Myslete víc na sebe a na svoji penzi, vzkazují ženám finanční poradci

aktualizováno 
Víc než 2,5 tisíce korun. To je rozdíl měsíčních příjmů starobních důchodců a důchodkyň. Jejich penze se liší kvůli rozdílům v kariérách mužů a žen. Jsou to totiž hlavně ženy, kdo kariéru odkládají kvůli péči o děti. O to víc by měly ženy myslet i na sebe, aby si zajistily dlouhodobou finanční rezervu na stáří.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Matky malých dětí po návratu na trh práce mají nižší mzdy než muži. Například studie CERGE-EI uvádí, že medián mezd matek s dítětem ve věku 6 až 9 let je o více jak třetinu nižší než u srovnatelných mužů,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Barbara Hanousek Eckhardová.

To nejvýhodnější penzijko? Získejte až 6 360 Kč od státu každý rok. Porovnáme vám nabídky.

Statistiky také ukazují že, matky s malými dětmi čelí výrazně většímu riziku nezaměstnanosti než například srovnatelní muži. I tyto rozdíly se následně projeví v důchodech mužů a žen.

S poklesem příjmu nebo dokonce s odchodem ze zaměstnání je spojena i péče o jiné příbuzné než děti, například stárnoucí rodiče. To opět snižuje důchody žen. „Kvůli těmto příčinám rozdílů v důchodech Komise pro spravedlivé důchody schválila institut vyměřovacích základů pro pečující, diskutuje možnosti rozšíření vyloučených dob a další opatření. Ty přispějí ke snížení rozdílů v důchodech, protože přispějí k vyššímu ocenění péče o závislé osoby a omezí vliv nižších mezd matek s malými dětmi na jejich budoucí důchody,“ slibuje mluvčí MPSV.

Určitě je však dobré nespoléhat se jen na stát a jeho snahu o spravedlnost. Protože i kdyby jednou přišla, státní důchody nejsou a nebudou dost vysoké na to, aby se za ně dalo žít bez významného snížení životní úrovně.

Důchodové rozdíly: průměrná výše starobního důchodu v Kč
k 31.3. 2017k 31.3. 2018k 31.3. 2019
Muži13 01113 61514 697
Ženy10 70711 21912 182
Zdroj: ČSSZ

Spoléhat se nevyplatí ani na případný vdovský důchod. „Jednak se u nás 50 % manželství rozvádí a jednak žije plno párů na psí knížku. A v obou těchto případech s vdovským důchodem nemůžete počítat,“ podotýká Stanislava Lišková, finanční poradkyně společnosti Partners.

O vdovských a vdoveckých důchodech navíc kolují mýty. Častým omylem je, že vdova či vdovec ho bude pobírat natrvalo. Standardně však náleží pozůstalému po dobu jednoho roku, po uplynutí této doby jen za předepsaných podmínek.

Jak vytvářet dlouhodobou rezervu

Na důchod je třeba se začít připravovat co nejdřív, ideálně hned od prvního zaměstnání. Čím dříve začnete peníze odkládat, tím menší měsíční úložka to může být. V západních ekonomikách je běžné, že na důchod svým dětem spoří či investují už jejich rodiče. U nás však mají mnohdy i čtyřicátníci pocit, že je na to dost času dost času, nebo je jejich domácí rozpočet kvůli hypotéce zatížený natolik, že na takové spoření již nezbývá.

A jak spořit, aby vytvářená dlouhodobá rezerva překonávala inflaci? Slušná suma se dá zajistit pravidelnými investicemi v podílových fondech, doplňkovém penzijním spoření či třeba ve stavebním spoření.

Na dlouhodobou rezervu odkládat pětinu příjmu

Finanční poradci radí odkládat si na dlouhodobou rezervu pravidelně 20 procent svých příjmů. To platí zejména pro ženy. Ty totiž, kromě toho, že péčí o děti a příbuzné trpí jejich kariéra, mají tendenci myslet nejdřív na rodinu i finančně. „Snaží se dětem dopřát to nejlepší, třeba i z mateřské jim spořit, aby měly něco do začátku, ale už jim v rozpočtu nezbude na to, aby si spořily pro sebe. Je dobré v tomto umět najít rovnováhu,“ radí Lišková.

Kalkulačka

„Ženy však obecně dokážou o něco lépe plánovat a přemýšlet v dlouhém období než muži. Umí se lépe držet dlouhodobých cílů a hlavně dokážou relativně více odložit ze svého příjmu než muži,“ konstatuje poradce Partners Vladimír Weiss. Podle něj nejednají ženy tolik impulzivně jako muži, nehraje u nich takovou roli ego a dokážou se držet dlouhodobé strategie. Navíc nedělají tolik změn, šetří poplatky a více diverzifikují, tedy investují opatrněji. To vše má za následek, že dosahují v dlouhém období deseti a více let vyšší zhodnocení investic při podstoupení nižšího rizika.

Rozdílný přístup k investování mezi muži a ženami potvrzuje i mluvčí České spořitelny Filip Hrubý: „Ženy častěji než muži preferují konzervativnější produkty nižším kolísáním hodnoty jejich investice, zatímco muži jsou více ochotni podstupovat vyšší tržní rizika pro dosažení vyššího výnosu.“

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Hrozila jim insolvence, ale zvládli to. Tři příběhy z reálného života

Ilustrační snímek

V červenci bylo podáno 2 653 návrhů na osobní bankrot, což je nejvyšší počet za celou dobu účinnosti insolvenčního...

Nakoupili zlaté slitky, při prodeji zjistili, že vlastní padělky

Ověřování padělaného slitku měřením.

Cena zlata roste, a kdo investoval do zlatých cihliček a slitků, může být spokojený. Na konci června vyšplhala jeho...

Mám z OSVČ přejít na s.r.o? Co vše brát do úvahy, radí odbornice

Ilustrační snímek

Podnikání s sebou nese řadu povinností. Z daňového, účetního i právního hlediska přitom existují velké rozdíly při...

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Kurzy.cz Až dva miliony korun mohou získat od státu mladí lidé na pořízení vlastního bydlení. Peníze od Státního fondu rozvoje b...

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT NÁKUPU

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz