„Vyšší poplatky, posílená činnost státu v oblasti dodržování právních předpisů i zpřísněné sankce pro všechny, kteří nechávají své nemovitosti záměrně neobsazené. Díky tomu mohou být zahraniční investice do australských rezidenčních nemovitostí v národním zájmu,“ řekl Jim Chalmers ve svém prohlášení. Informovala o tom agentura Reuters.
Australský ministr financí zároveň dodal, že tyto změny přinesou australským veřejným rozpočtům asi 500 milionů australských dolarů, což je v přepočtu zhruba 7,4 miliard korun. Ty by veřejný sektor mohl následně investovat, a to včetně výstavby nových nemovitostí.
Domy jako krabice kritici odsuzují, prý připomínají panelová sídliště |
„Tyto úpravy přicházejí především proto, aby zahraniční investice do Austrálie byly v souladu nastaveným vládním programem, který se snaží o zvýšení nabídky dostupného bydlení v zemi,“ řekl pro Reuters Chalmers.
Trh stále roste
Australská vláda už v červnu přislíbila, že na výstavbu několika tisíc cenově dostupných bytů po celé Austrálii v blízkých letech alokuje 2 miliardy australských dolarů, zhruba 30 miliard korun.
Stát hledá dědice tisíců nemovitostí za miliardy. Možná jste to i vy |
Navýšení poplatků by se v australské legislativě mělo promítnout v průběhu roku 2024 a přichází poté, co současná vládní garnitura se už loni odhodlala ke změnám, které tíživě dopadly na zahraniční investory.
Poplatky za nákup nemovitostí v Austrálii se v roce 2022 zdvojnásobily a australské rozpočty si díky tomuto opatření v dalších čtyř letech přijdou na 455 milionů australských dolarů, tedy asi 7 miliard korun.
I přes zásahy australské vlády se ale čeká, že tamější trh s bydlením bude i nadále růst. Poptávka po vlastnickém i nájemním bydlení tu dlouhodobě převyšuje nabídku.