Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

aktualizováno 
Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého ruší štěkání psa nebo se právě dozvěděl, že obyvatelka bytu pod ním si právě koupila jedovatého hada. Co na to říká zákon? Co je povoleno a co už je moc?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za zvíře, tedy i za psa, je odpovědný jeho majitel. Takže například když pes není řádně zabezpečen a někoho pokouše, může to vést i k trestněprávním následkům pro jeho majitele. Vlastnictví psa s sebou nese odpovědnost za způsobenou škodu (může se jednat o škodu na zdraví nebo třeba o škodu na majetku – potrhané kalhoty apod.). Ze zákonů pak plynou i různé další povinnosti. Například zákon o veterinární péči chovatelům ukládá povinnost očkovat psa proti vzteklině. Od prvního ledna příštího roku bude platit povinnost označit psa čipem. A samozřejmou povinností je uklízet psí exkrementy. Za porušení této povinnosti hrozí majiteli psa pokuta, jde totiž o přestupek.

Tolik tedy stručný výčet povinností majitele psa, a jak je to s právy? Na naše otázky odpovídal vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Majitel bytu mi nesmí zakázat v bytě chovat psa. Z jakého právního ustanovení to vyplývá? A co když je toto ujednání v nájemní smlouvě?
Právo chovat v bytě zvíře má nájemce podle § 2258 občanského zákoníku. Pokud by v nájemní smlouvě bylo ujednání, které by chov zvířat v bytě zakazovalo, bylo by neúčinné a nepřihlíželo by se k němu, protože nájemce nesmí být na svých právech krácen. Samozřejmě chov nesmí poškozovat byt a hlavním účelem užívání bytu musí zůstat trvalé bydlení nájemce a členů jeho domácnosti.

Seriál Sousedské války

Není tedy možné v nájemním bytě zřídit například chovnou stanici nebo mít králíkárnu na balkoně panelového domu ve městě. Ovšem chovat králíky v pronajatém domě na vesnici zřejmě půjde, nebude-li se jednat o novou zástavbu, ve které nikdo králíky nechová.

Jaké další povinnosti platí pro toho, kdo v bytě chová zvíře?
Uvedené ustanovení občanského zákoníku ukládá nájemci povinnost nahradit pronajímateli zvýšené náklady na údržbu společných částí domu, pokud vzniknou v důsledku chovu zvířat. A zároveň vždy je jednání nájemce limitováno takzvaným sousedským právem, což znamená, že činnost konaná v bytě nesmí přes míru obtěžovat ostatní obyvatele domu a ohrožovat je.

Jak je to s jinými zvířaty? Jsou tací, kterým pes nestačí a chovají nejrůznější exotická zvířata, dokonce i jedovaté hady nebo pavouky. Chov zvířat nesmí sousedy nijak poškozovat či přímo ohrožovat, takže chov jedovatých či jinak nebezpečných zvířat může pronajímatel nájemci zakázat.

Co má dělat nájemce, který se do bytu teprve stěhuje a majitel mu rovnou řekne, že chov domácích mazlíčku ve svém bytě nedovolí?
Nájemce znalý svých práv nejspíše psa v takovém případě zamlčí a smlouvu podepíše s tím, že si je vědom, že jej pronajímatel nemůže z bytu pro chov psa vypovědět, ledaže by pes například napadal ostatní obyvatele domu. Takový postup je ovšem na zvážení a já osobně ho nedoporučuji. Pokud pronajímatel na lež přijde, najde si po uplynutí nájemní lhůty jiného nájemce. Lepší variantou je určitě zkusit se s pronajímatelem domluvit například na složení kauce na uhrazení případných škod, které by v bytě chov zvířete mohl způsobit.

Na naši redakci se obrátila čtenářka s dotazem. Dostala výpověď z nájmu bytu za to, že i přes zákaz pronajímatele měla v bytě psa. Jak se v této situaci může bránit?
Nájemce má právo předložit pronajímateli námitky proti výpovědi, ve kterých uvede, že výpověď je nezákonná, protože chov zvířat není sám o sobě důvodem pro výpověď z nájmu. Dále může podat návrh k soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná. Návrh může podat do dvou měsíců od doručení výpovědi. A pokud o svém právu podat námitky a návrh k soudu nebyla ve výpovědi poučena, je výpověď neplatná.

Jiná situace by ovšem byla, pokud v souvislosti s chovem psa vznikla situace, která by se mohla vyložit jako takzvané hrubé porušení povinností nájemce, což je důvod pro výpověď z nájmu s tříměsíční výpovědní dobou. V krajním případě by se mohlo jednat i o zvlášť závažné porušování povinností, jehož následkem je výpověď bez výpovědní doby. Tak by tomu bylo například při napadení obyvatele domu chovaným psem nebo při závažném poškozování zařízení bytu či bytu samotného.

Jsou práva majitelů zvířat jiná v družstevních bytech? Může si družstvo odsouhlasit a dát do stanov, že zvířecí mazlíčci nejsou v domě tolerováni?
Nemůže. Stanovy družstva nesmí odporovat zákonu, zde by se tedy jednalo o rozpor s občanským zákoníkem, který chov zvířat povoluje.

A ještě jeden dotaz čtenářky, který ocituji: Bydlím v bytě v osobním vlastnictví. Sousedi si stěžují, že můj pes pořád štěká, dokonce to chtějí řešit na schůzi vlastníků. Můžou mi chov psa zakázat?
Je fakt, že při chovu zvířat musí být brány v potaz také místní poměry. Lze si tedy představit situaci, kdy byl platně chov zvířat zakázán od počátku existence předmětného bytového domu, a nikdo skutečně v domě zvířata nechoval, pak by i další obyvatelé měli tento zákaz respektovat, ledaže by se odsouhlasila změna.

Pokud ovšem chov zvířat nebyl v minulosti zakázán a v domě je dokonce více zvířat, vaše čtenářka se rozhodně nemusí bát. Ani společenství vlastníků nemůže rozhodovat v rozporu se zákonem, a občanský zákoník chov zvířat povoluje.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Další z rubriky

Jak může hlas negativně ovlivnit vaši kariéru a co s tím dělat

Ilustrační snímek

To, jak mluvíme a jak náš hlas vnímají ostatní, je velmi důležité. Hlas je totiž součástí naší značky a může se kladně...

Cyklista srazil maminku na bruslích, stálo to přes dva miliony

Typická cyklostezka v údolí Adiže

Když způsobí nehodu řidič vozu, jistí ho povinné ručení. Když způsobí nehodu cyklista, jde to z jeho kapsy, pokud nemá...

KVÍZ: Víte, jaké povinnosti jsou spojené s cyklistikou?

Ilustrační snímek

Pro Čechy je jízda na kole téměř národním sportem. Na cyklovýlety vyrážíme s dětmi, kamarády, na kole jezdíme do práce...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Kurzy.cz Indonéské úřady signalizují, že problémová letadla typu Boeing 737 MAX zřejmě uzemní po celý letošní rok a že nejdříve ...

Najdete na iDNES.cz