Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

aktualizováno  25. února 13:32
Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné, ale často také zaměstnanci. Naše interaktivní formuláře umí daně vypočítat za vás a usnadní tak práci. Sankce za opožděné podání daňového přiznání a sankce za pozdní úhradu daně jsou kvůli epidemii prominuty do 18. srpna 2020.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání k dani z příjmu za loňský rok je nově možné bez sankce podat až do 18. srpna 2020. Ministerstvo financí prodloužilo v souvislosti s dopady šíření koronaviru lhůtu, která byla dosud stanovena na 1. července. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom 8. června 2020 informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

Po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2019 obdrží někteří zaměstnanci vyšší daňovou vratku než za rok 2018. Daňová povinnost bude příznivější i pro některé OSVČ. Nepříjemnou daňovou novinkou pro některé rodiče s dětmi je zvýšení limitu nutných vlastních příjmů pro čerpání daňového bonusu.

Zaměstnanci, kteří budou podávat daňové přiznání sami a mají pouze příjmy ze závislé činnosti, mohou i letos využít zjednodušený daňový formulář na dvě stránky.

Zjednodušený formulář pro daňové přiznání za rok 2019

(formát XLSX pro Excel)

Pro zaměstnance, kteří zdaňují pouze příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o daních z příjmů).

Funkčnost formuláře otestovala společnost Mazars.

Poznámka: jiné programy než Excel spočítají daně také správně, mohou však mít potíže například se zobrazením nápovědy, přesným tiskem nebo přenosem rodného čísla do příloh. Formuláře vytištěné z Open Office zkontrolujte a případně upravte velikost okrajů stránky.

Pro ostatní daňové poplatníky je určený standardní formulář. Do interaktivních daňových přiznání iDNES.cz stačí vyplnit pouze osobní údaje, příjmy, výdaje a chytrý tiskopis vše potřebné spočítá sám. U obtížnějších políček se vám po najetí kurzoru zobrazí nápověda.

Standardní formulář pro daňové přiznání za rok 2019

(formát XLSX pro Excel)

Funkčnost formulářů otestovala společnost Mazars.

Vyplněné interaktivní daňové přiznání stačí vytisknout, podepsat a doručit na finanční úřad nejpozději do středy 1. dubna 2020. Odevzdat můžete i černobílou verzi. I letos se připravte na některé novinky. Kdo si daňově polepší a kdo pohorší?

1. Vyšší školkovné

Za rok 2019 je možné uplatnit školkovné na každé dítě až do výše 13 350 korun, za rok 2018 to bylo 12 200 korun. Školkovné, neboli sleva na dani pro dítě umístěné v předškolním zařízení, snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu, vždy však jen do nuly. Slevu může uplatnit jen jeden z rodičů a k daňovému přiznání je třeba přiložit potvrzení od školky.

Zaměstnanci uplatňující školkovné obdrží po provedeném ročním zúčtování daně daňovou vratku, neboť během roku zaplatili na zálohách na dani z příjmu více, než kolik následně činí vypočtená daň z příjmu za rok 2019 v ročním zúčtování. „Rodič uplatňující maximální školkovné na dvě děti zaplatí při stejném základu daně na dani z příjmu za rok 2019 o 2 300 korun méně,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

2. Vyšší výdajové paušály

I nadále platí, že pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmů je možné uplatnit 30%, 40%, 60% nebo 80% výdajový paušál v závislosti na vykonávané činnosti. Za rok 2018 však bylo možné počítat paušální výdaje maximálně z částky 1 000 000 korun, za rok 2019 je to z částky 2 000 000 korun.

Daňová povinnost tak může být za rok 2019 citelně nižší, pokud jsou skutečné výdaje nižší než při uplatnění výdajového paušálu. „Například při ročních příjmech 1 200 000 korun činily výdaje při uplatnění 60% výdajového paušálu za rok 2018 částku 600 000 korun, za rok 2019 je to již 720 000 korun,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

Při uplatnění 80% výdajového paušálu mohou být výdaje maximálně 1 600 000 korun, u 60% výdajového paušálu nejvýše 1 200 000 korun, u 40% výdajového paušálu 800 000 korun a u 30% výdajového paušálu maximálně 600 000 korun.

3. Přísnější podmínky pro daňový bonus

Nepříjemnou daňovou novinkou pro některé rodiče s dětmi je zvýšení limitu nutných vlastních příjmů ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti pro čerpání daňového bonusu. Roční daňový bonus může čerpat pouze daňový poplatník, který měl vlastní příjmy ze zaměstnání nebo podnikání za rok 2019 vyšší než 80 100 korun. Za rok 2018 stačilo mít vlastní příjmy nad 73 200 korun.

„Daňové zvýhodnění na děti by měl uplatňovat rodič, který si v plné výši o částku daňového zvýhodnění sníží daňovou povinnost nebo rodič, který v plné výši využije čerpání daňového bonusu,“ radí Ivanco.

4. Vyšší limit pro platbu solidární daně

Daňoví poplatníci s vlastními příjmy ze závislé činnosti a příjmy poníženými o výdaje ze samostatné výdělečné činnosti nad limit odvádí 7% solidární daň. Za rok 2019 je limitem částka 1 569 552 korun, za rok 2018 to byla částka 1 438 992 korun.

Kdo má povinnost platit roční solidární daň, musí za rok 2019 podat daňové přiznání, a to i v případě, že měl po celý rok příjmy postupně od více zaměstnavatelů nebo pouze od jednoho. „K vyplnění daňového přiznání je potřeba si vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od všech zaměstnavatelů. Pokud měl poplatník v roce 2019 pouze příjmy ze závislé činnosti, může využít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář,“ doplňuje daňová poradkyně společnosti Mazars.

Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ

Kromě daňového přiznání mají podnikatelé také povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a své zdravotní pojišťovně.

Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a návod, jak ho podat, je k dispozici například na ePortálu ČSSZ.

Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují pojišťovny na svých webech většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe záhlavím, výpočet je vždy stejný. Formulář je potřeba nejprve uložit do počítače, a to kliknutím na odkaz pravým tlačítkem myši a volbou „Uložit odkaz jako...“

Pokyny pro vyplnění (vzor VZP)

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

Digitální nemoci: Zdravotní obtíže, za které může práce u počítače. Jak jim předejít

Premium

Bolavá záda už nemají jen ti, kteří mají fyzicky náročnou práci. Zranění, jako je tenisový loket či golfové rameno, už dávno nejsou jen doménou náruživých sportovců. Mnoho lidí si podobné zdravotní...

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

Deset dní do podání daní online. Pozor na tyto chyby v přiznání

Termín pro podání daňového přiznání elektronicky se blíží. Letos připadá na pátek 2. května, což je za deset dní. Online podání je povinné pro všechny OSVČ, drobné živnostníky a podnikatele, kteří...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

25. dubna 2025  9:05

Studie: Jaké profese připraví AI o práci a které ovlivní. Dotkne se to i vás?

Umělá inteligence AI začíná hýbat pracovním trhem. Dotkne se zhruba 2,3 milionů Čechů a razantní dopad pocítí asi 600 tisíc pracovníků. Nutností bude rekvalifikace a zvyšování vzdělání. Podle...

25. dubna 2025

Domů se nevrátil, zahynul v práci. Na co má rodina nárok, radí advokát

V Česku dochází na pracovištích každoročně k několika desítkám smrtelných pracovních úrazů. Pozůstalí většinou vůbec netuší, na jaké odškodnění mají nárok.

25. dubna 2025

Chystá se bič na krátkodobé pronájmy. Obce chtějí víc moci

Barcelona a Berlín. Co mají společného? Ukazují, jak přísná může být regulace krátkodobých pronájmů, jako je Airbnb. Mimo jiné proto, aby chránila dostupnost bydlení pro místní obyvatele. „Podobnou...

24. dubna 2025

KOMENTÁŘ: Firemní dluhopisy jsou lákavé, jde však o investici do prázdné skořápky

Firemní dluhopisy už zlákaly řadu investorů. Nabízejí daný výnos a zdánlivě jednoduchý princip. Investor půjčí firmě a na oplátku dostane pravidelný úrok a po splatnosti i jistinu zpět. Některé firmy...

24. dubna 2025

Digitálních nomádů přibývá. K práci na dálku je ale nezbytná disciplína

Cestují po světě a pracují přes internet odkudkoli, často navíc nevydrží dlouho na jednom místě – to jsou společné znaky digitálních nomádů. Podle odhadů pracuje takhle na dálku z různých koutů světa...

23. dubna 2025

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

23. dubna 2025

Deset dní do podání daní online. Pozor na tyto chyby v přiznání

Termín pro podání daňového přiznání elektronicky se blíží. Letos připadá na pátek 2. května, což je za deset dní. Online podání je povinné pro všechny OSVČ, drobné živnostníky a podnikatele, kteří...

22. dubna 2025  9:54

Nebankovní úvěry jsou nová výhodná příležitost i pro finanční zprostředkovatele

Advertorial

Finanční poradci hrají klíčovou roli v hledání optimálních finančních řešení pro své klienty. Mnoho podnikatelů, developerů či investorů dnes naráží na limity bankovního financování – ať už kvůli...

22. dubna 2025

KOMENTÁŘ: V kyberprostoru zuří válka, obětí jsou firmy i lidé. Jak bitvu vyhrát?

Zkušenost s kybernetickými útoky má devět z deseti českých firem. Za posledních pět let zaznamenala Policie ČR přes osm tisíc kyberútoků na firmy a instituce a škody přesáhly částku přes tři miliardy...

22. dubna 2025

Digitální nemoci: Zdravotní obtíže, za které může práce u počítače. Jak jim předejít

Premium

Bolavá záda už nemají jen ti, kteří mají fyzicky náročnou práci. Zranění, jako je tenisový loket či golfové rameno, už dávno nejsou jen doménou náruživých sportovců. Mnoho lidí si podobné zdravotní...

21. dubna 2025

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

20. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.