Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

aktualizováno 
Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových fondů, které se hodí i pro drobné investory a začátečníky. Patříte svým založením spíše ke konzervativnímu typu? Pak zkuste ty dluhopisové. Jak na ně, popisuje finanční poradce Partners Lukáš Urbánek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dluhopisové fondy se vyplatí při investování na období 3 a více let. Jsou tedy ideální pro správu střednědobých rezerv, kdy už se vyžaduje výnos nad úrovní inflace. Právě tento horizont by měl také zajistit, že v případě nepříznivého vývoje na finančních trzích o svou investici nepřijdete, tedy nebude ztrátová.

Investice s největším zhodnocením?

Střednědobá rezerva navazuje v domácích financích na tzv. pohotovostní a týká se budoucích cílů v období 2-6 let. Tato investice už nemusí být tolik k dispozici, protože pravděpodobnost jejího využití je nižší. V případě potřeby ale své úspory můžete mít na účtu do 14 dnů.

Pokud jde o výnos, ten vždy souvisí s rizikem, který jste schopni akceptovat. Nemusí se hned jednat o riziko ztráty jako takové, ale o situaci, kdy vaše investice nebude mít v danou chvíli tu správnou hodnotu. Na finančních trzích dochází k nejrůznějším výkyvům, s nimiž je potřeba počítat. Dopřejete-li vaší investici dostatek času, měli byste být s výsledkem nakonec spokojeni.

Samotný výnos pak odpovídá typu podílového fondu a struktury dluhopisů, které fond nakupuje. Dnes je možné u dluhopisových fondů počítat s výnosem 2–5 % p.a.

Parkujete rádi?

Dluhopisové fondy mají oproti veřejně nabízeným státním dluhopisům obrovskou výhodu v likviditě. Koupit si veřejně nabízený státní dluhopis znamená, že své úspory musíte zaparkovat na období minimálně 6 let. Ve fondu se k nim dostanete výrazně rychleji.

Státní dluhopisy jsou zase obecně bezpečnější. Neplatí to ovšem vždy a všude. Koupit si před lety dluhopisy řecké nebo nedávno venezuelské může být také adrenalinová záležitost.

Firemní nebo státní

Už z podstaty věci je počet emitentů státních dluhopisů omezený a výběr tedy není příliš velký. Většina fondů se zaměřuje spíše na určitou geografickou oblast nebo vybírá dluhopisy podle ratingu, resp. rizikovosti. Většinou se tedy stane, že budete mít v portfoliu předem definovaný mix.

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Stabilní vyspělé země si půjčují za výrazně lepších podmínek než firmy. Proto je výnos těchto státních dluhopisů nízký. V Česku jsou státní dluhopisy považovány hned po pokladničních poukázkách za druhý nejbezpečnější investiční nástroj. Pětiletý dluhopis aktuálně nabízí výnos cca 1,8 % p.a. Znamená to tedy, že jakýkoliv vyšší výnos u dluhopisu také představuje větší riziko. Přeci si nebude investor kupovat dluhopis od malé společnosti zabývající se pěstováním ovoce s výnosem 1,8 %, když ten samý může mít také od státu.

Velikost a stabilita rozhoduje

Na druhou stranu firemních dluhopisů je téměř neomezený počet. Dluhopisy mohou dnes emitovat už i fyzické osoby. Je tedy velký rozdíl v tom, kdo dluhopis vydává a je úplně jedno, jestli je to stát nebo firma. Dnes již existují společnosti, které mají vyšší hodnotu než státní rozpočet mnoha zemí. Nejdůležitější je tedy velikost a stabilita emitenta, která se vyjadřuje ratingem. Každý „pořádný“ dluhopis má stanovený svůj investiční stupeň. Ten se vypočítává na základě pravděpodobnosti bankrotu v následujícím období a je charakteristický pro vztah mezi rizikem a výnosem na straně investora.

Firemní dluhopisy jsou více rizikové a přinášejí vyšší výnosy. Existují však opět výjimky. Pokud budete investovat do podílových fondů, bude riziko výrazně nižší, než kdybyste kupovali dluhopisy jednotlivě. Na trhu jsou i podílové fondy, které ve svém portfoliu mají dluhopisy od stovek emitentů z nejrůznějších oborů a koutů světa. V takovém případě bude vaše investice široce diverzifikovaná, a snížíte tak výrazným způsobem podstupované riziko. Přijít o peníze můžete jen v případě, pokud by všichni emitenti v jeden okamžik zkrachovali, a to je málo pravděpodobné.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz