V amazonském deštném pralese zuří požáry (26. srpna 2019)

V amazonském deštném pralese zuří požáry (26. srpna 2019) | foto: Reuters

Dodržte slib a neberte maso z Brazílie. Ničíte pralesy, zní kritika na Tesco

  • 69
Britský obchodní řetězec Tesco, působící i v Česku, je pod palbou kritiky aktivistů hnutí Greenpeace. Síť obchodů s potravinami vyzvali, aby zastavila dodávky vepřového a drůbežího masa od firem z brazilského koncernu JBS SA. Tesco tím podle nich podporuje vypalování pralesů v Brazílii, ačkoli se řetězec zavázal k opaku.

Greenpeace ve středu spouští online kampaň, cílenou na Tesco i jeho zákazníky s cílem přerušit spolupráci s firmami, které se nepřímo podílejí na ničení deštných pralesů.

Podle agentury Bloomberg pochází ze zmíněného koncernu jen nízké procento hovězího masa, prodávaného ve Velké Británii, ale Tesco je hlavním odběratelem drůbežího masa od dodavatele Moy Park Holdings a dodavatele vepřového masa Tulip Ltd. Obě firmy jsou z koncernu JBS a má v nich kontrolní podíl americká společnost.

Společnosti dodávají maso také do konkurenčního Lidlu a britských supermarketů Aldi, Co-op, Sainsbury’s a Waitrose, což mimo jiné Tesco uvádí na svou obranu.

Podle Teska je neférové kritizovat společnosti, které přitahují nedávnou pozornost ve vztahu k JBS, když s nimi prodejce potravin spolupracuje už 40 let.

„Pokud je dáme na černou listinu, ohrozíme tisíce pracovních míst, poškodíme britské farmáře a ohrozíme tím svou schopnost nabízet zákazníkům čerstvé maso,“ vyjádřila se firma.

Aktivisté uvedli, že tím řetězec porušil svůj dřívější závazek, jímž chtěl do roku 2025 zajistit, aby se svou činností vůbec nepodílel na odlesňování.

Některé další společnosti, například Nordea Asset Management, se kvůli vypalování amazonských pralesů už od společnosti JBS v minulých týdnech distancovali.

Ani koronavirus nezastavil odlesňování Amazonie. Dosáhlo nového vrcholu

Výzkum brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru ukázal, že letos v červenci požáry v amazonských pralesech, které jsou nejrozsáhlejší na světě, vzrostly o 28 procent ve srovnání s loňským rokem.

Masivní odlesňování deštných pralesů prosazuje už dva roky vláda Jaira Bolsonara, který Brazilcům slíbil, že tímto způsobem zvýší podíl zemědělství a těžební činnosti, což by pomohlo ekonomice.

Zemědělský koncern JBS se zavázal, že v celém svém dodavatelském řetězci skoncuje s aktivitami, které napomáhají odlesňování a podle svých slov stojí v popředí těchto snah.