Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Daně 2020 o měsíc později. Jaké položky vám mohou ulevit

Termíny pro podání klasického i elektronického daňového přiznání k dani z příjmů se letos o měsíc prodlužují. Podnikatelé si tak můžou ještě rozmyslet, o které položky snížit základ daně a jaké slevy u vypočtené daně uplatnit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání k dani z příjmů můžou letos fyzické i právnické osoby bez postihu odevzdat o měsíc později, než bývá jejich obvyklou povinností. Formuláře v papírové podobě odevzdávají nejdéle do 3. května, elektronická podání nejpozději k 1. červnu.

Odčitatelné položky sníží základ daně o tisíce

Základ daně si stanoví OSVČ porovnáním příjmů a výdajů za loňský rok, případně uplatněním výdajového paušálu, který činí 40, 60 nebo 80 procent podle předmětu činnosti. V druhém kroku si živnostník může zjištěný daňový základ snížit o uznatelné odčitatelné položky, teprve poté vypočte 15procentní daň ze svého příjmu.

Hledáte práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

„Nejčastěji snižují živnostníci základ daně o úroky z hypotéky či úvěru na bydlení ze stavebního spoření, o příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění,“ říká Vladimír Weiss, finanční poradce skupiny Partners.

Úroky z hypotéky či jiného úvěru na pořízení si vlastního bydlení můžou dosáhnout nejvýše 300 tisíc korun za rok. I když na takovou částku málokdo dosáhne, úspora za uplatněné úroky z hypotéky není zanedbatelná především v prvních letech trvání smlouvy.

„První zhruba čtyři roky dosahovaly roční úroky z mojí hypotéky téměř 50 tisíc korun, což mi po odečtení od základu daně ušetřilo na dani z příjmů zhruba 7 500 korun, to by byla škoda nevyužít,“ říká 34letý Jaroslav z Prahy.

Penzijní spoření a životní pojištění

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

Příspěvky zaslané do penzijního spoření, ať už do starých transformovaných fondů nebo doplňkového stavebního spoření se odečítají nejvýše v částce 24 tisíc korun za kalendářní rok.

„K uplatnění maximálního odpočtu od základu daně musí do penzijního spoření vložit měsíčně 3 tisíce korun, což odpovídá úspoře na dani ve výši 3 600 korun,“ upozorňuje Vladimír Weiss.

O stejnou částku, tedy 24 tisíc korun si lze základ daně ponížit i o částky uhrazené v roce 2020 na životní pojištění. Ovšem za podmínky, že pojistné plnění nebude čerpat dříve než v 60 letech věku, a ne dříve než za pět let od uzavření smlouvy. U životních pojistek sjednaných do dosažení důchodového věku musí pro uplatnění odvedených částek v daňovém přiznání splnit minimální pojistnou částku na 40 tisíc korun při době pojištění od pěti do 15 let. U doby delší 15 let pak dokonce až 70 tisíc korun.

Odečíst lze příspěvky odborům i darování krve

Daňově odpočitatelnou položkou jsou dále i členské příspěvky odborovým organizacím až do výše 1,5 procenta zdanitelných příjmů a výdaje na vzdělávací kurzy a školení. Základ daně si živnostníci mohou snížit také za dárcovství krve, kostní dřeně, případně i orgánu či tkáně. Ani v takovém případě není úspora na dani zanedbatelná, jak dokládá pan Jaroslav.

„Darovat krev chodím v průměru pětkrát do roka, za každý odběr si v daňovém přiznání odečtu od základu daně 3 tisíce korun, v součtu to při pěti odběrech za rok dělá slevu na dani 2 250 korun,“ říká s dodatkem, že mu taková forma benefitu za dárcovství krve přijde férová.

Za darování kostní dřeně a orgánu se základ daně snižuje o 20 tisíc korun, při první registraci do dárců kostní dřeně se odečítá od základu daně osm tisíc korun.

Uplatněné odpočty je nutné doložit

V neposlední řadě si mohou živnostníci od základu daně odečíst dokonce i ztrátu, kterou vykázali v posledních pěti letech své činnosti. Veškeré v daňovém přiznání uplatněné odčitatelné položky musí poplatník označit a k daňovému přiznání také přiložit. Jejich výčet a počty pak označí v závěru daňového přiznání.

„Potvrzení o zaplacených úrocích za úvěr na bydlení zasílají banky a spořitelny počátkem roku, nebo je vždy ke stažení nahrán v online bankovnictví dané banky,“ vysvětluje Vladimír Weiss s tím, že stejná praxe funguje u penzijního spoření a životního pojištění. U darů se dokládá smlouva o poskytnutí daru, potvrzení o dárcovství krve a orgánu vydává odběrové místo.

Sleva z vypočtené daně

Po úpravě daňového základu a samotného výpočtu daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 procent přistoupí poplatník k uplatnění daňových slev. Ty se totiž odečítají až z vyměřené daně.

„Sleva na poplatníka zůstává neměnná, za rok 2020 činí 24 840 korun, stejnou částku si může živnostník odečíst i na manželku, ovšem za podmínky, že její roční příjem nepřesáhl částku 68 tisíc korun,“ upozorňuje finanční poradce.

Do příjmů manželky se přitom započítává poskytnutý kompenzační bonus, ošetřovné na dítě, podpora z programu Antivirus a speciální provozní dotace poskytnuté kvůli pandemii covidu. Jde například o finanční podporu z programu covid nájemné, kultura a sport.

Od vypočtené daně si živnostník dále odečítá slevu na studenta, za umístění dítěte v mateřské škole, slevu na plnou invaliditu či průkaz osoby se zdravotním postižením ve stupni ZTP/P. Speciální místo má pak v daňovém přiznání sleva na dítě, kterou si může OSVČ uplatnit i jako takzvaný daňový bonus.

„Pokud vychází daňová povinnost nižší než daňové zvýhodnění na dítě či děti, pak finanční úřad vrací rozdílnou částku na uvedený účet v daňovém přiznání jako daňový bonus,“ dodává Vladimír Weiss s tím, že podmínkou pro uznání bonusu na dítě je dosažení výdělku za rok 2020 alespoň ve výši 87 600 korun.

Živnostníci v paušálním režimu, pozor

Daňová přiznání za rok 2020 nesmí zapomenout odevzdat ani osoby samostatně výdělečně činné přihlášené k paušální dani. K ní se totiž začaly registrovat až letos v lednu. Zálohy na paušální daň začali oprávnění živnostníci platit od letošního ledna, loni měli tedy povinnost vést daňovou evidenci, proto musí přiznání k dani z příjmů za rok 2020 k finančnímu úřadu také podat.

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Daně 2020 o měsíc později. Jaké položky vám mohou ulevit

Termíny pro podání klasického i elektronického daňového přiznání k dani z příjmů se letos o měsíc prodlužují....

Daně 2020: možné úlevy a tipy pro ty, kteří mají příjmy z ciziny

Kdo pracoval celý rok pouze v cizině, má to snadné. Daně za něj vyřeší tamní zaměstnavatel. Lidé s přivýdělky za...

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec

Daňové zvýhodnění na děti se zvýší. Novelu zákona už posvětila Sněmovna. Pokud ji schválí i Senát, finančně si polepší...

Paušál nebo výdaje? Jak v daních řešit provoz auta

Na první pohled je to celkem jednoduché. Podnikatel může zaúčtovávat provoz auta několika způsoby. Jenomže ne všichni...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...