Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Nejlepší finanční produkty roku: má je mBank, Creditas, KB a UCB

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů mBank a je i vítězem v kategorii neúčelových úvěrů. Nejlepší spořicí účet do 300 tisíc korun je od Raiffeisenbank a u vkladů nad 300 tisíc korun je vítězem Banka Creditas, která získala i cenu veřejnosti. V konsolidaci půjček vítězí Sberbank a v hypotékách UniCredit Bank.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z výsledků 9. ročníku soutěže Finanční produkt roku 2019. Soutěž, kterou pořádá analytická společnost Scott & Rose na svém webu Finparáda.cz, je zajímavá tím, že jde o odborné posudky specialistů, kteří v průběhu kalendářního roku sledují, k jakým změnám u vybraných produktů dochází.

Žebříčky s pořadím nejlepších finančních produktů jsou během roku zveřejňovány na webu organizátora soutěže a finální trojice nejlepších produktů v jednotlivých kategoriích vychází z průběžného hodnocení.

Do 9. ročníku soutěže se objevily tradičně sledované kategorie: běžné bankovní účty, spořicí účty, neúčelové osobní úvěry, konsolidace půjček a hypotéky. V každé kategorii byly i letos vyhlášeny vždy tři nejlepší produkty, přičemž v kategorii spořicích účtů odborníci hodnotili nabídky se spořením do 300 tisíc korun a nad 300 tisíc korun.

V pěti bankovních kategoriích získaly na stupních vítězů nejvíce pozic mBank (3), Banka Creditas (3), Komerční banka (2) a UniCredit Bank (2).
Po jedné pozici v pěti kategoriích na stupních vítězů získala Air Bank, ČSOB, Expobank, ING Bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank a Wüstenrot hypoteční banka.

Nejlepší finanční produkty za rok 2019 v pěti kategoriích:

KategorieBankovní osobní účty

„U osobních účtů je kladena nejvyšší váha na nákladovost účtu. Sledujeme tedy základní náklady na vedení, běžné poplatky a přihlíží se také k mimořádným poplatkům, které nejsou zcela běžné. Posuzuje se i komplexnost nabídky banky, například vedení kontokorentu, úroková sazba na účtu či možnost sjednání spořicího účtu. Přihlíží se rovněž k rozsahu přímého bankovnictví, dostupnosti poboček a bankomatů a také k přehlednosti ceníků a stránek bank,“ přibližuje Valerie Koubová, analytička Scott & Rose.

První místo letos získala mBank s mKontem, na druhé příčce se umístila Air Bank s Malým tarifem a třetí příčka patří Bance Creditas a jejímu účtu Richee.

Pořadí v kategorii:

 • mBank – mKonto
 • Air Bank – Malý tarif
 • Banka Creditas – Richee účet

Hodnocení vítěze odborníkem: V kategorii Bankovních osobních účtů se na prvním místě nově umístila mBank s účtem mKonto, který je veden bez poplatků. Zdarma jsou veškeré příchozí a odchozí platby v ČR včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO plateb, zdarma jsou také SEPA platby v eurech. K účtu klient obdrží zdarma mKartu Svět, díky které může provádět výhodnější platby v cizí měně. Výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí jsou zdarma, pokud je vybíraná částka vyšší než 1 500 Kč, jinak je výběr zpoplatněn 29 Kč.

K účtu je nabízeno povolené přečerpání účtu mRezerva s úvěrovým limitem 5 000 Kč až 300 000 Kč. V rámci programu mSpoření klient získá úrokovou sazbu 1,20 % p.a. při zůstatku do 100 tisíc Kč. Klient na mSpoření může odkládat své úspory pravidelně, jednorázově nebo si může zvolit odkládání 1 % - 10 % z každé transakce. Pro rok 2019 banka rozšířila možnost plateb o Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Google Pay již nabízela banka dříve.

„Trendem je omezování provádění transakcí na pobočkách bank, přesun některých transakcí do nových technologií například přesun hotovosti z pokladen do vkladomatů. Banky se v roce 2019 výrazně soustředily na mobilní bankovnictví, kam se snaží přesouvat další nabízené služby a posílit bezpečnost. Dalším trendem je rozšiřování nových platebních technologií, jako je Apple Pay či Google Pay,“ přibližuje analytička.

Pořadí za rok 2018 bylo následující: 1.Equa bank (Běžný účet), 2. mBank (mKonto), 3. Air Bank (Malý tarif). 

KategorieSpořicí účty do 300 tisíc a nad 300 tisíc Kč

„V roce 2019 jsme nově rozdělili žebříček spořicích účtů na více kategorií podle objemu výše vkladu, aby tak lépe odrážely jednotlivé typy klientů. Hlavním hodnotícím kritériem přitom je úroková sazba a to včetně „akčních“ nabídek, s možností peníze kdykoliv vybrat bez sankcí,“ říká analytička Valerie Koubová.

Pořadí v kategorii do 300 tisíc Kč:

 • Raiffeisenbank – eKonto XL
 • ING Bank – ING Konto
 • Banka Creditas – Spořicí účet +

Hodnocení vítěze odborníkem: V kategorii spořicích účtů pro vklady do 300 tisíc Kč se na prvním místě umístila Raiffeisenbank se spořicím účtem eKonto XL. Raiffeisenbank nabízela spořicí účet eKonto XL od ledna 2019 se sazbou pro nové klienty ve výši 3 % na půl roku pro vklady do 150 tisíc Kč, po uplynutí této doby byly vklady do 150 tisíc Kč úročeny sazbou 1 % p.a. při aktivním využívání účtů, nad 150 tisíc Kč a do 500 tisíc Kč sazbou 0,7 % p.a. taktéž při aktivním využívání účtu. Nad 500 tisíc Kč byla již úroková sazba „jen“ 0,01 % p.a. Od roku 2020 přistoupila banka k úpravě názvu na Spořicí účet XL a přestala u něj nabízet „zvýhodněný“ úrok.

Pořadí v kategorii nad 300 tisíc Kč:

 • Banka Creditas – Spořicí účet +
 • Wüstenrot hypoteční banka – Wüstenrot Spořicí účet
 • Expobank – NEO účet

Hodnocení vítěze odborníkem: První místo pro vklady nad 300 tisíc Kč patří Bance Creditas se Spořicím účtem +, který zároveň získal i cenu veřejnosti. Tento účet má banka od poloviny roku 2019, kdy byl nabízen s nadstandardním úrokem 2 % p.a. pro vklady do 1,5 milionu Kč. V říjnu banka úrokovou sazbu upravila na 1,8 % p.a. a nově tuto sazbu nabídla bez omezení výše vkladu. Od začátku letošního roku však banka přistoupila ke snížení této sazby na 1,6 % p.a.. I přes toto snížení patří Spořicí účet + mezi účty s nejvyšším zhodnocením vkladů nad 300 tisíc Kč.

KategorieSpotřebitelské neúčelové úvěry

V polovině roku 2019 se odborný hodnotitelský tým analytické společnost Scott & Rose rozhodl přistoupit k nové metodice hodnocení spotřebitelských úvěrů. Nově je tato kategorie úvěrů hodnocena podle skutečné průměrné úrokové sazby úvěrů poskytovaných bankami působícími na českém trhu.

„Z počáteční neochoty velké části bank nám poskytnout údaje o průměrné úrokové sazbě u spotřebitelských úvěrů, kterou pravidelně reportují České národní bance, nám v tuto chvíli svou sazbu sděluje 9 bank z 13 oslovených a jedna nebankovní instituce,“ poznamenává Valerie Koubová.

Pořadí v kategorii:

 • mBank – mPůjčka Plus
 • Komerční banka – Osobní úvěr
 • ČSOB – Půjčka na cokoliv

Hodnocení vítěze odborníkem: Na prvním místě se po přehodnocení metodiky umístila mBank s mPůjčkou Plus, která patří mezi nejtransparentnější banky v oblasti spotřebitelských úvěrů. mBank uvádí své sazby úvěrů přímo na webových stránkách, není zde tedy žádné neurčité „od“ jako je tomu u některých bank. Úvěry jsou úročeny podle jejich výše a délky splatnosti, nejnižší nabízená sazba je 3,9 % při zohlednění 2 % slevy za sjednání pojištění úvěru. Poskytnutí, vedení, mimořádné splátky a předčasné splacení jsou zdarma.

Pořadí za rok 2018 bylo následující: 1. Air Bank (Půjčka), 2. ČSOB (ČSOB Flexi půjčka na cokoliv), 3. Komerční banka (Osobní úvěr).

KategorieKonsolidace půjček

V této kategorii zvítězila Sberbank s FÉR konsolidací, která nabízí úrokovou sazbu od 3,9 % p.a., převedení úvěru od 50 000 Kč do 1 000 000 Kč s délkou splatnosti až na 10 let. Úvěr je poskytnut zdarma včetně jeho vedení. Při řádném splácení je klientovi vráceno až 20 % zpět z poskytnuté výše úvěru, což platí pro vybrané délky splatnosti a za určitých pravidel. K úvěru je možné sjednat pojištění schopnosti splácet.

Pořadí v kategorii:

 • Sberbank – FÉR konsolidace
 • UniCredit Bank – PRESTO Půjčka - Převedení úvěru
 • Komerční banka – Optimální půjčka

Pořadí za rok 2018 bylo následující: 1. UniCredit Bank (PRESTO Půjčka – Sloučení úvěrů), 2. Moneta Money Bank (Konsolidace půjček), 3. Air Bank (Převedení půjček).

KategorieHypotéky

Rok 2019 se nesl ve znamení adaptace bank a zákazníků na doporučení ČNB z října 2018 a zpřísnění podmínek pro získání hypoték. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů v loňském roce znatelně klesl a to především díky opatřením ze strany ČNB.  Odborný hodnotitelský tým analytické společnost Scott & Rose se proto rozhodl v loňském roce přistoupit k nové metodice žebříčku hypotečních úvěrů, tak aby parametry lépe odrážely situaci na trhu.

V průběhu roku 2019 banky průběžně snižovaly sazby u hypotečních úvěrů až k hranici 2 % p.a. a loňský rok zakončil hypoteční trh s průměrnou úrokovou sazbou 2,34 procenta.

Pořadí v kategorii:

 • UniCredit Bank – U hypotéka účelová
 • Moneta Money Bank – Pružná hypotéka
 • mBank – mHypotéka Light

V této kategorii se na prvním místě umístila UniCredit Bank s U hypotéka účelová. Banka poskytuje u hypotečního úvěru úrokovou sazbu již od 2,52 % p.a. (při sjednání pojištění schopnosti splácet je poskytována sleva 0,1 % ze sazby). Délku fixace lze zvolit od jednoho roku do 10 let, čerpání hypotéky je umožněno až do 12 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy. Za poskytnutí úvěru si banka účtuje 2 900 Kč.

Pořadí za rok 2018 bylo následující: 1. mBank (mHypotéka Light), 2. Fio banka (Fio hypotéka), 3. Equa bank (Účelová hypotéka).

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

 • Nejčtenější

Nepřizpůsobila chůzi chodníku, odmítlo město odškodné ženě. Rozhodl soud

Pokud spadnete a zraníte se na neupraveném chodníku, máte nárok na náhradu škody. U koho nárok uplatnit a jak se...

Vyrábí obličejové masky a filtry. Ve světě je znali už před covidem

„Ochranné prostředky“ či „obličejové masky“, to jsou pojmy, které až do loňského jara většina lidí prakticky neznala....

Pět rad: co sníží daň z příjmů, jak je to se slevami a co se nedaní

Povinnost odevzdat vyplněné daňové přiznání za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021. Vyplnit růžový formulář správně a...

Podnikatelský nápad brali jako recesi, uspěli u zákazníků i v soutěži

Martin Zrzavý a Tomáš Jeřela mají společnou zálibu, folklor. Potisk krojové košile na tričko vznikl před sedmi lety...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

 • Další z rubriky

Penzijní spoření se státním příspěvkem nabízí i úlevy na daních

Penzijní spoření neboli pravidelná úspora na stáří mimo státní systém důchodového pojištění se uzavírá ideálně s...

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná?...

Poradna: Podnikáte jako OSVČ a plánujete dítě? Jak nepřijít o peníze

Od letošního roku mají podnikatelé a podnikatelky s příjmy do jednoho milionu korun možnost platit si paušální daň. Do...

KVÍZ: V testu kyberbezpečnosti byli Češi jen průměrní. Obstojíte lépe?

Počty kyberútoků stále rostou a nějakou zkušenost s nimi má podle průzkumu České bankovní asociace více než polovina...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...