S tulipány v Nizozemsku pomáhá robot Theo. Na poli se loudá, chyby ale nedělá

  • 0
Robot jménem Theo, jehož právě testují v nizozemském Lisse, způsobil přelom v pěstování tulipánů. Stroj obdařený umělou inteligencí a ovládaný pomocí aplikace využívá k identifikaci a lokalizaci nemocných rostlin souřadnice GPS a senzory. Nahradil tak pracovní sílu mnoha lidí, kteří by jinak jako dosud museli rostliny hledal a plít sami.

Rodina Nizozemce Allana Vissera pěstuje tulipány již po tři generace. Letos je to již druhá sezona, během níž používá robota vybaveného umělou inteligencí. Zařízení je to nákladné, robot stojí přibližně stejně jako sportovní auto, kolem 200 000 dolarů (4,5 milionu Kč). „Dávám přednost robotovi, protože sporťák nám nemocné tulipány z pole neodveze,“ říká pěstitel květin.

Tulipány ve šrotu a milionové ztráty. Květinový průmysl vinou viru zvadl

Dříve farmáři museli svá rozsáhlá pole obcházet sami a tulipány, které jevily známky nemoci, vytrhávat ručně. „To je ale náročné, je čím dál méně lidí, kteří nemocné tulipány opravdu vidí,“ říká farmář. Robot je na rozdíl od lidí vycvičený, aby nemocné rostliny poznal vždycky. Na listech infikovaných rostlin se totiž objevují červené pruhy, které Theo odhalí. Může pracovat nepřetržitě až 24 hodin ve dne i v noci, a tak snižuje náklady na pracovní sílu. Informaci přinesl portál Voice of America.

Theo je také řešení problému chemických látek používaných k hubení rostlin, protože herbicidů již není zapotřebí. Tato technologie tak zajišťuje zdravější způsoby hospodaření a zemědělství.

Přesné zemědělství

Robot projíždí po poli velmi pomalu rychlostí asi kilometr za hodinu a kontroluje rostliny. Farmář Visser tuto práci nazývá přesným zemědělstvím. Pracuje tak, že pořizuje tisíce fotografií tulipánů, software s umělou inteligencí je pak v reálném čase posuzuje a rozhodne, které tulipány je třeba vyplít. „Robot se to naučil rozpoznat,“ říká farmář.

Jaro se vším všudy. Navštivte Keukenhof, nejrozkvetlejší místo v Evropě

Theo pochází od společnost H2L Robotics, jejímž jednatelem je Erik de Jong. „Ke své práci používá souřadnice GPS senzory a umělou inteligenci, aby si byl naprosto jist, že likviduje správný tulipán mezi mnoha dalšími na poli,“ říká mladý podnikatel. Dodává, že veškeré znalosti používané v počítačovém programu, jenž robotům poskytuje informace, pocházejí od samotných pěstitelů tulipánů. Jedním z nich je i Theo van der Voort, po kterém robot nese své jméno.

Tento muž odešel do důchodu po 52 letech hledání nemocných květin na svých polích. „Je to fantastické, ten stroj vidí stejně jako já,“ chválí si podle portálu VOA pomoc plechového pomocníka penzionovaný pěstitel.