Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Nebojte se 'Pay'. Rozpletli jsme možnosti plateb on-line

aktualizováno 
PayPal, PayPay, PayMyway, Paysafecard a PaySec: svět platebních nástrojů na internetu začíná být poněkud nepřehledný. Zmapovali jsme proto výhody a nevýhody jednotlivých variant. Například Paysafecard funguje, jako když si chcete v trafice nabít kredit do mobilu. PayPal je zase šikovný u plateb do zahraničí.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Výhodou všech zmíněných plateb je, že se ke svému zboží dostanete rychleji. Pro obchodníka je totiž jednodušší ověřit si platbu, leckdy má dokonce peníze na svém účtu ihned.

Službu PaySec podporuje 450 e-shopů

PaySec právě slaví druhé narozeniny. Je výtvorem ČSOB a Poštovní spořitelny, ale vůbec nezáleží, u jaké banky máte účet. Založení je jednoduché. Na stránkách systému vyplníte on-line formulář, převedete si na účet peníze a můžete ho začít využívat.

Vedení účtu, platba za nákup a nabití převodem z běžného účtu je zdarma. Platíte ale za transakce přes platební tlačítko, které vás bude stát tři procenta ze zaplacené částky. Příjemce obdrží částku sníženou o poplatek. Sazba neplatí pro majitele Konta pro obchodníky.

Další poplatek je za nabití platební kartou, která činí dvě procenta z nabíjené částky. Když už nechcete službu využívat, převedete si peníze zpět na běžný účet. Obecně se to nazývá vybití. Vybití na účet ČSOB nebo Poštovní spořitelny je zdarma. Vybití do jiné banky vás bude stát dvě koruny.

PaySec vám umožní platby ve 450 e-shopech. Službu využijete hlavně při internetových aukcích, nákupech a zasílání finančních darů.

Horní limit na jednotlivou transakci je 50 tisíc korun, přičemž na účtě můžete mít maximálně 100 tisíc korun. Pokud však jedna platba přesáhne částku tisíc korun, bude systém požadovat od plátce ověření prostřednictvím SMS. Limit pro potvrzení transakce si můžete i snížit od 50 do jednoho tisíce korun.

Výhody a nevýhody PaySec

+ možnost platby ve 450 internetových obchodech
+ snadné dobíjení prostřednictvím bankovního účtu či platební karty

- poplatky za nabíjení konta platební kartou
- služba není pro statisícové nákupy

Platba přes e-mail

PayPal umožňuje posílat peníze na účty, které jsou ověřovány e-mailovými adresami. Služba funguje tak, že si založíte účet a bankovním převodem nebo z kreditní karty si na něj pošlete peníze. Nově mohou využívat PayPal i lidé mající kreditní kartu od Cetelemu. Chcete-li peníze z účtu získat zpátky, prostě si je pošlete zpátky na svůj běžný účet.

U PayPalu máte na výběr ze tří účtů. Personal, Premier a Business. Účet Personal je vhodný pro menší platby. Jeho nevýhodou je, že nepřijme platby uskutečněné kreditními kartami. Například přes největší aukční server eBay, se kterým je PayPal nejčastěji spojován, je tohle nejběžnější forma placení. To znamená, že když prodáváte zboží a kupující vám ho zaplatí přes kreditní kartu, peníze se k vám nedostanou.

Plusem je, že se v případě účtu Personal vyhnete poplatkům při zasílání peněz rodině a přátelům. Velikou nevýhodou jsou poplatky, které platíte za každou příchozí transakci.

Ceník služeb na PayPal
Měsíční platby v Kč Výše poplatků
0-70 000 3,4 % + 10 korun
70 000-280 000 2,9 % + 10 korun
280 000-1 500 000 2,7 % + 10 korun
1 500 000 - 3 000 000 2,4 % + 10 korun
více než 3 000 000 1,9 % + 10 korun
Zdroj: www.paypalcz.cz

Převod z účtu na účet přes PayPal také není úplně zdarma. Převádíte-li více než tři tisíce korun, neplatíte nic. Pokud je převáděná suma nižší než tři tisíce korun, bude vám z účtu strženo 30 korun. Rozhodně si dávejte pozor na zadávání čísla účtu příjemce. Když se spletete a zadáte neexistující číslo účtu, vyjde vás tato banální chyba na 200 korun.

výhody a nevýhody paypal

+ službu lze využít i při platbách do zahraničí
+ podporuje ho například eBay

- poplatky za transakce
- vysoký poplatek za špatné zadání čísla účtu

Účet v různých měnách

Podobně jako PayPal funguje i služba PayPay. Také jde o internetovou peněženku, přes kterou můžete nakupovat on-line. Po přihlášení do PayPay, které naleznete zde, si můžete otevřít účty i v jiných měnách.

Peníze na PayPay vám může poslat i člověk, který tuto službu nevyužívá. Důležité je, aby znal specifický symbol vašeho účtu na PayPay. Otevření, vedení účtu a posílání peněz v rámci PayPay je zdarma. Výběr peněz a zaslání na ověření bankovní účet stojí 20 korun. Přijetí peněz z účtu je zdarma, ale z platební karty zaplatíte pět procent z částky plus deset korun.

Výhody a nevýhody PayPay

+ levnější než PayPal
+ účet i v cizích měnách

- poplatek za přijetí peněz z platební karty

Kredit pro studenty

Paysafecard je další z možností, jak můžete platit na internetu bez použití platební karty. Paysafecard je v podstatě předplacený kredit pro internet. Paysafecard si můžete pořídit například v novinových stáncích, v prodejnách Žabka nebo na čerpacích stanicích. Všechna prodejní místa naleznete zde.

V některém z prodejních míst si koupíte kartu v hodnotě 100, 300, 1 000 nebo 2 000 korun. Za své peníze dostanete účtenku, na které je nejdůležitější 16místný PIN kód. V případě, že chcete v internetovém obchodě platit a najdete na jeho stránkách logo Paysafecard, zadáte jen PIN a máte zaplaceno. Tento druh placení využijete například při sázení přes internet nebo při placení za online hry.

Chcete-li Paysafecard využívat dlouhodobě, můžete si založit účet na stránkách partnerů, například travian.cz. K založení účtu využijete identifikačního čísla na kartě. Po roce užívání musíte počítat s nemalými poplatky.

Po uplynutí dvanácti měsíců od prvního použití, nejpozději však po dvou letech od data vydání vám bude účtován administrativní poplatek 50 korun měsíčně. Platba se strhává ze zůstatku na účtu. Když využijete k platbě celou zadanou částku, poplatek vám nikdo nestrhne. Není totiž z čeho.

"Paysafecard využívám rád. Jsem student a ne vždy mám dostatek peněz, abych si mohl dovolit sázet. Většinou si nabiju kredit na dvě stě korun a nějakou dobu mi to vydrží," říká dvacetiletý Petr z Prahy.

výhody a nevýhody paysafecard

+ vhodné i pro studenty, kteří nemají moc peněz
+ kredit si nabijete na mnoha prodejních místech

- poplatek 50 korun měsíčně za vedení účtu po jednom roce užívání
- kredit nelze nabít přes běžný účet
- služba není pro vysoké platby
- podporuje ho málo internetových obchodů

Platíte svojí cestou, ale zatím jen u GE

PayMyway je novinkou v oblasti internetových plateb. "Princip platby spočívá v propojení obchodu s internetovým bankovnictvím zákazníka, přičemž majitel obchodu vůbec nepřichází do styku s osobními nebo autorizačními údaji klienta, " uvádí Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.

Zadáte-li na internetu PayMyway jako způsob platby za zvolené zboží, automaticky se vám vygeneruje předvyplněný platební příkaz. Prostřednictvím Internet Banky ho potvrdíte a po akceptaci bankou získá status garantované platby. Přes PayMyway zaplatíte zatím jen v internetovém obchodu 123shop.cz.

výhody a nevýhody PayMyway

+ neplatíte žádné poplatky
+ jde o novinku, možnosti se mohou brzy rozšířit

- jen pro klienty GE Money Bank
- službu podporuje jen jeden internetový obchod

Kterou z nabízených plateb na internetu nejvíce používáte?

celkem hlasů: 6020

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

Žádnou 2902
PayPal 2322
PaySec 292
Paysafecard 174
PayMyway 170
PayPay 160
Autor:
  • Nejčtenější

Koupily starou hospodu. Netočí v ní pivo, ale vymýšlejí originální kousky

Dřív se Kateřina Dvořáková věnovala keramice, ale když otěhotněla a objevily se kožní problémy, práci s hlínou musela...

Ať se dědicové o majetek poperou, stálo v závěti

Premium Kuriózní příběhy z notářské praxe i seriózní rady, jak sepsat poslední vůli, přibližuje v rozhovoru prezident Notářské...

Živnostníci si mohou vyzkoušet zdarma platební terminály. Zájem roste

Již 2 600 drobných podnikatelů a živnostníků projevilo zájem vyzkoušet si platební terminál na rok zdarma. Od začátku...

Proč se nevyplatí práce načerno. Hrozí vám víc než jen mastná pokuta

Premium Pro někoho to může znít lákavě: „Budu ti platit jen minimální mzdu a další peníze dostaneš na ruku.“ S podobnými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přehřátému pracovnímu trhu covid prospěl. Firmy si mohou více vybírat

S ekonomikou a pracovním trhem koronavirus poměrně dost zamával. V tom druhém případě ale paradoxně v pozitivním slova...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Bezkontaktní limit 500 korun u karet lze navýšit, lepší je platit mobilem

Při nakupování se v obchodech v souvislosti s epidemií skloňuje hygiena. Kromě roušek se přijímají opatření, jako je...

Účet nejlépe zadarmo, a aby byl chytrý. Sedm tipů, podle čeho vybírat banku

Do které banky pro účet? Špatné rozhodnutí vás může přijít na desítky korun měsíčně. Takže stovky za rok: to je večeře...

Bankování bez kravaty. Velký test internetových bankovnictví

Premium Pokud jste ještě váhali, na co by vám bylo dobré internetové bankovnictví, opatření spojená s koronavirovou pandemií...

Čí jsou peníze na dětském stavebku a může je otec vybrat bez souhlasu matky?

Stavební spoření patří na českém trhu k oblíbeným spořicím produktům. Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...