ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Indii citelně chybí uhlí. Některé elektrárny mají zásoby jen na několik dní

  • 26
Energetická krize zasáhla kromě Evropy i asijský kontinent. Mimo nejvíce zasaženou Čínu ale s nedostatkem uhlí a elektřiny bojuje i Indie. Její uhelné zásoby jsou ve většině tamních elektráren na kriticky nízké úrovni.

Zhruba 63 ze 135 indických elektráren má momentálně podle tamního úřadu pro elektřinu (CEA) zásoby uhlí jen na dva či dokonce méně dnů. V sedmnácti elektrárnách jsou dokonce uhelné zásoby na nule, informuje CNN.

Celkem 75 indických elektráren má pak zásoby uhlí na pět dní nebo méně a podle CEA je tak Indie v „superkritické” situaci. Ačkoliv země zatím tyto elektrárny neodstaví, při narušení uhelných dodávek či vyšší poptávce nebudou moci nadále fungovat. To pro Indii představuje velké riziko, neboť výroba indické elektřiny závisí ze 70 procent právě na uhlí.

Podle indického ministra pro energetiku R. K. Singha se situace brzy nezlepší. „Dobrá situace v oblasti uhelné zásobovanosti nemusí přijít ještě během dalších pěti či šesti měsíců,” uvedl pro deník The Indian Express.

Poptávka po elektřině v Indii naopak v posledních měsících prudce roste, neboť podniky se vzpamatovávají z vlny covidové pandemie. V prohlášení z minulého měsíce ministerstvo energetiky uvedlo, že „je to dobré znamení pro ekonomiku a je povzbudivá“, protože znamená, že více domácností si může dovolit elektřinu a průmysl se vrací na úroveň před pandemií.

Hluboká energetická krize v Číně. Země dává firmám elektřinu na příděl

„Poptávka nezmizí, bude se zvyšovat,“ řekl před časem Singh listu The Indian Express. „Přibylo navíc 28,2 milionu odběratelů. Většina z nich jsou lidé z nižší střední třídy a chudí, kteří si kupují ventilátory, světla či televizory,“ dodal.

Nyní však velká poptávka po energiích indické vládě příliš radosti nepřináší. Zásobování Indie uhlím bylo totiž zasaženo monzunovým obdobím, kdy silné srážky ovlivnily těžbu a dopravu. Singh proto uvedl, že současný nedostatek uhlí je kritický, přestože zatím nezpůsobil žádné větší výpadky elektřiny.

Pokud se však Indii nepodaří brzy vyřešit uhelnou krizi, energetickým společnostem hrozí, že budou dovážet uhlí za mnohem vyšší ceny, což podle analytiků poškodí hospodářské oživení země po pandemii.

Ceny zvýšila pandemie i ekologie

Právě pandemie má na celosvětově rostoucí ceny komodit značný vliv. Poptávka po energiích se totiž proti předešlému roku skokově zvýšila. Za zvýšením ceny uhlí rovněž stojí snaha o omezení jeho těžby v rámci řešení klimatické krize.

Situaci v Indii teď mohou ještě navíc narušit tradiční svátky Díválí, které probíhají od poloviny října do poloviny listopadu. Ačkoliv v zemi nejsou tuhé zimy, i tak je nutné mít připravené zásoby na topnou sezonu. Koncem roku sice potřeba energie klesá, jelikož se snižuje nutnost používání klimatizace, ale právě během svátků je spotřeba zvýšená.

Zelená baterie Evropy se vybíjí. Skandinávii schází voda, proud prudce zdražuje

„Vzhledem k tomu, že poptávka po elektřině pravděpodobně poroste v souvislosti s pokračující ekonomickou normalizací a nadcházejícími svátky, představují poruchy na straně nabídky významné krátkodobé riziko pro růstovou dynamiku,“ varují analytici společnosti Nomura Sonal Varma a Aurodeep Nandi.

Energetická krize v současnosti postihla mnoho států, jako jsou například skandinávské země, Velká Británie, Německo nebo Čína. Tam už oslabení či úplné přerušení dodávek elektřiny způsobilo výpadky pro domácnosti a přinutilo továrny omezit výrobu. To zpomaluje ekonomiku země a ještě více zatěžuje globální dodavatelské řetězce.