Ušetřete na daních z příjmů a neplaťte státu víc, než musíte

aktualizováno 
Na přiznání daní zbývá už jen pár dnů. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je pondělí 1. dubna 2019. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Neplaťte ale víc, než musíte. Přinášíme přehled paušálů, slev a odpočtů, které mohou daňovou zátěž snížit.
Část 1/4

Paušály a skutečné výdaje u OSVČ

Pro odevzdání daňového přiznání a jeho správné vyplnění musí živnostníci sledovat dva základní údaje: své příjmy a své výdaje. „Mnoho živnostníků stále neví, že do svého daňového přiznání uvádějí pouze ty příjmy, které skutečně inkasovali od svých zákazníků. Někteří stále uvádějí své výnosy, které obsahují i vyfakturované peníze, které ale ve skutečnosti ještě nezískali,“ upozorňuje Šárka Pelikánová z poradenské společnosti Connect Economic Group.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Většina živnostníků pak ve svém podnikání sleduje, kolik vydělá, ale ne už tak své výdaje. Účtenky a doklady za nákupy potřebného materiálu či služeb si schovávají bokem. „Někteří klienti stále nosí své účetnictví a své doklady doslova v krabicích od bot. Samozřejmě, že dnes existují moderní nástroje a klienty k nim vedeme, ale někteří jsou jednoduše konzervativní,“ říká Pelikánová.

A právě u výdajů se výrazně liší přístup, kterým se pak vypočítává základ daně, tedy částka, z níž se vypočítává daň, která bude následně odvedena státu.

Čtěte také

„Živnostníci si mohou vybrat, zda budou sledovat své skutečné náklady, s čímž je také spojena povinnost a nutnost všechny tyto náklady prokázat na účtenkách a dokladech, které si během roku schovávají. Když si od svých příjmů tyto výdaje odečtou, vyjde jim čistý příjem, který následně zdaní. Jelikož však velké množství živnostníků nemá své podnikání spojeno s vysokými náklady a celou vydělanou částku by museli zdanit, nabízí jim stát nástroj tzv. výdajových paušálů, které si získaly velkou oblibu právě u těch podnikatelů, kterým se s jejich živností neváží velké výdaje,“ říká Šárka Pelikánová.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Typickým příkladem mohou být lektoři nebo třeba účetní. K poskytování svých služeb potřebují minimum – počítač, telefon, kancelářské potřeby, občas se někam přesunout. Právě oni a další živnostníci mohou například uplatňovat až 60% výdajový paušál, což znamená, že 60 % jejich příjmů si uplatní jako svoje výdaje. Díky tomu nemusí tolik odvést na daních, ale zároveň si snižují svoji administrativní zátěž na archivaci svých účtenek a dokladů za výdaje.

Příklad:

  • Živnostník vydělá za rok 900 000 Kč.
  • Jeho skutečné náklady jsou 120 000 Kč. 
  • Může si uplatnit až 60% výdajový paušál.
  • Jeho základ daně je 900 000 – 540 000 (60 % z 900 000 Kč) = 360 000 Kč.

Velikost výdajových paušálů se pohybuje v rozmezí 30 až 80 procent. Procenta se počítají pouze z milionových příjmů. Kdo si vydělal víc, zdaní navíc i všechno, co milionovou hranici přesahuje. I tak se to ale může vyplatit. Na oplátku si mohou podnikatelé „paušalisté“ uplatnit slevu na vyživované děti a manželku.

Podle jednotlivých činností živnostníků lze uplatnit následující výdajové paušály:

  • 80 % zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství, řemeslné živnosti: rolník, rybář, řezník, pekař, kožešník, zámečník, zedník, instalatér, hospodský, manikér, kadeřník. Úplný seznam najdete v příloze číslo 1 živnostenského zákona.
  • 60 % ostatní živnosti: geolog, optik, zprostředkovatel úvěrů, účetní, masér, chovatel zvířat, lektor, finanční poradce, poskytovatel ubytování – zjednodušeně ti, kdo mají k podnikání živnostenské oprávnění, ale přitom nejsou uvedeni v příloze číslo 1 živnostenského zákona.
  • 40 % svobodná povolání, příjmy z autorských práv, podnikání podle zvláštních předpisů: advokáti, lékaři, notáři, architekti, pojišťovací poradci, umělci...
  • 30 % pronájmy: pronájem bytu, domu, pozemku, nebytových prostor; patří sem i pravidelný pronájem movitých věcí, třeba automobilu, nějakého stroje...

Pozor: Očekávané zvýšení limitu na dva miliony korun, ze kterého se paušál vypočítává, se bude týkat až příštího daňového přiznání.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Věřila, že si po padesátce splní sen. A stalo se, je z ní podnikatelka

Výroba mýdla vyžaduje opatrnost.

Laďka Šternbergová miluje knihy Betty MacDonaldové a stejně jako ona tvrdí, že život začíná po padesátce. I proto po...

Další z rubriky

Podnikám. Mám při zdanění příjmů zvolit paušál, nebo evidovat výdaje?

Ilustrační snímek

Podnikatelům se každý rok daňové podmínky alespoň trochu mění. Asi aby byli stále ve střehu. Za rok 2018 se změna týká...

Daňové přiznání u přivýdělku. Kdo musí platit a jak na to?

Ilustrační snímek

Jste zaměstnaní a přivyděláváte si? Pronajímáte dům, včelaříte, nebo máte příjmy z prodeje výpěstků ze zahrádky?...

Kdy i jako zaměstnanci musíte letos podávat daňové přiznání

Ilustrační snímek

A je to tady. Budeme přiznávat daně z příjmu za rok 2018. Za většinu zaměstnanců vyřídí i letos všechny roční daňové...

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Kurzy.cz Třetí důchodový pilíř není dlouhodobě efektivní a neplní svůj účel. V pátek se na tom shodla komise pro spravedlivé důc...

Najdete na iDNES.cz