. Tedy to není úplně řešení. Vidíme, že mnozí klienti právě kvůli nákladům na nájemní bydlení zkoušejí a stále hledají cestu, jak si vzít hypotéku na vlastní bydlení. Já si myslím, že kdo chce, cestu si pak vždy nějak najde.

Jste zastáncem regulace hypotéčního trhu ze strany České národní banky?
Jsem zastáncem mírné regulace hypoték. Současně nastavená kritéria ČNB jsou tak dle mého normálními předpoklady, aby si člověk mohl vzít hypotéku.

S hypotékami úzce souvisí i nedávné znovuvzkříšení stavebního spoření. Souhlasíte?
Stavební spoření prošlo obrodou. Rostou počty nově uzavřených smluv a zejména i objemy úvěrů. Ty významně vzrostly i v naší bilanci. Tedy je vidět, že obliba stavebního spoření stále roste. A podle mého názoru bude růst i nadále. Změny, kterými prošlo stavební spoření, jsou i jeden z důvodů, proč banky u hypoték drží nižší sazby. To proto, aby lidé od nich nepřešli ke stavebnímu spoření.

Petr Borkovec

  • Je zakladatel společnosti Partners a předseda jejího představenstva.
  • Ve skupině Partners mezi jeho kompetence patří vedení obchodní a pobočkové sítě, vzdělávání a strategický rozvoj společnosti.
  • Vystudoval Provozně-ekonomickou fakultu MZLU, manažersko-ekonomický obor. Na škole působil až do konce roku 2008 jako odborný asistent a učitel předmětů kapitálové a finanční trhy, mezinárodní finance a burzy a cenné papíry.
Petr Borkovec

Co přesně myslíte změnami, kterými prošlo stavebního spoření?
Drahé překlenovací úvěry, které v minulosti stavební spořitelny nabízely, se pomalu stávají minulostí. Některé ze stavebních spořitelen mění způsob úročení i u překlenovacích úvěrů tak, že dlužník splácí spolu s úroky i jistinu. Ne jako v minulosti – nejdříve úroky a pak jistinu. Většina stavebních spořitelen přišla v posledních letech i s tak zvanými hypoúvěry. Jsou to často úvěry na vyšší částky, mají být důstojnou alternativou hypotékám právě pro vyšší částky. Často se technicky platí úroky z celé částky jen třeba první dva roky a následně již opravdu dochází ke splácení plné anuity, byť je klient stále ve fázi překlenovacího úvěru.

Jak hodnotíte zájem české veřejnosti o investování do podílových fondů?
Zájem o investování stoupá. Z našeho pohledu dlouhodobě rostou hlavně pravidelné investice. Nové roční investice našich klientů meziročně narostly o 25 % na téměř 650 milionu korun ročně. Ještě před několika lety klienti uzavírali roční platby maximálně za 200 až 300 milionů korun. Celkově poprvé majetek Čechů v podílových fondech překročil podle údajů České národní banky a Asociace pro kapitálový trh 500 miliard Kč a celkový objem dále rychle poroste.

Co dál čekáte v oblasti investic do podílových fondů?
Dalším trendem je rychlý příklon k dlouhodobým investicím do akciových fondů či vyvážených portfolií a během posledních tří let vznik nové kategorie nemovitostních fondů. Také čekám, že bude přibývat stížnosti malých investorů spolu s tím, jak bude volatilní letošek na trzích či v době krize. A myslím si, že brzy budeme i svědky velkých finančních skandálů s korporátními dluhopisy netransparentních firem.

Jaké stížnosti malých investorů máte na mysli?
Došlo a dochází ke střetu očekávání lidí s realitou. Drobní investoři nerozumí tomu a zlobí se, proč v době růstu šly jejich dynamické investice dolů. Neuvědomují si, že zvolili rizikovou strategii. Problém je v tom, že na trhu fungují spíše zprostředkovatelé, kteří radí, a nikoli investiční poradci. Dobrý investiční poradce by přitom měl lidem na začátku investování vše vysvětlit a v době, kdy jdou trhy dolů, je uklidnit, že se jedná o běžné korekce trhu. Proto u nás mohou radit s investicemi jen ti finanční poradci, kteří jsou také investičními poradci a nejsou tedy pouhými zprostředkovateli investice.

Čtěte také

Proč myslíte, že budeme svědky velkého skandálu s dluhopisy netransparentních firem?
Každý týden se na nás obracejí lidé, kteří v minulosti nakoupili dluhopisy netransparentních firem, protože se nechali nalákat na garantovaný výnos. Nalákal je příslib solidního zhodnocení a slibovaná jistota. Často nakupují přes nikým nekontrolované weby, které masivně útočí online reklamou slibující garantované výnosy. Tito klienti se na nás obracejí, co mají dělat, když jim firma oznámí, že krachuje a z jejich dluhopisu je jen kus papíru.

Jakých firem a kterých investorů se to týká?
Týká se to drobných investorů, stejně jako měst, obcí nebo církví. Můj soukromý odhad je, že v těchto nekvalitních dluhopisech mají zainvestovány desítky miliard korun. Před touto praxí varovala investory již několikrát i centrální banka. Bohužel někteří větší vydavatelé dluhopisů dokonce kupují menší zprostředkovatelské firmy a začínají prodávat svoje dluhopisy přes ně, aniž by jejich klienti byli dostatečně informování o střetu zájmu těchto prodejců a rizicích investic do podobných dluhopisů. Tito klienti si neuvědomují, že podstupují podnikatelské riziko jako při investicích do akcií, ale potencionální výnos tomu neodpovídá, a že garance je tak silná, jako ten podnik bez majetku, kterému přes dluhopisy půjčují. Ve většině případů, které kolem sebe vidím, vůbec nevěřím, že zhodnotí ve svém podnikání peníze dostatečně na to, aby byli schopni splatit tyto dluhy i s úroky a ještě zaplatit všechny náklady na prodej dluhopisů od provizí až po marketing a sponzoring. A již dnes se vydávají nové emise dluhopisů i na splacení těch minulých emisí, což silně připomíná Ponziho schéma alias letadlo. A až přijde krize, protože korekce a recese jsou běžné, tak se to naplno všechno provalí. Do pěti let, možná dříve, zažijeme další velký finanční skandál, kde hodně lidí přijde o hodně peněz, protože věřili, že investují do jistoty.

Jak vidíte letošek z hlediska spoření na stáří prostřednictvím penzijních fondů?
V tomto případě nelze než hlásit setrvalý stav. Většina klientů zůstává v transformovaných penzijních fondech, takže jejich výnosy budou ještě horší než loni a předloni. Budou se blížit nule a po odpočtu inflace budou záporné.

Měli by přestoupit do nových účastnických fondů, kde si mohou nastavit investiční strategii podle doby, po kterou budou investovat?
Ano. Jejich výnosy by mohly být na delším investičním horizontu výrazně lepší. V transformovaných fondech mají jistotu reálné ztráty.

Proč to nedělají?
Lidem chybí vysvětlení, informace o tom, co je pro ně vhodné. Stát penzijní spoření informačně příliš nepodporuje a soukromý sektor obecně k tomu nemá velkou motivaci, i když my se snažíme vést klienty k tomu, že penzijní spoření je základ přípravy na stáří. A penzijní společnosti bohužel klienty také příliš neinformují, nemají k tomu motivací, protože to nijak neovlivní jejich výnosy.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Kdo může, ať refinancuje hypotéku teď, radí odborníci

Horkým tématem se v posledních měsících stalo refinancování hypoték k jiné bance. Stojí za ním nízké úrokové sazby,...

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

KOMENTÁŘ: 10 důvodů, proč si Češi rekordně berou hypotéky

Premium V Česku vypukla hypoteční horečka. Banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky a trh trhá rekordy. Zdá se ale, že je konec...

Plátci paušální daně mohou narazit u žádosti o hypotéku

Daňový paušál může být pro některé přihlášené živnostníky překážkou v získání hypotečního i jiného úvěru. Od příštího...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...