Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Daně bez chyb: tipy pro studenty, důchodce a lidi na rodičovské

Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen dva týdny. Posledním dnem pro odevzdání daňového formuláře je pondělí 1. dubna 2019. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud jste ještě růžový formulář neodevzdali, nezapomeňte ho podepsat a připojit všechny potřebné přílohy. Jde totiž o velmi častou chybu, kterou je pak nutné dodatečně napravovat. A vyvarujte se i dalších chyb.

„Daňoví poplatníci často chybují i v tom, že špatně uplatňují odečitatelné položky a slevy na dani, například školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku.

Chybně započítávají také slevy a zvýhodnění, i když na ně nemají nárok. Kupříkladu úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem,“ upozorňuje Petr Habáň, tiskový mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Chybuje se rovněž v uplatnění slevy na manželku nebo manžela. „Častou chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela. Slevu lze uplatnit, pokud vyživovaná manželka/manžel neměla vlastní příjmy přesahující za daný rok 68 tisíc korun. Těmito příjmy se rozumí úhrn všech vlastních příjmů nesnížený o daňové výdaje, to je hrubý příjem,“ poznamenává mluvčí. Jak dodává, poplatníci často také špatně uplatňují slevu na dítě. „Nejčastější chybou je uplatnění jednoho dítěte oběma rodiči,“ poznamenává Petr Habáň.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Odevzdat růžový formulář musejí často i lidé na rodičovské, studenti nebo důchodci, kteří si přivydělávají. A to v případě, pokud jejich roční příjmy z přivýdělku (podnikáním, pronájmem, ostatními příjmy) přesáhly 15 tisíc korun. Mluvíme o příjmech, nikoli o zisku. Mají-li přivýdělek 15 500 korun, ale výdaje s tím spojené byly 10 tisíc korun, daňové přiznání podat musí. Mohou si ale uplatnit v plné výši slevu na poplatníka (24 840 korun), a to i v případě, že nepracovali celý rok.

Sleva, která se vyplatí všem

V praxi to chodí tak, že zaměstnavatel odečítá z odvedené zálohy na daň z příjmů jen 2 070 korun měsíčně. Takže třeba studentovi, který nastoupí do práce od září a má vysokou mzdu 50 tisíc korun za měsíc, uleví zaměstnavatel jen o 4 x 2 070 korun, celkem 8 280. Jenže student může využít celé slevy na poplatníka. Když si podá daňové přiznání sám a slevu uplatní, ušetří dalších 16 560 korun. A to už stojí za těch pár chvil strávených vyplňováním formuláře.

Sleva na poplatníka se může příjemně projevit u těch, kdo si přivydělávali formou dohody o provedení práce. Když totiž příjmy nepřevýší 10 000 korun za měsíc, zaplatí zaměstnavatel takzvanou srážkovou daň a zaměstnanec se pak nemusí o daňové přiznání starat. Když je to někdo, kdo dost vydělává, platí daně a uplatňuje daňovou slevu ve své hlavní práci, nemá důvod daně řešit. Když však na dohodu pracuje důchodce či máma na rodičovské, vyplatí se přiznání podat.

Příkladem může být třeba penzista, který si přivydělává jako rozhodčí na výstavách psů. Posuzuje dvakrát do měsíce a na každé výstavě si vydělá 1 500 korun. Pořadatel akce automaticky sráží daň 225 korun, za celý rok tak srazí 24 x 225 = 5 400 korun, které rozhodčí mohl dostat. Když si pak aktivně sám podá daňové přiznání, těchto 5 400 korun se projeví jako přeplatek a on je dostane od finančního úřadu zpět.

Pozor: kdyby si stejný důchodce přivydělával třeba psaním článků pro kynologický časopis a honorář byl stejných 1 500 korun, podání daňového přiznání by mu nepomohlo. Ačkoli by dostal na účet také 1 500 – 225 = 1 275 korun, honoráře se dodatečně přiznat nemohou, tato možnost platí u dohod o provedení práce.

Důchod daní jen bohatí penzisté

Důchody není třeba danit, pokud nepřevýší 439 200 korun za rok (to platí pro rok 2018). Částka odpovídá měsíční penzi 36 600 korun, takže danění důchodu se většiny penzistů netýká.
Kdo má důchod vyšší, uvede v příloze 2 daňového přiznání jen to, co hranici převyšuje (ostatní příjmy podle § 10). Dříve platilo, že kdo si k důchodu hodně přivydělá, bude penzi danit, toho se již od roku 2016 není třeba obávat.

Studenti mají slevu několikanásobnou

Ke slevě na poplatníka si vydělávající studenti navíc mohou přičíst slevu 335 korun za každý měsíc studia, respektive 4 020 korun, pokud studovali celý rok. Měsíce studia a ty, kdy člověk vydělával, přitom nemusí být totožné.
I když student dostává mzdu a uplatňuje slevy na poplatníka a na studenta, mohou jeho rodiče využít zvýhodnění na dítě, pokud spolu žijí v jedné domácnosti a vyživují ho. Za společnou domácnost se považuje i to, bydlí-li student na internátě či na koleji. Stipendia jsou od daně osvobozená.

Manželé si mohou odečíst vyživovaného partnera

Mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelné příjmy, kvůli nim rodiče formuláře daňového přiznání vyplňovat nemusí. Pokud jsou však manželé a jeden z nich má příjmy nižší než 68 000 korun za rok, může si druhý z páru odečíst dalších 24 840 korun jako slevu na vyživovanou manželku či manžela. Počítají se jen měsíce, kdy trvalo manželství po celý měsíc, jinak je třeba částku poměrně snížit.

Do limitu 68 000 korun se zahrnuje nejen výdělek z podnikání či pracovních poměrů, ale i nemocenská, peněžitá podpora v mateřství (mateřská), invalidní důchod... Rodičovská, sociální dávky, ale třeba ani výživné na děti od bývalého manžela se do limitu nezapočítávají.

Připraveno ve spolupráci s Blankou Markovou, daňovou poradkyní Ekofi.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: 10 důvodů, proč si Češi rekordně berou hypotéky

Premium V Česku vypukla hypoteční horečka. Banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky a trh trhá rekordy. Zdá se ale, že je konec...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Jaké jsou daňové povinnosti, když vlastníte či pronajímáte nemovitost

Ke koupi, pronájmu i k prodeji nemovitostí se váže hned několik daňových povinností. Ve spolupráci s odborníky jsme...

KVÍZ: Zvládnete daně přiznat bez chyb a neplatit víc, než je třeba?

Na odevzdání daňového přiznání je ještě měsíc času. Než se ale pustíte do vyplňování růžového formuláře, ověřte si v...

Paušál nebo výdaje? Jak v daních řešit provoz auta

Na první pohled je to celkem jednoduché. Podnikatel může zaúčtovávat provoz auta několika způsoby. Jenomže ne všichni...

Daně 2020 o měsíc později. Jaké položky vám mohou ulevit

Termíny pro podání klasického i elektronického daňového přiznání k dani z příjmů se letos o měsíc prodlužují....

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...