Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého ruší štěkání psa nebo se právě dozvěděl, že obyvatelka bytu pod ním si právě koupila jedovatého hada. Co na to říká zákon? Co je povoleno a co už je moc?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za zvíře, tedy i za psa, je odpovědný jeho majitel. Takže například když pes není řádně zabezpečen a někoho pokouše, může to vést i k trestněprávním následkům pro jeho majitele. Vlastnictví psa s sebou nese odpovědnost za způsobenou škodu (může se jednat o škodu na zdraví nebo třeba o škodu na majetku – potrhané kalhoty apod.). Ze zákonů pak plynou i různé další povinnosti. Například zákon o veterinární péči chovatelům ukládá povinnost očkovat psa proti vzteklině. Od prvního ledna příštího roku bude platit povinnost označit psa čipem. A samozřejmou povinností je uklízet psí exkrementy. Za porušení této povinnosti hrozí majiteli psa pokuta, jde totiž o přestupek.

Tolik tedy stručný výčet povinností majitele psa, a jak je to s právy? Na naše otázky odpovídal vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Majitel bytu mi nesmí zakázat v bytě chovat psa. Z jakého právního ustanovení to vyplývá? A co když je toto ujednání v nájemní smlouvě?
Právo chovat v bytě zvíře má nájemce podle § 2258 občanského zákoníku. Pokud by v nájemní smlouvě bylo ujednání, které by chov zvířat v bytě zakazovalo, bylo by neúčinné a nepřihlíželo by se k němu, protože nájemce nesmí být na svých právech krácen. Samozřejmě chov nesmí poškozovat byt a hlavním účelem užívání bytu musí zůstat trvalé bydlení nájemce a členů jeho domácnosti.

Seriál Sousedské války

Není tedy možné v nájemním bytě zřídit například chovnou stanici nebo mít králíkárnu na balkoně panelového domu ve městě. Ovšem chovat králíky v pronajatém domě na vesnici zřejmě půjde, nebude-li se jednat o novou zástavbu, ve které nikdo králíky nechová.

Jaké další povinnosti platí pro toho, kdo v bytě chová zvíře?
Uvedené ustanovení občanského zákoníku ukládá nájemci povinnost nahradit pronajímateli zvýšené náklady na údržbu společných částí domu, pokud vzniknou v důsledku chovu zvířat. A zároveň vždy je jednání nájemce limitováno takzvaným sousedským právem, což znamená, že činnost konaná v bytě nesmí přes míru obtěžovat ostatní obyvatele domu a ohrožovat je.

Jak je to s jinými zvířaty? Jsou tací, kterým pes nestačí a chovají nejrůznější exotická zvířata, dokonce i jedovaté hady nebo pavouky. Chov zvířat nesmí sousedy nijak poškozovat či přímo ohrožovat, takže chov jedovatých či jinak nebezpečných zvířat může pronajímatel nájemci zakázat.

Co má dělat nájemce, který se do bytu teprve stěhuje a majitel mu rovnou řekne, že chov domácích mazlíčku ve svém bytě nedovolí?
Nájemce znalý svých práv nejspíše psa v takovém případě zamlčí a smlouvu podepíše s tím, že si je vědom, že jej pronajímatel nemůže z bytu pro chov psa vypovědět, ledaže by pes například napadal ostatní obyvatele domu. Takový postup je ovšem na zvážení a já osobně ho nedoporučuji. Pokud pronajímatel na lež přijde, najde si po uplynutí nájemní lhůty jiného nájemce. Lepší variantou je určitě zkusit se s pronajímatelem domluvit například na složení kauce na uhrazení případných škod, které by v bytě chov zvířete mohl způsobit.

Na naši redakci se obrátila čtenářka s dotazem. Dostala výpověď z nájmu bytu za to, že i přes zákaz pronajímatele měla v bytě psa. Jak se v této situaci může bránit?
Nájemce má právo předložit pronajímateli námitky proti výpovědi, ve kterých uvede, že výpověď je nezákonná, protože chov zvířat není sám o sobě důvodem pro výpověď z nájmu. Dále může podat návrh k soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná. Návrh může podat do dvou měsíců od doručení výpovědi. A pokud o svém právu podat námitky a návrh k soudu nebyla ve výpovědi poučena, je výpověď neplatná.

Jiná situace by ovšem byla, pokud v souvislosti s chovem psa vznikla situace, která by se mohla vyložit jako takzvané hrubé porušení povinností nájemce, což je důvod pro výpověď z nájmu s tříměsíční výpovědní dobou. V krajním případě by se mohlo jednat i o zvlášť závažné porušování povinností, jehož následkem je výpověď bez výpovědní doby. Tak by tomu bylo například při napadení obyvatele domu chovaným psem nebo při závažném poškozování zařízení bytu či bytu samotného.

Jsou práva majitelů zvířat jiná v družstevních bytech? Může si družstvo odsouhlasit a dát do stanov, že zvířecí mazlíčci nejsou v domě tolerováni?
Nemůže. Stanovy družstva nesmí odporovat zákonu, zde by se tedy jednalo o rozpor s občanským zákoníkem, který chov zvířat povoluje.

A ještě jeden dotaz čtenářky, který ocituji: Bydlím v bytě v osobním vlastnictví. Sousedi si stěžují, že můj pes pořád štěká, dokonce to chtějí řešit na schůzi vlastníků. Můžou mi chov psa zakázat?
Je fakt, že při chovu zvířat musí být brány v potaz také místní poměry. Lze si tedy představit situaci, kdy byl platně chov zvířat zakázán od počátku existence předmětného bytového domu, a nikdo skutečně v domě zvířata nechoval, pak by i další obyvatelé měli tento zákaz respektovat, ledaže by se odsouhlasila změna.

Pokud ovšem chov zvířat nebyl v minulosti zakázán a v domě je dokonce více zvířat, vaše čtenářka se rozhodně nemusí bát. Ani společenství vlastníků nemůže rozhodovat v rozporu se zákonem, a občanský zákoník chov zvířat povoluje.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stát podpoří nové možnosti pro spoření na stáří

Sněmovna v dubnu propustila do dalšího projednávání návrh změn zákonů souvisejících s rozvojem kapitálového trhu....

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Jak se domluvit s úřady na dálku

Slečna v televizní reklamě vysvětluje, že než se vám uvaří voda na čaj, můžete podat třeba žádost na úřad. Na první...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Chcete vrátit zboží koupené na e-shopu? U některých produktů to není možné

Premium Při nákupu v internetovém obchodě lze zboží do 14 dnů od převzetí vrátit, a to bez udání důvodu. Tak to má zažité asi...

Pečují o vážně nemocné. Řeší finanční problémy i byrokratické překážky

Péče o těžce nemocnou blízkou osobu je každodenní dřina a odříkání. Mimo fyzického a duševního vyčerpání pečující ale...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...