Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Voda opět zdražila. Kvůli nákladům společností i pandemii koronaviru

Ceny za vodné a stočné jsou dlouhodobě nahoru. Průměrná cena za kubík tak pro letošní rok přesáhla částku 90 korun. Viníkem jsou rostoucí náklady vodárenských společností. A nezanedbatelný podíl na tom má i pandemie koronaviru.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Domácnosti, které jsou připojené na veřejný vodovod a kanalizaci, mají 24 hodin denně 7 dní v týdnu ve svých domovech dostupnou kvalitní pitnou vodu. Vedle toho jim je samozřejmě také odváděna odpadní voda, která se před návratem do přírodního koloběhu čistí. A k tomu, aby to všechno fungovalo, je nutné zajistit chod velmi rozsáhlé infrastruktury, přičemž náklady jsou čím dál tím vyšší.

To se projevuje v setrvale rostoucí ceně za vodné a stočné. Pro představu, zatímco v roce 1995 byla podle údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) průměrná cena za vodné a stočné jen necelých 20 korun za metr krychlový, v roce 2000 to bylo něco málo přes 30 korun. O deset let později to byl již dvojnásobek a v současné době už je to skoro trojnásobek. „Průměrná cena vody v roce 2020 byla 88,99 korun, pro rok 2021 je 93,18 korun,“ říká Petr Novák z portálu Skrblík.cz.

Ceny pro letošek tedy opět o něco vzrostly. Navzdory tomu, že loni v květnu došlo ke snížená DPH u vodného a stočného z 15 na 10 procent.

O kolik šla cena nahoru

Analýza všech vodárenských a kanalizačních společností, které jsou členy SOVAK ČR, vykazuje nárůst cen vodného a stočného v průměru o 4,06 korun. „Již několik let se nejnižší cena vodného a stočného vyskytuje v Krnově, naopak nejvíce letos zaplatí ve Frýdlantu,“ říká Michaela Vojtěchovská Šrámková ze SOVAK. Za kubík vody tak letos obyvatelé Krnova zaplatí 56,10 korun. Ve Frýdlantu pak kubík vody přijde na více než 126 korun.

V Plzni došlo pro rok 2021 k navýšení ceny o 4,56 procenta, za metr kubický tu tedy zaplatí téměř 99 korun. V Praze cena rostla o 7,9 procenta na 101,60 korun. V Ústeckém a Libereckém kraji, kde působí Severočeská vodárenská společnost (SVS), se cena zvýšila o 5,9 procenta na 104,77 korun za metr krychlový vody. „V číslech to znamená, že dodání a odkanalizování jednoho litru pitné vody stojí o 0,6 haléřů více, než kolik to bylo v roce 2020,“ říká Mario Böhme, tiskový mluvčí SVS.

Pokud bychom tedy vzali průměrnou spotřebu, která je kolem 90 litrů na osobu a den, pak například v Ústeckém a Libereckém kraji zaplatí 269 korun měsíčně na osobu. Také průměrný Pražan podle údajů Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) utratí za vodné a stočné měsíčně přibližně 270 korun, což je zhruba 9 korun denně.

Letošní cenu vody ovlivnil covid-19

Prvků, které se do konečné ceny za vodné a stočné promítají, je opravdu mnoho. A nyní se k nim přidal ještě jeden nový, dost významný. „K navýšení oproti roku 2020 dochází zejména v souvislosti s dopadem koronavirové krize, kdy klesá množství spotřebované pitné vody i vypouštěné odpadní vody, přičemž ale fixní náklady zůstávají,“ vysvětluje Dana Veselá, tisková mluvčí Vodárny Plzeň.

Také v Praze došlo k ohromnému propadu fakturovaných objemů, na které se rozpočítávají regulované náklady. „Pokles spotřeby postihl hlavní město nejvíce z celé České republiky, neboť krize covid-19 vyhnala z Prahy turisty, dojíždějící studenty i pracující a zásadně omezila veškeré ekonomické aktivy,“ popisuje Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí PVK.

Finance navíc si vyžádala také různá bezpečností opatření, která musely vodárenské společnosti udělat kvůli covidu-19 ve svých provozech, aby se nezastavily stavební práce, nepřerušila se dodávka pitné vody a zákazníci netrpěli žádným nepohodlím. Například v rekonstruovaných objektech je třeba oddělit pracovníky staveb od pracovníků provozních (mytí, WC apod.). „Náklady vyžaduje také náročnější IT infrastruktura, vybavení ochrannými pomůckami a další,“ dodává Böhme.

Fixní náklady

A pak jsou zde samozřejmě stálé náklady, kterým se nedá vyhnout. Jednou z hlavních položek je cena surové vody (příjem státu, nebo podniku povodí podle toho zda se jedná o vodu podzemní, či povrchovou).

„Patří sem rovněž náklady na její čerpání, úpravu a následnou dodávku pitné vody ke spotřebiteli, odvedení a vyčištění odpadní vody, vypuštění vyčištěné odpadní vody do recipientu, likvidace dodatečných odpadů,“ vyjmenovává další položky Vojtěchovská Šrámková. Počítat je třeba také se mzdovými náklady.

Do navýšení cen pro letošní rok se promítl rovněž předpoklad, že porostou náklady na elektrickou energii a chemikálie pro výrobu pitné vody, náklady na likvidaci kalů z čistírny odpadních vod.

Bez investic by to nešlo

Obrovské sumy samozřejmě vodárenské společnosti vydávají na financování a obnovu technologií, vodovodních i kanalizačních potrubí a další investice.

SVS loni vynaložila v roce 2020 na rekonstrukci více než 1,45 miliardy korun a dalších 334 milionů šlo na potřebné opravy. A obdobné finanční objemy jsou alokovány i na letošek, kdy SVS zahajuje 175 nových investičních akcí. Vodárenská infrastruktura v severních Čechách totiž čítá na 1 000 vodojemů, 60 úpraven pitné vody, téměř 200 čistíren odpadních vod a 13 tisíc kilometrů vodovodního a kanalizačního potrubí – to je jako vzdálenost z Česka do Chile.

Velké akce dělá i Vodárna Plzeň. Největší její loňskou investicí byla stavba retenční nádrže Vinice za zhruba 190 milionů korun a vybudování kanalizace v plzeňské Lhotě za více než 160 milionů korun. Pro letošní rok se počítá druhou etapou odkanalizování Lhoty a rekonstrukcí Roudenského sběrače. 

„Obě tyto akce podpořila dotace z EU, a to z operačního programu životní prostředí,“ uvedla Veselá. V případě retenční nádrže Vinice jde o zhruba 111 milionů korun a v případě kanalizace ve Lhotě přibližně o 89 milionů korun. Další vodárenské investice Vodárny Plzeň půjdou do obnovy a rekonstrukcí stávajících kanalizačních stok a vodovodních řadů (více než 100 milionů korun).

V metropoli představuje velkou investici úpravna vody v Podolí, která letos bude po rekonstrukci opět připojena do sítě. Pro letošní rok dosáhnou v Praze investice do nutné vodohospodářské obnovy výše 2,4 miliardy korun. „Objem investic bude případně navýšen, pokud vývoj fakturace vodného a stočného bude příznivější než v roce 2020,“ doplňuje Mrázek. Další 1,3 miliardy korun pak PVK vloží do oprav a údržby.

Kromě toho podle Vojtěchovské Šrámkové v posledních letech významně stoupá potřeba investic do ochrany vodohospodářské struktury proti kyberútokům.

A nároky se zvyšují i na samotnou vodu. Tak, jak narůstají znalosti například v oboru analytické chemie, úměrně tomu se navyšují požadavky v oblasti kvality vody, třeba co se týká odstraňování metabolitů agrochemikálií.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Nepřizpůsobila chůzi chodníku, odmítlo město odškodné ženě. Rozhodl soud

Pokud spadnete a zraníte se na neupraveném chodníku, máte nárok na náhradu škody. U koho nárok uplatnit a jak se...

Podnikatelský nápad brali jako recesi, uspěli u zákazníků i v soutěži

Martin Zrzavý a Tomáš Jeřela mají společnou zálibu, folklor. Potisk krojové košile na tričko vznikl před sedmi lety...

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

KVÍZ: Zvládnete daně přiznat bez chyb a neplatit víc, než je třeba?

Na odevzdání daňového přiznání je ještě měsíc času. Než se ale pustíte do vyplňování růžového formuláře, ověřte si v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Penzijní spoření se státním příspěvkem nabízí i úlevy na daních

Penzijní spoření neboli pravidelná úspora na stáří mimo státní systém důchodového pojištění se uzavírá ideálně s...

S úspornou ledničkou můžete ušetřit tisíce. Áčko s třemi plus už ale nenajdete

Od letošního března se mění energetické štítky u některých domácích spotřebičů. Jaké hlavní změny a výhody pro...

KVÍZ: Šetřete peníze i životní prostředí. Co víte o třídění a recyklaci?

České domácnosti se snaží s odpadem nakládat zodpovědně, většina ho třídí do barevných kontejnerů nebo ukládá ve...

Proč čelit tomu, že nás přitahují špatné zprávy víc, než ty dobré

Pokárání na nás většinou dopadá silněji než kompliment a špatné zprávy nás přitahují více než ty dobré. Důvodem není...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK VE STROJÍRENSTVÍ (25.000 - 30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...