Pes jako vánoční dárek. Spočítali jsme, na kolik vás vyjde roční péče

aktualizováno 
Koupili jste psa jako vánoční dárek mamince, která žije sama? Bude mít s kým chodit na procházky i parťáka na povídání. Otázkou však je, zda si může péči o svého čtyřnohého mazlíčka dovolit. Spočítali jsme, jaké jsou náklady.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Historicky nejvyšší částku za štěně, v přepočtu téměř 27 milionů korun, zaplatil loni čínský obchodník. Obecně je obchod se zvířaty a s potřebami pro ně výnosný byznys. Majitelé domácích mazlíčků jsou ochotni vydat neuvěřitelné částky a svému psovi pořídit i obleček šitý na míru u renomovaného návrháře. Ve světě se občas stává, že páníček svůj majetek v řádu milionů dolarů odkáže svému psovi. To u nás nejde, česká legislativa neumožňuje, aby pes dědil.

Nabídka pro pejskaře je však i u nás široká. Služba psích hotelů je určitě užitečná. Pokud bereme to, že pejska má vaše maminka, pak v případě, že například pojede do lázní a vy pro psa doma nemáte podmínky, nebo jste zrovna na služební cestě, v průměru za tři stovky denně se vám o psa postarají.

Existují také psí školky, místa plná zábavy, kam pejska ráno odevzdáte a večer si ho vyzvednete, patrně aby se doma nenudil. I tady zaplatíte zhruba tři stovky. A svému mazlíčkovi můžete dopřát i lázně. Ceny jsou obdobné jako u lidí, za masáž kolem tří set, za rehabilitaci nebo hydroterapii vydáte pětistovku za hodinu. Se svým Azorem nebo Dášeňkou se můžete i důstojně rozloučit v jednom ze psích krematorií. Tady je cena závislá na výběru obřadu, rakve, květin, hudby a urny. Zaplatit můžete tisíce i desetitisíce, záleží na tom, co všechno pro rozloučení se čtyřnohým členem rodiny objednáte. Pochopitelně záleží i na velikosti psa.

My se ovšem nebude zabývat finančními rekordy ani kuriozitami ze světa chovatelů. Při našich výpočtech nákladů budeme brát rozumný standard. O konzultaci jsme požádali majitelku psů Marii Křepelkovou. „Psa můžete pořídit i v útulku, ale pokud někdo touží po čistokrevném pejskovi s rodokmenem a chce ho darovat třeba rodičům, je třeba mít na paměti, že kupní cena, i když je často poměrně vysoká, je jen první velký výdaj. Ty další přicházejí postupně,“ upozorňuje.

Náklady na začátku

ČIP: Psí známka dnes už nestačí, pes musí být označen čipem nebo tetováním, některé obce a města na označení psů přispívají. Čipování je v podstatě zanedbatelnou položkou, stojí několik stovek podle toho, kde k němu dochází. Zkušenost pejskařů je, že na vesnici je veterinář často levnější než ve velkých městech.
CENA: zhruba 500 Kč

OČKOVÁNÍ: Povinné očkování u veterináře stojí v řádu stokorun, pokud jste psa koupili v chovné stanici, zpravidla už očkován bude. Samozřejmě, čím větší pes je, tím je očkování dražší.
CENA: průměrně 600 Kč

POPLATEK: Psa musíte přihlásit a platit za něj poplatek, ze zákona až 1 500 Kč za kalendářní rok a jednoho psa. Konkrétní sazbu si stanovuje každá obec samostatně. Je rozdíl, jestli bydlíte v rodinném nebo v činžovním domě. Například v Praze obyvatel rodinného domu zaplatí 600 korun, za pejska z činžovního domu zaplatíte poplatek nejvyšší.
CENA: 600 Kč – 1500 Kč, pokud je držitelem psa poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu a je-li důchod jeho jediným zdrojem příjmů, činí poplatek nejvýše 200 Kč za rok.

MISKA NA PITÍ A ŽRÁDLO: Nejnutnější a nejzákladnější výbava pro psa, cena závisí na materiálu i na velikosti.
CENA: Nejlevnější plastová miska se dá pořídit už od 30 korun, kvalitnější, například nerezová nebo keramická, stojí od 150 do 800 korun.

KRMIVO: Většina majitelů krmí psy granulemi, je to pohodlné. V kvalitních granulích by mělo být vše, co pes potřebuje, včetně vitaminů. Důležité je kupovat kvalitní granule. Jsou krmiva superprémiová, prémiová a standardní, která jsou sice levná, ale nemají skoro žádnou výživovou hodnotu. Vyplatí se kupovat granule pro psí mimina, pro juniory, pro dospělé a pro seniory. A není pravda, že čím jsou granule dražší, tím jsou kvalitnější, důležité je prostudovat jejich složení.
CENA: Kilo prémiového krmiva se dá koupit už za padesátikorunu, superprémiové krmivo přijde přibližně na 100 až 140 Kč.

OBOJEK, VODÍTKO A NÁHUBEK: Určitě je dobré pořídit kvalitní obojek a vodítko, abyste mohli se psem chodit na procházky. Náhubek je zapotřebí, pokud budete jezdit s pejskem hromadnou dopravou, nebo když si pořídíte plemeno, kterého se okolí bojí, jinak s náhubkem pes chodit běžně nemusí. Ale pozor, pustit psa z vodítka můžete jen tam, kde je to dovoleno.
CENA: V obchodě se dají pořídit obojky i vodítka za 400 – 700 Kč. Jsou firmy, které obojí dělají na zakázku, na tuto parádu je ovšem zapotřebí připravit si přibližně dva tisíce korun.

PELÍŠEK: Vašemu pejskovi možná bude stačit deka, raději na to nespoléhejte. A pokud nechcete, aby se pes ubytoval ve vaší posteli, pořiďte mu pelíšek. Cena pelíšků je velmi rozdílná a je závislá na velikosti psa i na materiálu.
CENA: Pelíšek se dá koupit za 250 Kč, ale i za tři tisíce.

HRAČKY: Možná vám připadá hračka zbytečná, určitě je lepší, aby nový přírůstek do rodiny rozkousal plyšovou myšku než vaše zánovní boty. K nejoblíbenějším patří uzly nebo plastové létající talíře.
CENA: Hračky se pohybují v nejrůznějších cenách, od stovky až po tisícikorunu.

OBLEČENÍ: Krátkosrstí psi potřebují oblečení do nepříznivého počasí, a to jak do deště, tak do mrazu. Není to žádná módní záležitost, ani rozmařilost, ale nutnost, protože i pejsek se může nachladit a léčení se potom prodraží. Dneska si můžete oblečky nechat ušít nebo je koupit a jejich cena záleží především na materiálu a značce. Opravdu existuje i značkové oblečení pro psy.
CENA: Při rozumném nákupu pořídíte obleček pro malého pejska od 150 Kč po 300 Kč. Pro větší psy je pochopitelně dražší, přibližně od 500 Kč po 1 500 Kč

KOSMETIKA: I pes se občas musí vykoupat, ovšem nemělo by se to přehánět. Pokud zvládnete svého pejska vykoupat sami, porozhlédněte se po přírodním psím šamponu. Využít můžete také psí salon, kde pejska vykoupou, taky pořádně vyčešou a ostříhají mu drápky. Pro dlouhosrsté plemeno budete potřebovat i různé kartáče, hřebeny nebo vyčesávací rukavice.
CENA: Šampon pro psy stojí od 150 Kč po 350 Kč, za koupání a péči v salonu zaplatíte od 450 do 650 Kč, na kartáč budete potřebovat minimálně 80 Kč, opravdu kvalitní koupíte za osm stovek.

PŘEPRAVKA NA CESTY: Pokud jezdíte každý týden na chalupu a pejsek bude jezdit s vámi, pořiďte mu i pohodlnou přepravku. Nebude se mu tam hned líbit, ale bude tam v bezpečí. Pořídit mu můžete také ochrannou deku, ve které může být uchycen popruhy.
CENA: Deka stojí asi 350 korun, přepravka od 400 Kč do 2 500 Kč.

VÝCVIK PSA: Určitě se vyplatí chodit s pejskem do psí školy. Je třeba ho naučit základním povelům – sedni, lehni, zůstaň, ke mně. Výcvik může být individuální nebo hromadný, skupinový.
CENA: Za hodinu individuálního výcviku zaplatíte zhruba 450 Kč, ceny skupinového výcviku jsou různé, za deset lekcí zpravidla zaplatíte necelé dva tisíce.

POJIŠTĚNÍ: Nezapomínejte na to, že pokud váš pes způsobí nějakou škodu, budete ji muset zaplatit. A pes může i onemocnět, částky za veterináře bývají vysoké. Může se vám tedy vyplatit psa pojistit. Než smlouvu podepíšete, důkladně ji přečtěte, ptejte se, na co všechno se pojištění vztahuje a jaké jsou případné výluky.

Nutné minimální každoroční náklady na psa
PoložkaCena
Poplatky obci  1 000 Kč
Očkování 600 Kč
Krmivo12 000 Kč
Stříhání, koupání, zkracování drápků800 Kč
Celkem 14 400 Kč
Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

KVÍZ: Někde neslušné, jinde téměř povinnost. Víte, jak na spropitné?

Ilustrační snímek

Plácnete se při placení v restauraci přes kapsu, nebo jen částku za útratu zaokrouhlíte? Existují nějaká pravidla, jak...

Nezapomeňte včas odevzdat přehledy na zdravotní a sociální pojištění

Ilustrační snímek

Kromě daňového přiznání má většina živnostníků a drobných podnikatelů povinnost vyplnit a odevzdat přehledy o příjmech...

České dráhy i RegioJet mají novinky, jak ušetřit na jízdném

Ilustrační snímek

Vyznat se v cenách jízdného za vlak či autobus není tak snadné. Pokud nejezdíte často, vyplatí se nejprve podívat na...

Získejte rekvalifikační kurz od úřadu práce zcela zdarma

Získejte rekvalifikační kurz od úřadu práce zcela zdarma

Kurzy.cz Chcete získat novou kvalifikaci nebo rozšířit a prohloubit dosavadní kvalifikaci, a to navíc zcela zdarma ? Ano, čtete ...

Najdete na iDNES.cz