Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 31. března 2023 Kvido

KOMENTÁŘ: Finanční budoucnost dětí není pouze o financích

Výchova dětí je jedním z nejnákladnějších finančních závazků, které na sebe bereme. „V Česku stojí tato položka od narození do maturity v průměru kolem dvou milionů korun,“ říká v komentáři Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR. Není to však jen o penězích. Jaké finanční dovednosti v dětech vypěstovat a jak je zajistit?

Jana Brodani | foto: AKAT ČR

O tom, zda finančně zabezpečit budoucnost potomků, netřeba diskutovat. Složitější už je rozhodování, jaké prostředky a způsoby zvolit. Neměli bychom rovněž zapomínat na to, že důležité je nejen vytvořit pro děti finanční zdroje, ale také je naučit s nimi hospodařit. S tím souvisí jejich dostatečná finanční gramotnost, ale také rodičovský přístup k hodnotám, a to nejen těm hmatatelným.

Příklady táhnou

Sebelépe postavený „finanční plán“ pro naše děti se ukáže jako zbytečný ve chvíli, kdy čerstvě dospělá dcera nebo syn často těžce našetřené prostředky promění například ve zbytečně luxusní auto nebo motorku či se začnou před kamarády předvádět, jací jsou králové večírků a jaké úžasné značkové oblečení mají.

Proto by mělo finanční zabezpečení jít ruku v ruce s cílenou výchovou: děti by se měly naučit znát skutečnou hodnotu peněz, hospodařit s nimi a také by měly poznat, že ne všechno lze v životě za peníze koupit. Pokud my sami budeme kupovat zbytečnosti a investovat do projektů, které jsou mírně řečeno rizikové, těžko pak dětem vysvětlíme, že to nemají dělat.

Jana Brodani

 • Od roku 2009 je výkonnou ředitelkou Asociace pro kapitálový trh České republiky.
 • Absolvovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE, Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, právnické studium LL.M. na University of London a postgraduální program na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG).
 • Od roku 2009 zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA, kde reprezentuje Českou republiku.
 • Od roku 2017 řídí činnost CFA Society Czech Republic.
 • Pravidelně přednáší na domácích i zahraničních konferencích.

Jistá finanční střízlivost je namístě i v rodinách, které jsou finančně relativně dobře zajištěny. Žijeme v nejistém světě a kdykoliv může nastat situace, že se octneme v ekonomicky složitějším období. Nedávné měsíce, které jsme prožili ve stínu koronavirové pandemie, jasně ukázaly, jak důležité je mít dostatečnou rezervu. Nespoléhejte na to, že se děti finanční dovednosti naučí ve škole: s výukou této gramotnosti na tom není české školství zrovna ukázkově a ostatně, příklad vlastních rodičů má podle psychologů stejně větší váhu.

Peníze hrou

I když jsou děti zdatní pozorovatelé a mnohé věci, které doma vidí, pochopí záhy samy, nezapomínejte se s nimi bavit. Vysvětlujte jim jednoduché věci z finančního světa, ukazujte jim jasné a názorné příklady správného přístupu. To vše lze dělat nenásilnou formou, při běžné denní komunikaci.

Banky nabízejí některé produkty, které mohou děti využívat samy. Ty si tak nemusí jenom spořit do „prasátka“, ale můžeme jim založit například dětský účet s kartou, kam jim budeme posílat kapesné, s nímž si může malý finančník hospodařit sám. Rodiče pochopitelně mají nad takovým účtem dohled a mohou zablokovat na účtu některé riskantnější aktivity: například nedovolí dítěti utrácet svoje peníze každý den a omezí počet výběrů.

„Stavebko“ to nevyřeší

Z dlouhodobého investorského a střadatelského hlediska jsou ale zajímavější jiné finanční produkty. Trh nabízí řadu možností, jak dětem spořit peníze, které využijí ve chvíli, kdy se postaví na vlastní nohy, případně je investují do vzdělání. Tady je ostatně na místě připomenout, že samotné vzdělání je investice, z které čerpáme celý život, a neměli bychom na ně při rodinném finančním plánování zapomínat.

Na rodičích většinou leží tíže rozhodování, jakým způsobem potomkům spořit a úspory dále zhodnocovat. Velké oblibě se stále těší stavební spoření, ale doba, kdy bylo skutečně výhodné, je dávno pryč. Postupně se snížila výše státního příspěvku i úroková sazba. Nicméně vzhledem k tomu, že peníze ze stavebního spoření jsou vázány v bance po dobu šesti let, jsou garantovány i podmínky, za jakých byla smlouva sepsána. Toto opatření je dobré i pro ty, kdo mají problém s vytrvalostí a inklinují k tomu, že by například na spoření svých dětí chtěli někdy v průběhu let předčasně „sáhnout“.

Budete-li tedy mít chuť a volné prostředky, klidně dětem stavební spoření sjednejte. Vaše hlavní aktivity by ale měly směřovat jinam.

Riziko se vyplatí

Jako velmi výhodné se v současnosti jeví podílové fondy nabízející zajímavé možnosti zhodnocení úspor a v rodinném finančním portfoliu by měly mít své pevné místo. Podle zaměření a horizontu si lze vybrat fondy konzervativní či naopak více rizikové, v každém případě se jedná o produkty s vysokou likviditou. Podílové fondy vedené důvěryhodnou finanční institucí dohlíženou Českou národní bankou jsou velmi dobře diverzifikovány, a díky tomu jsou lépe chráněny před přílišným propadem v době krize. Obzvláště pravidelné investice, které jsou nastaveny na dlouhodobé investování, přímo s různými krizemi počítají ve svých nastaveních.

Další vhodnou možností zajištění dětí do budoucna je nákup nemovitosti, například bytu. Nemusíte mít nutně volné vlastní finance, můžete ho pořídit i na hypotéku. Takový byt pak lze třeba i 20 let pronajímat a z takto získaných peněz onu hypotéku splácet.

Okořeňte investice alternativně

Doplňkem spoření potomkům může být ukládání peněz do drahých kovů a kamenů, včetně diamantů. Jedná se o možnou investici i pro menší investory, odborníci však doporučují, že bychom v nich měli mít uloženo maximálně 10 procent majetku.

Dětem lze sjednat také pojištění, ale berme ho spíše jako pojistku pro případ, kdyby se nám něco stalo. Pojištění neslouží na spoření a primárně bychom měli větší částky investovat do produktů, které nám, a potažmo v budoucnu našim potomkům, přinesou větší zisky.

Na závěr:

 • Máte-li více dětí, snažte se všem zajistit finance do budoucnosti ve stejné výši a stejnou formou. Předejdete tak pozdějším sporům.
 • Mluvte s dětmi o všem, tedy i o smutných a nepříjemných věcech. Dítě by mělo chápat alespoň rámcově, že mohou nastat v životě chvíle, které nebudou jednoduché: rozvod, těžká nemoc, úmrtí v rodině. A ty se velmi často také promítnou do naší finanční situace. Tyto ne vždy příjemné rozhovory naučí děti chápat nástrahy a rizika a lépe jim pak čelit.
 • Někteří finanční poradci tvrdí, že spořit dětem na budoucnost je vlastně kontraproduktivní, protože jim tak velmi ulehčujeme start do dospělosti a oddalujeme okamžik skutečné samostatnosti. Pochopitelně nemusíte být tak přísní, ale nezapomínejte na starou dobou poučku „všeho s mírou“. Myslete rovněž na dobu, kdy se dostanete do důchodového věku – a nepřenechávejte všechny volné prostředky jenom svým potomkům.

 • Výchova dětí je jedním z nejnákladnějších finančních závazků, které na sebe bereme. V Česku stojí tato položka od narození do maturity v průměru kolem dvou milionů korun (a tato cifra bude jistě v budoucnu dále stoupat). S dalšími penězi je pak nutné počítat, pokud dítě studuje vysokou školu.
Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

 • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Chalup a chat na prodej přibývá. Srazí to ceny nemovitostí dolů?

V období covidu trhala poptávka po chatách a chalupách jeden rekord za druhým. Stejně tak jejich ceny. Loni ale přišla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce českých živnostníků končí. A co mladí, je třeba se obávat?

Do poloviny března zrušilo v Česku živnost zhruba 146 tisíc podnikatelů. To je více než za poslední dva roky dohromady....

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Nemám počítač, ztratil jsem přístupové údaje. Dotazy kolem datových schránek

Pro někoho již dlouho užitečný pomocník, pro někoho novinka. Pro někoho jednoduché ovládání, pro někoho problém. Řeč je...

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

Zabiják, nebo pomocník? Jak na nás působí stres, máme ve vlastních rukou

Stres je vlastně jakýkoliv tlak, kvůli kterému nám v nějaké situaci není dobře. Stresorem může být cokoliv – málo času,...

Střídavá péče byla zamítnuta. Otec se nevzdal, uspěl u Ústavního soudu

Rozvod manželství nejvíce ovlivní nezletilé děti. Střídavou péči někteří odsuzují, jiní ji vítají. Zatímco na západ od...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...