Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Modrý med a termosolární úly. Včelařství je zanedbaný obor, říká Josef Kölbl

Podcast   6:00
Už Albert Einstein říkal, že až vymřou včely, lidstvo je přežije pouze o čtyři roky. Proč jsou včely tak důležité, co je ohrožuje a jak se o ně dobře starat? Nejen na to odpovídal mladý včelař Josef Kölbl, spolumajitel rodinného včelařství Domovina, v podcastu Industrial.

Josef Kölbl vystudoval konzervatoř, ale hře na violu se profesionálně nevěnoval, místo toho se dal na obchod s potravinami. S manželkou žili v Praze, dokud neotěhotněla, pak se odstěhovali se na Vysočinu. U před návratem pomáhali s péčí o včely rodině. „Příchod první dcery byl takovým impulzem, do té doby jsme včelařili jen tak pro zábavu a pomáhali jsme švagrovi. Když manželka otěhotněla, naložili jsme pick-up a odstěhovali jsme se. A založili si včelařství vlastní,“ popisuje Kölbl začátky rodinného podnikání.

Do rozjezdu rodina vložila veškeré úspory. „Moje žena se přihlásila se na dálkové studium na Středním odborném učilišti včelařském v Nasavrkách, takže o včelaření ví vše především ona. Ona je profík. U mě to ze začátku bylo hlavně o žihadlech. Byl jsem úplný amatér,“ popisuje Kölbl, který se v současnosti stará o dvě stě úlů na Vysočině, ale také na Kolínsku. „Je normální mít včelstva na různých místech. Příroda by jich tolik na jednom místě neuživila. Takže teď hodně jezdím, je to náročné na čas a fyzičku, takže nyní neplánujeme, že bychom si včel pořídili více,“ říká Kölbl

A jak vypadá běžný včelařův den? „Samozřejmě, jak kdy. Ale když jedu ke včelám na Kolínsko, vstávám třeba ve tři hodiny ráno, abych tam byl ve chvíli, kdy svítá. To je takový bezpečný čas, včely ještě nelétají a tak si vás moc nevšímají. Ale obecně se snažím do včel tolik nechodit, aby měly klid. A když je medobraní, tak ráno dojedu pro med, jedu do medárny, kde se med stáčí. Práce je pořád dost,“ popisuje Kölbl, jak vypadá jeho život se včelami a dodává: „Včelaření je fyzicky náročná práce, protože ji nikdy nezmechanizujete, vše se dělá ručně.“

Boj s parazitem

Ačkoli v Česku včelaří desítky tisíc lidí, průměrný věk včelaře je 60 let. „Včelařství je strašně zanedbaný obor, opírá se o metody staré desítky let. To jsme chtěli změnit a dělat to trochu jinak,“ říká Kölbl, který se rozhodl vyzrát na kleštíka včelího (Varroa destructor ) jiným způsobem než ostatní včelaři. „Mnoho včelařů používá na boj s kleštíkem chemii, to jsme dělat nechtěli. I proto jsme se rozhodli používat termosolární úly,“ popisuje včelař vlastní cestu a vysvětluje, jak takové úly fungují.

„Termosolární úl je český vynález pana doktora Romana Lindharta. Ten vymyslel, jak se kleštíka zbavit, aniž by člověk musel použít chemii. Díky jeho technologii se v úlu vytvoří takové tepelné podmínky, že se kleštík v podstatě upraží. Včelám ale zvýšení teploty vůbec nevadí. V tom je to geniální,“ popisuje Kölbl, jak s parazitem bojuje.

Modrý med

Včelí farma Domovina vedle termosolárních úlů vsadila také na modrý med, sociální sítě a vysazování lučního kvítí, aby měly včely dostatek potravy. Vedle medů s různými příchutěmi, na svém e-shopu prodávají právě i semínka lučního kvítí. A jak je vidět na obratech, jejich přístup se vyplácí. V roce 2023 vykázala rodinná firma obrat 30 milionů korun.

„Medy prodáváme s ovocem, ale i s kořením, modrý med je ochucený citronem a je v něm spirulina, díky které má právě krásnou modrou barvu. Samozřejmě, že chutě ladíme, někdy celý měsíc,“ říká Kölbl a dodává, že skutečným průlomem bylo, když rozjeli vlastní e-shop v roce 2019. „Těsně po tom, co jsme spustili e-shop, začala pandemie a musím říct, že nás vlastní e-shop zachránil a díky němu jsme si zajistili růst firmy.“ Rodinnému včelařství se daří ale také díky investicím do marketingu a aktivitě na sociálních sítích. „Spolupracujeme i s influencery a myslím, že se nám daří lidi přilákat i díky obsahu, který na sociálních sítích tvoříme,“ říká na mladý včelař. Více se o včelách, ale třeba i o ukrajinském a čínském medu dozvíte v podcastu Industrial.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Z Helsinek až k polárnímu kruhu. Finnair posiluje lety za půlnočním sluncem

16. června 2024

Letecká společnost Finnair i v letošní sezoně bude létat z Helsinek do města Bodø na severu...

Tchaj-wan trápí nízká porodnost. Školy a univerzity zavírají, chybějí žáci

16. června 2024

Tchajwanské úřady se pro další léta obávají obrovského propadu hospodářské výkonnosti, který by...

Když ho nemůžeš porazit, sněz ho. Italové si zpestřili menu invazním krabem

16. června 2024

Ve Středomoří se kvůli oteplujícím se vodám přemnožil invazní druh kraba. Nemá přirozené predátory...

Cena uranu prudce roste. Stát se těžařskou velmocí touží Kanada

16. června 2024

Renesance jaderné energetiky způsobila celosvětovou uranovou horečku. Cena kovu vyskočila za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...