Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

S úspornou ledničkou můžete ušetřit tisíce. Áčko s třemi plus už ale nenajdete

Od letošního března se mění energetické štítky u některých domácích spotřebičů. Jaké hlavní změny a výhody pro spotřebitele přinesou, přibližuje v rozhovoru pro iDNES.cz generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů (APPLIA ČR) Radek Hacaperka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co je hlavním účelem nových energetických štítků a v čem spočívá zásadní změna?
Hlavním důvodem je to, že stávající škála tříd energetické účinnosti A+++ až D je pro spotřebitele málo přehledná. Většina produktů na trhu v EU v daných produktových skupinách je nyní ve dvou nejvyšších třídách, A+++, A++. 

Změna spočívá v jiném nastavení parametrů pro jednotlivé třídy, nyní již ambicióznějším, proto by se ty nejúspornější spotřebiče, které jsou nyní na trhu, měly zařadit do tříd B, C a níže. A škála tříd energetické účinnosti bude nově od A po G. Toto by mělo vytvořit prostor pro další vývoj úspornějších spotřebičů.

Jaké výhody nové označení přinese spotřebitelům?
Především přehlednost. Také další informace pro spotřebitele, jednak na štítku (emise hluku, doba trvání vzorového programu), a také doplňující informace, které jsou v jednotné evropské databázi EPREL. Do té se spotřebitel dostane prostřednictvím QR kódu, který je další novinkou energetického štítku.

Povinnost označovat domácí energetickými štítky platí v celé EU od roku 2001, byl původní systém špatný?
Asi se nedá říct, že byl původní systém špatný, zkrátka se v průběhu času překonal. Možná mohl být v počátku více ambiciózní, nemusel by se za dvacet let tak updatovat. Vždyť původní škála byla také A-G. Až následným vývojem bylo nutné přikročit ke změně škál na současnou A+++ až D, která se bude od 1.3. 2021 opět vracet k té původní.

Nebudou v tom mít zákazníci zmatek? Až uvidí na výrobku B,C,D místo původního A, budou se mu vyhýbat obloukem, protože si budou myslet, že je to podřadná kvalita.
Určitý zmatek zákazníci mohou mít. Proto také využíváme všech možností, jak tuto změnu vysvětlovat. Různé odborné články, rozhovory v médiích, jako je i tento. A v neposlední řadě jsme rádi, že ministerstvo průmyslu a obchodu participuje na vzdělávání spotřebitelů zajištěním vysílání vzdělávacího pořadu ve veřejnoprávní televizi.

Radek Hacaperka

Radek Hacaperka
 • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.
 • V oboru elektrospotřebičů působí od roku 1993, zpočátku na obchodních zastoupeních značek a ve velkoobchodech.
 • Od roku 2014 je generálním ředitelem Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů (APPLiA ČR).

Přeštítkovat se musí i spotřebiče, které jsou teď ve skladech a obchodech. Povinnost je na výrobci nebo prodejci?
Přeštítkování je povinností prodejců. A to v termínu od 1. března do 17. března 2021. Výrobky, které jsou na skladech, a jejichž výroba stále běží i po 1.11.2020, musí mít připraveny i nové štítky. 

Od 1.11.2020 platila pro výrobce povinnost dodávat výrobky se dvěma štítky, se starými i s novými. Povinnost změny štítku při prezentaci produktu platí nejen pro kamenné obchody, ale také i pro e-shopy.

Máte nějaký průzkum, popřípadě zpětnou vazbu od prodejců, zda je energetická náročnost pro zákazníky při výběru spotřebičů důležitým parametrem?
Určitě vedle ceny patří mezi ty nejzásadnější. Spotřebitelé se s informací o třídě energetické účinnosti naučili pracovat. Vždyť také energetické štítky patří k nejvýznamnějším symbolům EU, podle některých průzkumů je energetický štítek druhým nejvýznamnějším symbolem po euru. 

Informace o třídě energetické účinnosti by měla být, podle mého, pouze orientačním vodítkem. Spotřebitel by měl jistě porovnávat i definovanou číselnou spotřebu v KWh. Vždyť třídy samotné jsou v určitém rozpětí.

Původní a nový energetický štítek pro chladničky

Původní a nový energetický štítek pro chladničky

U některých spotřebičů mi snaha o co nejúspornější provoz připadá spíše kontraproduktivní. Například moje nová pračka se všemi plusy si bere tak málo vody, že prádlo pořádně nevymáchá. Pokud mi doporučíte, ať máchání zopakuji, tak moje pračka tuto možnost nemá. A i kdyby měla, pak spotřebuje více elektřiny.
To je věcí názoru. Předně je nutné říct, že je těžké definovat a unifikovat spotřebitelské chování. Takže srovnání může být pouze k něčemu, co je pro všechny totožné. Proto se vytvořil za účasti odborníků pro každou produktovou skupinu jeden unifikovaný program, ke kterému jsou data vztažena.

Ale máte pravdu v tom, že by měla být nastavena určitá rovnováha mezi úsporou a účinností, například u mytí nebo u praní. I s ohledem na životní prostředí. Protože pokud budeme chtít, s cílem co nejvyšších úspor energie a vody, co nejlepší výsledky, budeme muset „přitlačit“ někde jinde. To znamená silnější detergenty, více chemie. A tady by mělo zaznít, že to bude mít dopad jednak na životní prostředí, ale také i na životnost spotřebiče.

Když jsme u té životnosti, moje první lednička fungovala dvacet let, ta nová, úsporná, jen pět. Zlí jazykové a příznivci spikleneckých teorií tvrdí, že je to záměr, abychom stále kupovali nové zboží a výrobci nezkrachovali. Existuje nějaká statistika, jak dlouho jaký spotřebič vydrží? Popřípadě neměli by výrobci uvádět životnost spotřebičů?
Když zmiňujete případný krach výrobců, tak větší dopad by asi mělo to, že by vyráběli úmyslně zmetky, či nekvalitní výrobky. A to si ti, kteří jsou našimi členy, nemohou dovolit. Vždyť kvalita je jedním ze stěžejních marketingových argumentů. A životnost výrobků je závislá na více faktorech, například i na chování spotřebitele.

Velká část uživatelů, která se o své auto stará jako o člena rodiny, věnuje spoustu času a peněz jeho údržbě, se ke své pračce, myčce nebo lednici chová jako „prasátko“. Nečistí filtry, nepoužívají odvápňovací či čistící programy a podobně. 

Měla byste vidět, v jakém stavu a s jakými nánosy plísní občas chodí do servisu některé chladničky. A následně se spotřebitelé diví, že jim výrobek tak dlouho nevydržel. Samozřejmě značný vliv má i nástup elektroniky, je to skvělý nástroj, ale náchylný na údržbu. A jak v takové situaci chcete nastavit parametry pro definici životnosti? Podle uživatele se smyslem pro čistotu nebo podle „prasátka“?

Dále je legislativou zakazováno používání materiálů, které byly dříve v elektrotechnice běžné – olovo, cín. Nehoruji za nebezpečné prvky, ale své opodstatnění měly, například u tištěných či pájených spojů. Navíc v budoucnu bude tlak i na používání recyklátů. Ale je pravdou, že se evropští legislativci myšlenkou obecné definice životnosti zaobírají.

Nové energetické štítky

 • Od března budou novým štítkem označeny chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje.

 • Nově štítek obsahuje jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny typy a modely v daných skupinách výrobků. Zmizí tedy označení s jedním až třemi „+“ přidávané k třídě A.

 • Při uvedení nových štítků by neměly být na trhu produkty v nejvyšší třídě A.

 • Nejúspornější produkty, které mají nyní třídu A+++, budou přibližně odpovídat třídě B až C nového štítku. Přesné přeškálování záleží na konkrétní produktové kategorii, upravuje se totiž i metodika měření a výpočtu spotřeby energie.

 • V pravém horním rohu štítku bude nově uveden QR kód, jehož prostřednictvím je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků.

 • Energetická spotřeba produktů bude zobrazena výraznějším, jednotným způsobem.

Zdroj: Label 2020

Spotřebiče s nižší energetickou náročností bývají zpravidla dražší. Není právě to hlavní motivací výrobců, aby vyvíjeli stále úspornější spotřebiče?
Ale to je přeci na spotřebitelích, aby se rozhodli, jaký výrobek si koupí. Zda úsporný, a možná trochu dražší, nebo levnější a v nižší energetické třídě. A opět paralela s auty – nyní jsou přeci také elektromobily výrazně dražší než auta s klasickými motory. Samozřejmě že je nutné do vývoje investovat a každý řádný hospodář chce své investice zpět.

Který z domácích spotřebičů je největším žroutem energii? Já bych tipovala ledničku, ta je v provozu nonstop. Nebo se pletu?
Částečně máte pravdu, v kontextu absolutní spotřeby. A u chlazení samozřejmě záleží, jak a kde ho používáte. Dříve to byly i sušičky prádla, ale tam se to nástupem nových technologií, zejména využití principu tepelného čerpadla, výrazně zlepšilo.

Dá se spočítat, kolik ušetřím na provozu třeba právě u ledničky, když starý kousek vyměním za ten nejúspornější? Popřípadě kdy se mi vrátí moje investice?
Vždy to záleží na konkrétním výrobku. A je otázkou, co myslíte investicí do výrobku, zda celkovou částku nebo rozdíl v cenách výrobků v různých energetických třídách. Ale obecně lze říci, že například u kombinovaných chladniček může být úspora za 10 let až 6 000 korun, u sušiček za 10 let až 10 000 korun.

Máte nějaké tipy a rady, jak v domácnosti ušetřit na elektřině? Asi vybírat právě ty úspornější spotřebiče, ale určitě je důležité i správné používání.
Tak například u chladniček dbát na místo, kde je umístěná, neměla by být někde u zdroje tepla. Samozřejmě spotřebě u chladniček také neprospívá časté otevírání. A důležité je kontrolovat stav námrazy v mrazící části.

Jeden z účastníků čtenářské diskuse na webu iDNES.cz píše, že když změřil reálnou spotřebu elektřiny u své nové sušičky ve třídě A s mnoha plusy, byla vyšší, než u staré bez plusů. Kontroluje nějaká instituce správné a reálné zařazení spotřebičů do té které energetické třídy?
Energetické štítkování spadá v každé zemi pod kontrolu národního dozorového orgánu, v ČR je to Státní energetická inspekce. A pokud má někdo nějaké pochybnosti, může se na ně obrátit. 

Víte, já jsem si dříve ty diskuze také četl, a několikrát se snažil s přispěvateli rozumně bavit. Ale takřka nikdy nebrali v potaz jiné argumenty než ty své. A ve velké většině byli i hodně militantní, nicméně se na nějaké nestranné orgány ve finále odmítali obrátit. 

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

Hypotéka, nebo stavebko? Jak si co nejvýhodněji půjčit na družstevní byt

Hypotéky snad nikdy nebyly levnější. Ovšem pořídit si družstevní byt na klasickou hypotéku nelze. I když vlastně lze....

Pandemie boří manželství. Kolik stojí rozvod a s čím je třeba počítat

Premium Pandemie však vyhrocuje manželské vztahy a rozvodovost letos nejspíš vzroste. Pokud se rozhodnete pro ukončení...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...