ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rusko se učí od KLDR, sankce obejde stínovou flotilou, varuje organizace

  • 55
V poslední době roste počet důkazů o tom, že někteří provozovatelé tankerů se pokusí obejít uvalený cenový strop i další omezení na ruskou ropu. Nevládní organizace Global Fishing Watch informovala, že Rusové shromáždili stínovou flotilu, která se snaží obchodovat s ruskou ropou za vyšší sumy, než za 60 dolarů za jeden barel.

Rostou tak pochybnosti o tom, jestli zastropování cen bude mít v konečném důsledku vliv na snížení ruských příjmů z ropy. Deník Financial Times upozornil na to, že ruská stínová flotila může být provozována i bez potřebných pojištění, anebo díky poskytovatelům, kteří nejsou ze západních států. Rusové se tímto způsobem tedy mohou pokoušet vydávat přepravovanou surovinu za jinou než ruskou.

Námořní zpravodajská společnost Windward informovala, že v posledních týdnech asi dvojnásobně vzrostl počet případů náhlého zmizení ropných tankerů v jižním Atlantiku ze sledovacích zařízení. Provozovatelé některých tankerů tak mohli vypnout své sledovací systémy na volném moři, aby v tichosti přečerpali ropu pocházející z Ruska.

Od pondělí platí restrikce, podle které do členských států Evropské unie nesmí přitéct ani jeden barel ruské ropy z tankerů. Jde o šestý balík protiruských sankcí, který je odvetou za ruskou válku na Ukrajině. Režim Vladimira Putina kvůli tomu může přijít o miliony dolarů denně, a i proto se někteří odborníci domnívají, že Rusko se tyto sankce pokusí nějakým způsobem obejít.

Embargo na ruskou ropu se Česka zatím netýká. Správa má zásoby na sto dní

Výkonný ředitel společnosti Windward Ami Daniel pro deník The Guardian uvedl, že Rusko se v posledních šesti měsících učilo od Íránu nebo Severní Koreje. Ty se totiž snaží obcházet uvalené sankce už několik let.

S podobnými zjištěními přišla také nevládní organizace Global Fishing Watch. Ta odhalila případ 138 metrů dlouhého ropného tankeru v čele s kapitánem Schemilkinem, který měl podniknout dvě tajné cesty pro přečerpání ruské ropy. Loď měla používat stejné techniky, které dříve pro obcházení sankcí hojně využívala třeba Venezuela.

Loď nejprve od května do července zamířila na kotviště poblíž Malty a o měsíc později měla dorazit do elektrárny Teknecik na severním Kypru. V obou případech ale tanker vysílal falešné pozice. Tanker oficiálně ukazoval, že pluje v úplně jiných vodách. Organizace GFW pro svá zjištění používala radarové satelitní snímky Evropské kosmické agentury.

Nyní navíc asi dvacet ropných tankerů s ruskou ropou nabírá zpoždění v Bosporské úžině. Turecko totiž ve středu oznámilo, že začalo vyžadovat doklad o pojištění tankerů, a to poté, co západní mocnosti přistoupily k cenovému stropu na ruskou ropu. Chtějí totiž dostatečné záruky, že tranzit přes Bospor bude v rovině pojištění zabezpečený.

31. května 2022