Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých letech. Vyprazdňují se i psí útulky, jejich obyvatelé snadněji než dříve nacházejí nové majitele.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pořídit si psa, když jste zrovna na home office, vypadá jako dobrá volba. Máte čas si na sebe zvyknout a zvířecího člena rodiny aspoň trochu vychovat. Má to ale i své nevýhody a úskalí. Například pokud si nebudete sami vědět rady s výchovou, těžko se vám bude hledat odborná pomoc, psí školky i školy mají velmi omezený provoz.

„Potíže v budoucnu může dělat i to, že pes si navykne, že je stále s někým, a až jednou bude muset zůstat sám, může trpět separační úzkostí, tedy nejen naříkat, ale třeba i demolovat byt,“ upozorňuje mluvčí Českomoravské kynologická unie (ČMKU) Vladimíra Tichá.

A je také třeba si uvědomit, že o psa se budete muset starat a věnovat mu nejen čas, ale i finance i poté, až se vrátíte do práce a děti do školy. Nebo budete chtít na dovolenou a ne všude je možné brát psa s sebou, a pak se otevírá otázka přímo nerudovská, kam s ním? „Příkladů možných problémů by se našlo ještě dost, ale jeden z nich může být zvlášť závažný. Lidé přicházejí o práci a rodinné rozpočty začínají být napjaté. Vejde se do nich pes?“ uvažuje Vladimíra Tichá.

Mít psa je nejen radost, ale i velká zodpovědnost. Každý majitel psa má řadu povinností a za jejich nedodržení hrozí poměrně vysoké pokuty.

1.Přihlášení a poplatek

Psa musíte přihlásit do evidence chovatelů psů, místní poplatek ze psů se hradí každý rok. Částky si určují obce samy, budou se tedy v různých obcích lišit, maximální možná výše je však 1 500 Kč ročně, u seniorů nad 65 let maximálně 200 Kč. Máte-li ovšem více psů, mohou být poplatky za dalšího vyšší až o polovinu. Naopak osvobozeni od poplatků jsou například nevidomí nebo držitelé průkazu ZTP.

Pokuta za nedodržení:
Za nepřihlášení psa do evidence chovatelů lze uložit pokutu do 100 tisíc Kč. V případě nezaplacení poplatku ze psů včas a ve správné výši lze vyměřit platebním výměrem poplatek v trojnásobné výši a v případě nezaplacení jej vymáhat formou exekuce dle daňového řádu.

2.Bez čipu je očkování neplatné

Pes musí mít čip. Štěňata musí být identifikačně označena čipem do tří měsíců věku, nejpozději ale do dne, kdy opouští chovatele. Pokud je dodržen ze zákona vyplývající postup, jdou náklady na čipování za chovatelem, nikoliv za nabyvatelem štěněte, a to i v případě psů bez průkazu původu. U dospělých psů musí zajistit čipování majitel.

Psa musíte nechat očkovat proti vzteklině a dále jej pravidelně přeočkovávat. Veterinární lékař vám také vystaví očkovací průkaz.

A tady je to trochu složitější. „Pokud pes není identifikačně označen čipem, nemá, bez ohledu na to, zda je či není očkován, platné očkování proti vzteklině,“ vysvětluje mluvčí ČMKU. Výjimku tvoří psi narození do července 2011 s čitelným tetováním.

Pokuta za nedodržení:
Za nenaočkování psa lze uložit pokutu do 20 tisíc Kč, za neoznačení psa čipem lze uložit pokutu do 50 tisíc Kč.

3.Pohyb psů

Zjistěte si, zda obec nemá vyhláškou upravený volný pohyb psů. To se týká i míst, kam s pejskem jedete na výlet nebo na dovolenou. A pozor na volný pohyb psů v lese. „Může jít o honitbu a pak bude mít myslivec právo psa zastřelit, samozřejmě za splnění zákonem daných podmínek, například nesmí to být vodicí nebo záchranářský pes, musí to být dále než 200 metrů od obydlí apod.,“ uvádí advokát Pavel Nastis.

Jako majitelé psa musíte například také zamezit vniknutí zvířete na pozemní komunikaci. „Pokud pes vběhne pod kolo a cyklista se poraní, nebo se bude potulovat po silnici a způsobí dopravní nehodu, už neplatí, že to je zvíře a nikdo nenese zodpovědnost. Zodpovídat se bude majitel psa a ten bude hradit i případné škody,“ potvrzuje mluvčí ČMKU.

Pokuta za nedodržení:
Za porušení pravidel volného pohybu psů lze uložit pokutu do 100 tisíc Kč.

4.Za škody odpovídá majitel psa

A ještě jedna povinnost, obecná povinnost odpovědnosti za škodu. Pokud váš pes někoho pokouše a způsobí mu škodu, budete se zodpovídat vy. Roztržené kalhoty asi snadno nahradíte, horší to bude v případě škody na zdraví.

„Tady už půjde o trestněprávní odpovědnost, zpravidla bude kvalifikována jako nedbalostní trestný čin, pokud byste ale psa na někoho úmyslně poštvali, půjde o úmyslný trestný čin ublížení na zdraví,“ uzavírá Pavel Nastis.

Jak je to s pokutami

 • Povinnosti majitelů psů mohou kontrolovat strážníci městské policie, v případě zjištění porušení předávají věc k projednání příslušnému správnímu orgánu.
 • Horní sazba pokut je stanovena příslušnými zákony:
  Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání (evidence označených psů a volné pobíhání)
  Zákon č. 166/1999 Sb., veterinární zákon (očkování a označení psa čipem)
  Zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích (poplatek za psa)
 • V případě nezaplacení poplatku ze psů včas a ve správné výši lze vyměřit platebním výměrem poplatek v trojnásobné výši, v případě nezaplacení vymáhat formou exekuce dle daňového řádu.
 • Za nepřihlášení psa do evidence chovatelů a za porušení pravidel volného pohybu psů lze uložit pokutu do 100 tisíc korun.
 • Za nenaočkování psa lze uložit pokutu do 20 tisíc korun, za neoznačení psa čipem lze uložit pokutu do 50 tisíc korun.

Zdroj: Magistrát města Ostravy

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Hypotéka, nebo stavebko? Jak si co nejvýhodněji půjčit na družstevní byt

Hypotéky snad nikdy nebyly levnější. Ovšem pořídit si družstevní byt na klasickou hypotéku nelze. I když vlastně lze....

Trh s pronájmy bytů: pandemie zamíchala kartami a přeje malým městům

Nabídka převyšuje poptávku. Tato formulka platila dřív hlavně ve velkých městech. Teď je to ale naruby. Pandemie totiž...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...