Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Daně 2021: Kdo musí podat přiznání, ale daně možná platit nebude

Nemáte pravidelné příjmy třeba proto, že studujete, jste v penzi či na rodičovské? Růžové formuláře se týkají i vás. Kdo však nejspíš nebude platit žádnou daň a kdo může počítat i s daňovými výhodami?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Společným znakem rodičů malých dětí, důchodců a studentů je to, že mnohdy nemají pravidelné příjmy, leč čas od času si nějakou korunu přivydělají. A díky tomu pro ně může být výhodné, když vyplní růžové formuláře. Jak to funguje?

Každý poplatník si smí uplatnit daňovou slevu sám na sebe. Ta za rok 2021 činí 27 840 korun. A tuto slevu si může uplatnit celou, byť by měl příjmy třeba jen jednorázové. A protože daň z příjmu je v základní sazbě 15 procent, znamená to, že lidé mohou mít základ daně až 185 600 korun za rok, aniž by platili daň z příjmů. 

Když někdo pracuje krátkodobě jako zaměstnanec, zaměstnavatel za něj uplatní poměrnou část slevy (2 320 korun měsíčně). Zbytek odvede jako zálohu na daň nebo jako srážkovou daň (u dohod).

A právě tuto zálohu/srážku lze podáním daňového přiznání a uplatněním celé slevy na poplatníka získat zpět. Ony zmíněné tři skupiny mají však ještě další daňová specifika.

Penzisté

Důchody není třeba danit, pokud nepřevýší 547 200 korun za rok. Částka odpovídá měsíční penzi 45 600 korun, takže danění důchodu se většiny penzistů netýká. 

Rodiče malých dětí

Když jeden z manželů nepracuje, přesněji jeho zdanitelné příjmy nejsou vyšší než 68 000 korun za rok, může si druhý z páru odečíst dalších 24 840 korun jako slevu na vyživovanou manželku či manžela. Je to častá situace u párů, kde jeden je na rodičovské dovolené.
Počítají se jen měsíce, po něž manželství trvalo od prvního dne, jinak je třeba částku poměrně snížit o 2 070 korun za měsíc.

Do limitu 68 000 korun se zahrnuje nejen výdělek z podnikání či pracovních poměrů, ale i nemocenská, peněžitá podpora v mateřství (mateřská), důchody (starobní, invalidní). A naopak se do něj nepočítá rodičovská, sociální dávky, ale třeba ani alimenty na děti. Je třeba dodat potvrzení o výplatě dávek. Zejména za období, kdy manželka na mateřské dovolené po část roku pobírá peněžitou pomoc a po část roku rodičovský příspěvek, je třeba doložit, o jaký druh příjmu jde.

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Zároveň rodiče (všech vyživovaných dětí) mohou počítat s daňovými výhodami, či dokonce s bonusem. Pak není podmínkou, aby byli manželé. Zvýhodnění na dítě může uplatnit v jednu dobu vždy jen jeden z rodičů. Mohou se ale během roku vystřídat. Je třeba, aby druhý rodič k daňovému přiznání přidal potvrzení od zaměstnavatele nebo čestné prohlášení, že on sám slevu nevyužívá.

Zvýhodnění lze uplatnit na děti do 26 let, které studují. A to dokonce i v případě, že bydlí většinu roku na koleji či v internátu. Anebo když studující dítě podniká, samo podává daňové přiznání a uplatňuje si v něm slevu na poplatníka a na studenta.

Když si rodič vypočte nízkou daň (klidně i nulovou), může se stát, že zvýhodnění na dítě se překlopí do takzvaného daňového bonusu – stát mu vyplatí peníze navíc. Podmínkou však je, že si rodič musí v rámci zaměstnání či podnikání vydělat alespoň 91 200 korun za rok (pro rok 2021).

Až 15 200 korun (za rok 2021) si mohou odečíst rodiče za školkovné pro dítě, které chodí do školky. Pozor, nejde o peníze, které dáte třeba za obědy či kurzy keramiky, ale skutečně o platbu za pobyt.

Studenti

Stipendia jsou od daně osvobozena. Vydělávající studenti mohou využít další slevu 335 korun za každý měsíc studia, respektive 4 020 korun, pokud studovali celý rok. Měsíce studia a ty, kdy člověk vydělával, přitom nemusí být totožné. 

Pokud například student v květnu odmaturuje a od září pracuje, může si v daňovém přiznání kromě celé slevy na poplatníka uplatnit i 335 korun slevy za pět studijních měsíců. Musí však růžové formuláře podat sám – zaměstnavatel počítá slevy jen za měsíce, kdy je u něho člověk v pracovním poměru.

„Dohodáři“

Jestliže jste se zaměstnavatelem uzavřeli dohodu o provedení práce, odvede za vás při výdělku do 10 000 korun měsíčně automaticky takzvanou srážkovou daň. Vy se pak můžete rozhodnout. Buď nemusíte dělat nic, nebo příjmy i sraženou daň uvedete do daňového přiznání.

Ale pozor, ačkoli se srážková daň podle obdobných pravidel strhává i u honorářů, příjmy za ně do 10 000 korun (a srážky z nich) do daňového přiznání zahrnout nelze.

  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...