Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů určených občanům se radikálně změnil. Bankovní účty se nyní výrazně liší v úrovni přímého bankovnictví i v možnostech obsluhy. Vedení zdarma včetně běžných transakcí je již běžnou praxí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z analýzy, kterou ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborného portálu Finparáda.cz mapujeme situaci na bankovním trhu.

V březnové analýze běžných bankovních účtů bylo hodnoceno celkem 16 bankovních institucí, posuzován byl vždy jeden, nejvýše dva nejvýhodnější účty dané banky určené pro občany. Do srovnání nebyly zařazeny účty pro top klienty, studenty a jiné specifické skupiny osob.

Nová metodika hodnocení

Analytici společnosti Scott & Rose tentokrát provedli hodnocení běžných účtů podle inovované metodiky. Větší důležitost a váhu nově dostal parametr hodnotící úroveň přímého bankovnictví a moderních technologií. Větší důraz v hodnocení má nově i dostupnost bankomatů a vkladomatů. Parametr, který sleduje celkové náklady na vedení účtu, má hodnocení naopak menší váhu.

Parametry hodnocení:

 • 35 % cena, náklady na vedení účtu (dříve 60 %)
 • 30 % přímé bankovnictví a nové technologie (dříve 10 %)
 • 15 % komplexnost nabídky k účtu (dříve 15 %)
 • 15 % dostupnost poboček a bankomatů (dříve 10 %)
 • 5 % srozumitelnost ceníku, internetových stránek (dříve 5 %)
  Zdroj: Finparáda

A proč došlo ke změně metodiky? Většina běžný bankovních účtů na trhu je již tak zvaně bezpoplatková. To znamená, že vedení účtu je pro klienty zdarma, nebo si banka za vedení nic neúčtuje, když klient splní určitý předepsaný obrat či podmínku. Bez poplatku jsou také běžné transakce, jako například příchozí platby, výběry z vlastních bankomatů či třeba elektronické výpisy. 

„Proto je z tohoto pohledu srovnání běžných účtů velmi vyrovnané a minimální rozdíly mezi nimi lze najít pouze u málo využívaných služeb,“ vysvětluje Michal Mošnička, hlavní analytik společnosti Scott & Rose.

Běžné účty se však podle Michala Mošničky nyní velmi liší v úrovni přímého bankovnictví, přes které je možné běžný účet snadno, rychle a pohodlně obsluhovat. Obdobné rozdíly jsou i v hodnocení klientské přívětivosti jednotlivých aplikací, kdy u jedné aplikace najde klient základní volbu na jedno kliknutí, zatímco u druhé musí projít několika kliky, což vyžaduje větší pozornost a stojí i čas. Nová metodika proto umožňuje dívat se na běžné účty aktuálnější optikou. Žebříček nejlepší pětice běžných účtů na bankovním trhu je tak plný změn.

TOP 5 nejlepších běžných účtů – březen 2021

Jedničkou nadále zůstává Tom účet Plus od MONETA Money Bank a druhé místo nově patří Raiffeisenbank. Na třetí příčku vyskočila Air Bank, na čtvrtém místě se objevila Česká spořitelna a žebříček uzavírá Equa bank, která tentokrát skončila na pátém místě.

Česká spořitelna se Standardním účtem, je přitom v žebříčku podle analytiků překvapením. „Tento účet banka nabízí od srpna loňského roku, a stal se nemalou konkurencí ostatním bankám a běžným účtům,“ komentuje výsledky analýzy Valerie Koubová, analytička společnosti Scott & Rose.

Žebříček nejlepších běžných účtů – březen 2021
PořadíBankaBěžný účet
1.MONETA Money BankTom účet Plus
2.RaiffeisenbankChytrý účet
3. Air BankBěžný účet
4.Česká spořitelnaStandardní účet
5.Equa bankBěžný účet
Zdroj: Finparáda, březen 2021

Běžné účty a další trendy

U všech bank na českém trhu je dnes možné sjednat běžný účet zcela online prostřednictvím webových stránek. Sjednat běžný účet přes mobilní aplikaci je však v současné době možné pouze u některých bank, jedná se přibližně o polovinu bank na českém trhu, které toto umožňují.

„Vzhledem k stále sílícímu trendu ve využívání moderních bankovních digitálních technologií, zejména právě mobilního bankovnictví, lze však předpokládat, že banky budou o tuto možnost své mobilní aplikace rozšiřovat. Během března letošního roku oznámila možnost online sjednání běžného účtu prostřednictvím mobilní aplikace například Fio banka a Raiffeisenbank,“ poznamenává Michal Mošnička.

Hodnocení nejlepších běžných účtů

1.Tom účet Plus od MONETA Money Bank

Tom účet Plus nabízí MONETA od poloviny loňského roku. Vedení účtu, stejně jako běžné bankovní operace včetně okamžitých plateb jsou zdarma. Banka k tomuto účtu také poskytuje veškeré výběry z bankomatů zdarma, a to včetně cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Běžný účet lze sjednat online, platit je možné pomocí všech dostupných metod, tj. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. „Z naší analýzy vyplývá, že i mobilní bankovní aplikace Smart Banka patří k nejlepším na trhu. Lze v ní mimo jiné sjednat až sedm produktů z nabídky banky,“ komentuje Mošnička.

Úroková sazba na běžném účtu je nulová, nicméně je možné si sjednat spořicí účet s bonusovou úrokovou sazbou 0,50 % p.a. bez omezení výše vkladu. Síť poboček a bankomatů je rovněž rozsáhlá.

2.CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank

CHYTRÝ účet je veden zcela zdarma, a to včetně příchozích i odchozích plateb, zdarma jsou i okamžité platby. Výběry z vlastních i cizích bankomatů jsou rovněž bez poplatku. „U Raiffeisenbank jsme zaznamenali největší progres v počtu nových funkcionalit ve smartbankingu během posledních let. Sjednat v něm lze až šest produktů z nabídky banky, nově také právě běžný účet,“ hodnotí analytik. Banka nabízí platby pomocí služeb Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay a vlastní aplikace RaiPay. 

Úroková sazba na CHYTRÉM účtu je nulová. Lze si však sjednat Spořicí účet XL, který je úročen bonusovou sazbou 0,60 % p.a. pro vklady do 150 tisíc Kč při aktivním využívání účtu.

3.Běžný účet od Air Bank s nově nabízeným

Běžný účte, který sjednotil Malý a Velký tarif, je poskytován zdarma, standardní transakce jako příchozí/odchozí platby včetně zahraničních jsou také zdarma. Klient neplatí ani za výběry z bankomatů vlastní sítě, u výběru z cizího bankomatu si však připlatíte 35 Kč za výběr, případně lze za měsíční poplatek 100 Kč vybírat neomezeně z cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Samozřejmostí je sjednání účtu online a platby jako Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay. 

„Mobilní aplikaci My Air hodnotíme jako nadstandardní, přes smartbanking můžete sjednat až čtyři produkty z nabídky banky,“ poznamenává analytička Koubová. 

Běžný účet není úročen, na spořicím účtu je pak možné získat bonusovou sazbu 0,60 % p.a. (pro vklady do 250 tisíc Kč, stačí provést 5x měsíčně platbu kartou).

4.Standardní účet od České spořitelny

Stejně jako předchozí účty je Standarní účet nabízen zcela zdarma včetně standardních transakcí a služeb. Ani výběry z vlastních bankomatů banka nezpoplatňuje. Z cizích bankomatů a bankomatů v zahraničí pak za výběr zaplatíte 40 Kč. Banka má nejširší síť poboček a bankomatů, v tuzemsku lze tedy očekávat, že cizí bankomat využijete jen zřídka. 

Běžný účet lze založit online, platit je možné prostřednictvím Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Smartbanking je hodnocen nadprůměrně, v aplikaci lze sjednat až pět produktů z nabídky banky. Standard účet není úročen, v případě sjednání spořicího účtu je možné získat sazbu až 0,20 % p.a.

5.Běžný účet od Equa bank

Tento účet je rovněž nabízen zcela zdarma a bez poplatků za běžné transakce. Dokonce u něj nezaplatíte ani za výběry z bankomatů, a to nehledě na to, zda se jedná o vlastní bankomat (vlastní bankomatová síť je však značně omezená), nebo o bankomaty jiných bank v tuzemsku i v zahraničí. 

Equa bank však mírně „pokulhává“ v oblasti smartbankingu za ostatními umístěnými bankami. Na rozdíl od předchozích bank lze platby provádět pouze pomocí Google Pay a Apple Pay. Běžný účet je úročen 0,01 % p.a., na Spořicím účtu HIT je pak bonusová sazba 0,70 % p.a. (pro vklady do 200 tisíc Kč, podmínkou je provedení tří plateb nebo aktuální hodnota investic minimálně 50 tisíc Kč).

Autor:
 • Nejčtenější

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Zmapovali jsme nejlepší spořicí účty. Výnosy stále padají

Porazit inflaci se zhodnocování vkladů na spořicích účtech nejde. Výnosy dál padají. Úrokové sazby u aktuálně...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

 • Další z rubriky

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

Uzavření „stavebka“ online zabere patnáct minut. Víte, co si ohlídat?

Sjednat si stavební spoření bez fyzické návštěvy pobočky umožňují dnes všechny tuzemské stavební spořitelny v několika...

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů určených občanům se radikálně změnil. Bankovní účty se nyní výrazně liší v...

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK V AUTOMOTIVE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...