Daně bez chyb: tipy pro studenty, důchodce a lidi na rodičovské

aktualizováno 
Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen dva týdny. Posledním dnem pro odevzdání daňového formuláře je pondělí 1. dubna 2019. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud jste ještě růžový formulář neodevzdali, nezapomeňte ho podepsat a připojit všechny potřebné přílohy. Jde totiž o velmi častou chybu, kterou je pak nutné dodatečně napravovat. A vyvarujte se i dalších chyb.

„Daňoví poplatníci často chybují i v tom, že špatně uplatňují odečitatelné položky a slevy na dani, například školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku.

Chybně započítávají také slevy a zvýhodnění, i když na ně nemají nárok. Kupříkladu úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem,“ upozorňuje Petr Habáň, tiskový mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Chybuje se rovněž v uplatnění slevy na manželku nebo manžela. „Častou chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela. Slevu lze uplatnit, pokud vyživovaná manželka/manžel neměla vlastní příjmy přesahující za daný rok 68 tisíc korun. Těmito příjmy se rozumí úhrn všech vlastních příjmů nesnížený o daňové výdaje, to je hrubý příjem,“ poznamenává mluvčí. Jak dodává, poplatníci často také špatně uplatňují slevu na dítě. „Nejčastější chybou je uplatnění jednoho dítěte oběma rodiči,“ poznamenává Petr Habáň.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Odevzdat růžový formulář musejí často i lidé na rodičovské, studenti nebo důchodci, kteří si přivydělávají. A to v případě, pokud jejich roční příjmy z přivýdělku (podnikáním, pronájmem, ostatními příjmy) přesáhly 15 tisíc korun. Mluvíme o příjmech, nikoli o zisku. Mají-li přivýdělek 15 500 korun, ale výdaje s tím spojené byly 10 tisíc korun, daňové přiznání podat musí. Mohou si ale uplatnit v plné výši slevu na poplatníka (24 840 korun), a to i v případě, že nepracovali celý rok.

Sleva, která se vyplatí všem

V praxi to chodí tak, že zaměstnavatel odečítá z odvedené zálohy na daň z příjmů jen 2 070 korun měsíčně. Takže třeba studentovi, který nastoupí do práce od září a má vysokou mzdu 50 tisíc korun za měsíc, uleví zaměstnavatel jen o 4 x 2 070 korun, celkem 8 280. Jenže student může využít celé slevy na poplatníka. Když si podá daňové přiznání sám a slevu uplatní, ušetří dalších 16 560 korun. A to už stojí za těch pár chvil strávených vyplňováním formuláře.

Sleva na poplatníka se může příjemně projevit u těch, kdo si přivydělávali formou dohody o provedení práce. Když totiž příjmy nepřevýší 10 000 korun za měsíc, zaplatí zaměstnavatel takzvanou srážkovou daň a zaměstnanec se pak nemusí o daňové přiznání starat. Když je to někdo, kdo dost vydělává, platí daně a uplatňuje daňovou slevu ve své hlavní práci, nemá důvod daně řešit. Když však na dohodu pracuje důchodce či máma na rodičovské, vyplatí se přiznání podat.

Příkladem může být třeba penzista, který si přivydělává jako rozhodčí na výstavách psů. Posuzuje dvakrát do měsíce a na každé výstavě si vydělá 1 500 korun. Pořadatel akce automaticky sráží daň 225 korun, za celý rok tak srazí 24 x 225 = 5 400 korun, které rozhodčí mohl dostat. Když si pak aktivně sám podá daňové přiznání, těchto 5 400 korun se projeví jako přeplatek a on je dostane od finančního úřadu zpět.

Pozor: kdyby si stejný důchodce přivydělával třeba psaním článků pro kynologický časopis a honorář byl stejných 1 500 korun, podání daňového přiznání by mu nepomohlo. Ačkoli by dostal na účet také 1 500 – 225 = 1 275 korun, honoráře se dodatečně přiznat nemohou, tato možnost platí u dohod o provedení práce.

Důchod daní jen bohatí penzisté

Důchody není třeba danit, pokud nepřevýší 439 200 korun za rok (to platí pro rok 2018). Částka odpovídá měsíční penzi 36 600 korun, takže danění důchodu se většiny penzistů netýká.
Kdo má důchod vyšší, uvede v příloze 2 daňového přiznání jen to, co hranici převyšuje (ostatní příjmy podle § 10). Dříve platilo, že kdo si k důchodu hodně přivydělá, bude penzi danit, toho se již od roku 2016 není třeba obávat.

Studenti mají slevu několikanásobnou

Ke slevě na poplatníka si vydělávající studenti navíc mohou přičíst slevu 335 korun za každý měsíc studia, respektive 4 020 korun, pokud studovali celý rok. Měsíce studia a ty, kdy člověk vydělával, přitom nemusí být totožné.
I když student dostává mzdu a uplatňuje slevy na poplatníka a na studenta, mohou jeho rodiče využít zvýhodnění na dítě, pokud spolu žijí v jedné domácnosti a vyživují ho. Za společnou domácnost se považuje i to, bydlí-li student na internátě či na koleji. Stipendia jsou od daně osvobozená.

Manželé si mohou odečíst vyživovaného partnera

Mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelné příjmy, kvůli nim rodiče formuláře daňového přiznání vyplňovat nemusí. Pokud jsou však manželé a jeden z nich má příjmy nižší než 68 000 korun za rok, může si druhý z páru odečíst dalších 24 840 korun jako slevu na vyživovanou manželku či manžela. Počítají se jen měsíce, kdy trvalo manželství po celý měsíc, jinak je třeba částku poměrně snížit.

Do limitu 68 000 korun se zahrnuje nejen výdělek z podnikání či pracovních poměrů, ale i nemocenská, peněžitá podpora v mateřství (mateřská), invalidní důchod... Rodičovská, sociální dávky, ale třeba ani výživné na děti od bývalého manžela se do limitu nezapočítávají.

Připraveno ve spolupráci s Blankou Markovou, daňovou poradkyní Ekofi.cz

Nejčtenější

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Rozbité spotřebiče a hračky nevyhazujte ani po záruce. Opravář se vám ozve

Ilustrační foto

Porouchaný mobil, pračku nebo dětskou hračku nemusíte hned měnit za nové. Mnoho rozbitých spotřebičů je totiž možné...

Reportáž: Ze staré desetikoruny mohlo být terno za 70 tisíc

mince

Možná máte doma stejně jako já někde v šuplíku pár starých mincí, aniž byste tušili, zda mají nějakou hodnotu. Možná za...

Finanční plánování: Kdy a jak se začít připravovat na penzi

Ilustrační snímek

Kdy je vhodné začít si šetřit na důchod? Jak se liší částky a finanční nástroje podle toho, kdy se spořením začnete? A...

Další z rubriky

Jaké daňové povinnosti vás neminou, když pronajímáte, nebo prodáváte byt

Ilustrační snímek

S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba...

Podnikám. Mám při zdanění příjmů zvolit paušál, nebo evidovat výdaje?

Ilustrační snímek

Podnikatelům se každý rok daňové podmínky alespoň trochu mění. Asi aby byli stále ve střehu. Za rok 2018 se změna týká...

Daňové přiznání u přivýdělku. Kdo musí platit a jak na to?

Ilustrační snímek

Jste zaměstnaní a přivyděláváte si? Pronajímáte dům, včelaříte, nebo máte příjmy z prodeje výpěstků ze zahrádky?...

V důchodu budete třít bídu – tady jsou důvody proč

V důchodu budete třít bídu – tady jsou důvody proč

Kurzy.cz Nadměrně utrácíte Ve 20. a 30. letech života zapomínám na zadní vrátka. Důchod se zdá být příliš daleko. Nicméně, aktuá...

Najdete na iDNES.cz