Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 19. září 2020 Zita

KOMENTÁŘ: Finanční budoucnost dětí není pouze o financích

aktualizováno 
Výchova dětí je jedním z nejnákladnějších finančních závazků, které na sebe bereme. „V Česku stojí tato položka od narození do maturity v průměru kolem dvou milionů korun,“ říká v komentáři Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR. Není to však jen o penězích. Jaké finanční dovednosti v dětech vypěstovat a jak je zajistit?

Jana Brodani | foto: AKAT ČR

O tom, zda finančně zabezpečit budoucnost potomků, netřeba diskutovat. Složitější už je rozhodování, jaké prostředky a způsoby zvolit. Neměli bychom rovněž zapomínat na to, že důležité je nejen vytvořit pro děti finanční zdroje, ale také je naučit s nimi hospodařit. S tím souvisí jejich dostatečná finanční gramotnost, ale také rodičovský přístup k hodnotám, a to nejen těm hmatatelným.

Příklady táhnou

Sebelépe postavený „finanční plán“ pro naše děti se ukáže jako zbytečný ve chvíli, kdy čerstvě dospělá dcera nebo syn často těžce našetřené prostředky promění například ve zbytečně luxusní auto nebo motorku či se začnou před kamarády předvádět, jací jsou králové večírků a jaké úžasné značkové oblečení mají.

Proto by mělo finanční zabezpečení jít ruku v ruce s cílenou výchovou: děti by se měly naučit znát skutečnou hodnotu peněz, hospodařit s nimi a také by měly poznat, že ne všechno lze v životě za peníze koupit. Pokud my sami budeme kupovat zbytečnosti a investovat do projektů, které jsou mírně řečeno rizikové, těžko pak dětem vysvětlíme, že to nemají dělat.

Jana Brodani

 • Od roku 2009 je výkonnou ředitelkou Asociace pro kapitálový trh České republiky.
 • Absolvovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE, Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, právnické studium LL.M. na University of London a postgraduální program na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG).
 • Od roku 2009 zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA, kde reprezentuje Českou republiku.
 • Od roku 2017 řídí činnost CFA Society Czech Republic.
 • Pravidelně přednáší na domácích i zahraničních konferencích.

Jistá finanční střízlivost je namístě i v rodinách, které jsou finančně relativně dobře zajištěny. Žijeme v nejistém světě a kdykoliv může nastat situace, že se octneme v ekonomicky složitějším období. Nedávné měsíce, které jsme prožili ve stínu koronavirové pandemie, jasně ukázaly, jak důležité je mít dostatečnou rezervu. Nespoléhejte na to, že se děti finanční dovednosti naučí ve škole: s výukou této gramotnosti na tom není české školství zrovna ukázkově a ostatně, příklad vlastních rodičů má podle psychologů stejně větší váhu.

Peníze hrou

I když jsou děti zdatní pozorovatelé a mnohé věci, které doma vidí, pochopí záhy samy, nezapomínejte se s nimi bavit. Vysvětlujte jim jednoduché věci z finančního světa, ukazujte jim jasné a názorné příklady správného přístupu. To vše lze dělat nenásilnou formou, při běžné denní komunikaci.

Banky nabízejí některé produkty, které mohou děti využívat samy. Ty si tak nemusí jenom spořit do „prasátka“, ale můžeme jim založit například dětský účet s kartou, kam jim budeme posílat kapesné, s nímž si může malý finančník hospodařit sám. Rodiče pochopitelně mají nad takovým účtem dohled a mohou zablokovat na účtu některé riskantnější aktivity: například nedovolí dítěti utrácet svoje peníze každý den a omezí počet výběrů.

„Stavebko“ to nevyřeší

Z dlouhodobého investorského a střadatelského hlediska jsou ale zajímavější jiné finanční produkty. Trh nabízí řadu možností, jak dětem spořit peníze, které využijí ve chvíli, kdy se postaví na vlastní nohy, případně je investují do vzdělání. Tady je ostatně na místě připomenout, že samotné vzdělání je investice, z které čerpáme celý život, a neměli bychom na ně při rodinném finančním plánování zapomínat.

Na rodičích většinou leží tíže rozhodování, jakým způsobem potomkům spořit a úspory dále zhodnocovat. Velké oblibě se stále těší stavební spoření, ale doba, kdy bylo skutečně výhodné, je dávno pryč. Postupně se snížila výše státního příspěvku i úroková sazba. Nicméně vzhledem k tomu, že peníze ze stavebního spoření jsou vázány v bance po dobu šesti let, jsou garantovány i podmínky, za jakých byla smlouva sepsána. Toto opatření je dobré i pro ty, kdo mají problém s vytrvalostí a inklinují k tomu, že by například na spoření svých dětí chtěli někdy v průběhu let předčasně „sáhnout“.

Budete-li tedy mít chuť a volné prostředky, klidně dětem stavební spoření sjednejte. Vaše hlavní aktivity by ale měly směřovat jinam.

Riziko se vyplatí

Jako velmi výhodné se v současnosti jeví podílové fondy nabízející zajímavé možnosti zhodnocení úspor a v rodinném finančním portfoliu by měly mít své pevné místo. Podle zaměření a horizontu si lze vybrat fondy konzervativní či naopak více rizikové, v každém případě se jedná o produkty s vysokou likviditou. Podílové fondy vedené důvěryhodnou finanční institucí dohlíženou Českou národní bankou jsou velmi dobře diverzifikovány, a díky tomu jsou lépe chráněny před přílišným propadem v době krize. Obzvláště pravidelné investice, které jsou nastaveny na dlouhodobé investování, přímo s různými krizemi počítají ve svých nastaveních.

Další vhodnou možností zajištění dětí do budoucna je nákup nemovitosti, například bytu. Nemusíte mít nutně volné vlastní finance, můžete ho pořídit i na hypotéku. Takový byt pak lze třeba i 20 let pronajímat a z takto získaných peněz onu hypotéku splácet.

Okořeňte investice alternativně

Doplňkem spoření potomkům může být ukládání peněz do drahých kovů a kamenů, včetně diamantů. Jedná se o možnou investici i pro menší investory, odborníci však doporučují, že bychom v nich měli mít uloženo maximálně 10 procent majetku.

Dětem lze sjednat také pojištění, ale berme ho spíše jako pojistku pro případ, kdyby se nám něco stalo. Pojištění neslouží na spoření a primárně bychom měli větší částky investovat do produktů, které nám, a potažmo v budoucnu našim potomkům, přinesou větší zisky.

Na závěr:

 • Máte-li více dětí, snažte se všem zajistit finance do budoucnosti ve stejné výši a stejnou formou. Předejdete tak pozdějším sporům.

 • Mluvte s dětmi o všem, tedy i o smutných a nepříjemných věcech. Dítě by mělo chápat alespoň rámcově, že mohou nastat v životě chvíle, které nebudou jednoduché: rozvod, těžká nemoc, úmrtí v rodině. A ty se velmi často také promítnou do naší finanční situace. Tyto ne vždy příjemné rozhovory naučí děti chápat nástrahy a rizika a lépe jim pak čelit.

 • Někteří finanční poradci tvrdí, že spořit dětem na budoucnost je vlastně kontraproduktivní, protože jim tak velmi ulehčujeme start do dospělosti a oddalujeme okamžik skutečné samostatnosti. Pochopitelně nemusíte být tak přísní, ale nezapomínejte na starou dobou poučku „všeho s mírou“. Myslete rovněž na dobu, kdy se dostanete do důchodového věku – a nepřenechávejte všechny volné prostředky jenom svým potomkům.

 • Výchova dětí je jedním z nejnákladnějších finančních závazků, které na sebe bereme. V Česku stojí tato položka od narození do maturity v průměru kolem dvou milionů korun (a tato cifra bude jistě v budoucnu dále stoupat). S dalšími penězi je pak nutné počítat, pokud dítě studuje vysokou školu.
Autor:
 • Nejčtenější

Chtěl zahodit mobil a utéct do skal. Dnes šije boty, o které se lidé perou

Ben Hrubeš je svérázný muž, který si v životě cení nejvíc svobody. Chce dělat to, co ho naplňuje, v čem vidí smysl. A...

Kvůli depresím si sáhla až na dno. Teď začala podnikat a je šťastná

Od dětství žila Pavla Šebková v zajetí úzkostí a depresí. Musela se dokonce vzdát studia na konzervatoři. Její...

Hypotéky stále zlevňují, ale již mírně. Rekordní rok je na dosah

Hypoteční trh dál zlevňuje a trhá rekordy. Zájem o hypotéky byl v srpnu velmi vysoký. Banky poskytly hypotéky v objemu...

Porouchaný bankomat mu spolknul kartu. Na novou má čekat deset dní

Premium Stále častěji platíme kartou, někdy i chytrým telefonem či hodinkami. Občas ale přece jen potřebujeme hotovost. Co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za letenky zaplatila 70 tisíc. Let zrušili, ale peníze jsou stále ve vzduchu

Premium Pokud letecká společnost zruší let, má podle unijních regulí do sedmi dnů vyplatit klientům zpět cenu letenky. Všichni...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

 • Další z rubriky

Pět jednoduchých strategií, jak čelit nejistotě

Na nejistotu býváme zvyklí. V životě je totiž většinou jednou z mála jistot. Výrazná nejistota, například ta, kterou...

Pandemie vyvolává v lidech potřebu mít rezervu. Roste zájem o „stavebko“

Stavebnímu spoření se během letošního 1. pololetí dařilo navzdory koronavirové krizi. Počet nově uzavřených smluv...

KVÍZ: Změnit zdravotní pojišťovnu můžete do konce září. Víte, jak na to?

Zdravotní pojištění je povinné, pojišťovnu si však můžete vybrat sami. A můžete ji také změnit. Víte, kdy a jak? A...

KOMENTÁŘ: Koronavirus mění svět. Na trvalejší změny je sedm kandidátů

Pandemie koronaviru se stala pravděpodobně největším a nejnákladnějším sociálním experimentem všech dob. I nechtěné...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...