Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Kupujete dům či byt na hypotéku a nezbylo vám na daň? Poradíme, jak na to

aktualizováno 
Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti v Česku zdražuje už tak drahé domy a byty. V případě hypoték si o její úhradu může kupující hypotéku zvýšit. Má to ale své podmínky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daň z nabytí nemovitosti ve výši čtyř procent z její kupní ceny není nízká. Při průměrné ceně bytu v Praze ve výši 4,5 milionu korun činí daň 180 tisíc korun. Kupující je navíc povinen tuto daň uhradit finančnímu úřadu do tří měsíců od vkladu nemovitosti do katastru.

U nemovitostí pořizovaných na hypoteční úvěr banky umožňují uhradit daň i z úvěru. „Daň z nabytí nemovitosti souvisí s bydlením a s pořízením nemovitosti. Jak hypoteční banka, tak stavební spořitelna mohou daň do úvěru zahrnout,“ potvrzuje hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Úhrada daně by pro tento účel měla být popsána i v kupní smlouvě. To ostatně vyžadují i samotné banky. „Pokud je požadavek na úhradu daně ošetřen v kupní smlouvě, pak financujeme přímo z účelu společně s úhradou kupní ceny. V opačném případě banka úhradu daně řeší prostřednictvím neúčelové části. To je služba, která umožňuje navýšit úvěr o určitou část bez prokazování účelu,“ upřesňuje mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Ne všechny banky ale postupují stejně, podmínky se mohou lišit. „Některé banky jsou ochotny daň z nabytí nemovitosti profinancovat úvěrem až na základě předloženého daňového přiznání,“ upozorňuje Staňura.

Důležitá je bonita i výše zástavy

Banky profinancují daň z hypotečního úvěru pouze za předpokladu, že žadatel projde jejich testem bonity. To znamená, že banka posuzuje a vyhodnocuje jeho schopnost úvěr splácet. To je první podmínka. Druhou podmínkou je, aby byla hodnota zastavované nemovitosti dostatečně vysoká.

„To bývá v praxi často problém, protože daň v rámci ocenění nevstupuje do pořizovací ceny, což znamená, že nezvyšuje zástavní hodnotu nemovitosti. Pokud tedy klienti nemají dostatečné zajištění i na úhradu daně, pak ji musí financovat z vlastních zdrojů,“ dodává Vokálová.

A ještě jedna podmínka, výše úvěru nesmí přesáhnout doporučovanou výši LTV, tedy poměr úvěru k hodně nemovitosti. „Většina žadatelů musí splnit
80 % LTV. K získání finančních prostředků na úhradu daně z nabytí nemovitosti může u některých bank pomoci dozajištění úvěru další nemovitostí, na níž ovšem nesmí váznout žádné omezení vlastnického práva.“ podotýká hypoteční a úvěrová analytička skupiny Partners Lucie Drásalová. Zastavit celou další nemovitost kvůli pár procentům z kupní ceny není ale podle ní vždy rozumné.

Jak si zajistit peníze na daň

Nejvýhodnější způsob úhrady daně z nabytí nemovitosti je bezesporu v hotovosti. V případě, že dostatečný finanční obnos na její úhradu nemáte, je výhodné oslovit banku již při vyřizování hypotéky. Pomoci může i rodina například tím, že vloží třeba jen na určitý čas svou nemovitost do zástavy, banka by pak neměla mít problém s navýšením úvěru. Je to ta nejlepší možnost, protože úroky z hypotečního úvěru jsou v porovnání s jinými úvěry, které banky nabízejí, nižší.

„Pokud žadatel nemá jinou možnost, jak daň zaplatit a zvolí k jejímu vyrovnání neúčelový spotřebitelský úvěr, měl by se ho v rámci rodinného rozpočtu snažit doplatit co nejdříve,“ doporučuje Drásalová.

Kdo daň (ne)platí

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti platí kupující, to znamená nabyvatel vlastnického práva. Týká se pouze úplatných převodů nemovitých věcí. Nevztahuje se tedy na nemovitosti darované nebo zděděné. Daňové přiznání je povinen kupující podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Od prvního listopadu loňského roku nabyla účinnosti novela zákona, která rozšiřuje osvobození od daně z nabytí nemovitosti pro první úplatné nabytí vlastnického práva i o bytové jednotky v rodinných domech. „Do té doby mohli tuto úlevu využít lidé pouze u prvonákupu rodinného domu, pozemku nebo jednotky v bytovém domě, nikoliv však u bytové jednotky v rodinném domě,“ uzavírá Drásalová.

Autor:
  • Nejčtenější

Vsadili na tradiční řemeslo. Úspěšně podnikají už třicet let

Začínali v malé dílně o 16 m2. Postupně se rozšiřovali, stěhovali, nabírali zaměstnance. Dnes kromě čalounictví rodinná...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

Nový trend na trhu práce: hledá se dělník, který z firmy neodejde

Už několik let se šušká, že jejich práci převezmou stroje a v moderních výrobách už pro ně nezbude místo. Zatím tomu...

Manželovy děti mě málem připravily o bydlení, pomohla mi zpětná hypotéka

Starší lidé, kteří nečekaně potřebují vyšší částku, si často myslí: Jsem moc starý, nikdo mi hypotéku či půjčku nedá......

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme aktuální nabídku spořicích účtů. Některé banky zvýšily úroky

Spořicí účty sice inflaci neporazí, přesto na nich mají Češi spoustu peněz. Kolik vynášejí a jaký je trend v úrokových...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

PORADNA: Pronajímám byt neteři, musíme sepsat smlouvu? A budu platit daně?

Pokud vlastníte dům plný nájemníků, je jasné, že příjmy z pronájmů musíte zdanit. Jak to ale bude v případě, že v...

Zažíváte stres z nedostatku peněz? První pomoc může být finanční bilance

Mzdy a platy sice rostou, zvyšují se ale také ceny. Stále více lidí se tak dostává do situace, kdy mají potíže vyjít se...

Úroky z vkladů porostou, pojištění zdraží, předvídají analytici

Rok 2020 je v běhu. Jak se dotkne rodinných financí? Porostou ceny nemovitostí, pojištění aut či majetku? A jaké lze...

Devět zbytečností, které nám zaručeně berou čas

Říká se, že čas jsou peníze. V běžném i pracovním životě se však často o svůj čas okrádáme a chybí nám pak na...

Najdete na iDNES.cz