Redakce iDNES.cz od roku 2008 připravovala excelové daňové formuláře, které po vyplnění vstupních údajů daňovou povinnost spočítaly. Soubor pak stačilo vytisknout, podepsat a doručit na daňový úřad.
Ve své době šlo o unikátního pomocníka, protože stát dlouho nic srovnatelného nenabízel. S rozvojem digitalizace ale už elektronické formuláře finanční správy na portálu Moje daně začaly nabízet podstatně vyšší komfort – od průvodce při vyplňování přes průběžnou kontrolu až po nahrání nezbytných příloh a odeslání.
Elektronicky lze také sledovat stav zpracování daňového přiznání a uložit si lze také jak samotný vyplněný formulář, tak i veškerá potvrzení o jeho odevzdání. „Podepsat“ a odeslat daňové přiznání pak lze buď přes přihlášení Identitou občana, včetně bankovní identity nebo datovou schránkou.
Termín pro elektronické podání
Elektronické řešení nejen ušetří čas, ale zároveň prodlouží i termín pro splnění daňové povinnosti. Posledním dnem pro elektronické podání je totiž úterý 2. května 2024. Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání je kratší, letos připadá na 2. dubna 2024.
Dobré je také vědět, že elektronicky musejí přiznat své příjmy za rok 2023 všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další OSVČ, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku. Zatímco loni finanční správa ještě tolerovala papírové podání růžového formuláře bez jakékoliv pokuty, letos se to už opakovat nebude.
„Pokud letos poplatník chybu ve způsobu podání daňového přiznání ani na výzvu finančního úřadu nenapraví, podle daňového řádu mu vznikne povinnost uhradit pokutu ve výši 1 000 korun,“ upozorňuje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
Jak vyplnit a podat formulář elektronicky
Elektronické formuláře pro daň z příjmů fyzických osob jsou dostupné na portálu MOJE daně. V rozbalovací nabídce pro Daň z příjmů fyzických osob lze vybrat buď zjednodušený formulář, nebo klasické daňové přiznání. .
- Zaměstnanci, kteří zdaňují pouze příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o daních z příjmů) vyberou zjednodušený dvou stránkový formulář: Daň z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů na území České republiky (včetně daňových nerezidentů České republiky) - od roku 2016 včetně
- Ostatní poplatníci musí podat klasický formulář: Daň z příjmů fyzických osob - od roku 2021 včetně
Po zvolení odpovídající varianty lze buď pokračovat vyplňováním interaktivního růžového formuláře anebo přepnout na vyplňování s průvodcem.
Volba spustí průvodce, který si návodnými otázkami říká o informace jak o poplatníkovi, tak o jeho příjmech, odpočtech, slevách na dítě a podobně.
Vyplnění a dopočet daňové povinnosti pak na konci provede průvodce sám. Důležité je nahrát všechny potřebné doklady, které umí průvodce napárovat se seznamem příloh a ověřit, že žádné potvrzení nechybí.
Po vyplnění stačí už jen formulář digitálně podepsat například pomocí Identity občana a daňové přiznání automaticky odejde příslušnému finančnímu úřadu.
Novinky pro daňové přiznání za rok 2023
Daňové přiznání za rok 2023 bude pravděpodobně podávat méně poplatníků, než tomu bylo v předcházejících letech. Důvodem je meziroční zvýšení příjmového limitu pro povinné podání daňového přiznání a také zvýšení limitu pro přivýdělek zaměstnanců mimo zaměstnání. Jaké další novinky přináší vyplňování daňového přiznání za rok 2023?
1. Kdo podává přiznání a kdo ne
Daňové přiznání za rok 2023 jsou povinni podat daňoví poplatníci, kteří mají zdanitelné příjmy za uplynulý rok vyšší než 50 000 korun, pokud za ně neprovede zaměstnavatel roční zúčtování daně nebo se nejedná o příjmy podléhající srážkové dani. Jde o výrazné zvýšení, dlouhá léta totiž platil patnáctitisícový limit.
„Zvýšení limitu pro nutnost podání daňového přiznání je krok správným směrem, který snižuje daňovou administrativu jak samotných poplatníků, tak i správců daně,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
Sleva na poplatníka je pro rok 2023 stejná jako pro rok 2022, a to 30 840 korun. Uplatněním slevy na poplatníka, na kterou má nárok každý, se za rok 2023 neplatí daň z příjmu až do daňového základu 205 600 korun.
2. Vyšší příjmový limit pro zaměstnance
Zvyšuje se i suma, kterou si může zaměstnanec přivydělat, a přitom stále může požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Dosud byla šestitisícová, nově je to o čtrnáct tisíc víc.
„Zvýšení limitu je příznivou daňovou novinkou pro zaměstnance s ostatními zdanitelnými příjmy do výše 20 000 korun, kdy kvůli takovým příjmům nemusí podávat daňové přiznání za loňský rok,“ dodává Gabriela Ivanco.
Limit se vztahuje na příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, z kapitálového majetku, z nájmu či ostatní zdanitelné příjmy a předpokladem je, že zaměstnanec pracoval během roku 2023 pouze pro jednoho zaměstnavatele nebo pro více zaměstnavatelů, ale postupně za sebou.
3. Školkovné až 17 300 korun na každé dítě
Další změnou je zvýšení školkovného. Za rok 2023 si jím může vždy jeden z rodičů snížit daň z příjmu až o 17 300 korun. Nárok na tuto daňovou slevu je nutné doložit potvrzením od školky. Oproti roku 2022 se tak zvýšilo odečitatelné školkovné o 1 100 korun.
„Rodiny s dětmi ve školce však uplatní školkovné za rok 2023 naposledy, protože došlo k jeho zrušení a za rok 2024 již školkovné daň z příjmu nesníží,“ upozorňuje daňová poradkyně.
4. Nižší daň z příjmu při nadstandardních příjmech
I pro rok 2023 platí v Česku dvě daňové sazby, a to 15 % a 23 %. Vyšší daňové sazbě však podléhá až daňový základ nad 1 935 552 korun, což je o 67 824 korun více než za rok 2022. Lidé s velmi vysokými příjmy tedy zaplatí na dani z příjmu meziročně méně.
„Daňové podmínky za rok 2023 jsou pro poplatníky s vysokými příjmy příznivé, za rok 2024 však budou muset i tito občané sáhnout při platbě daně z příjmu hlouběji do kapsy, protože limit pro vyšší daňovou sazbu se značně sníží,“ upozorňuje daňová poradkyně. Dosud totiž hranice pro vyšší daňovou sazbu ležela na 48násobku průměrné mzdy. Od roku 2024 se tato hranice sníží na 36násobek.
5. Nutnost vyšších příjmů pro roční daňový bonus
Výslednou daň z příjmu za rok 2023 sníží nejenom daňové slevy, ale i daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší, než je vypočtená daň z příjmu, vzniká nárok na daňový bonus. Za rok 2023 však mohou roční daňový bonus čerpat pouze daňoví poplatníci s ročním příjmem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši 103 800 korun, což je o 6 600 korun více než za rok 2022. Příjmové podmínky pro čerpání ročního daňového bonusu se tedy zpřísnily.
Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ
Kromě daňového přiznání mají živnostníci a dalších OSVČ povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a své zdravotní pojišťovně.
Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a návod, jak ho podat, je k dispozici na ePortálu ČSSZ.
Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují pojišťovny na svých webech většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe záhlavím, výpočet je vždy stejný. Formuláře jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých zdravotních pojišťoven včetně pokynů pro vyplnění.
- Všeobecná zdravotní pojišťovna
- Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
- Oborová ZP zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví
- Vojenská zdravotní pojišťovna
- RBP, zdravotní pojišťovna