Výrobci koňaku se obávají změny tradiční chuti. Sladké hrozny nechtějí

  20:35aktualizováno  20:35
Čím větší teplo, tím sladší a brzy dozrálá vinná réva. Sladké hrozny však výrobci koňaku nechtějí. Jsou jedni z těch, kteří se kvůli klimatickým změnám obávají o svůj byznys. Ten pro vinaře z oblasti francouzského městečka Cognac, odkud druh brandy pochází, představuje ročně 3,6 miliardy dolarů.

Dubové sudy s koňakem značky Remy Martin v továrně společnosti ve francouzském Cognaku. (21. listopadu 2019) | foto: Reuters

Tradiční francouzský druh brandy se vyrábí z nebývale kyselé odrůdy bílých hroznů. Jenže čím delší a teplejší léto je, tím jsou hrozny sladší a dozrávají rychleji. Extrémní výkyvy tak mohou ohrozit byznys, který ročně přináší gigantům jako Pernod Ricard, LVMH, Rémy Cointreau a dalším 3,6 miliardy dolarů (81,8 miliardy korun), píše agentura Bloomberg.

„Skutečnost, že se teploty zvyšují a zvyšují vede k tomu, že hrozny dozrávají dříve a dříve,“ potvrzuje pro server Fortune.com Michel Casavecchia, sklepmistr ze společnosti D’Usse Cognac. „To, co jsme zde vytvářeli po staletí, nebude za 50 let už možné,“ potvrzuje Pierre Jancourt, provozní ředitel společnosti Martell Cognac, která byla založena v roce 1715 a dnes spadá pod značku Pernod Ricard.

Tradiční koňak pochází z oblasti kolem francouzského městečka Cognac na jihozápadě země. Čtyřicetiprocentní druh brandy musí splňovat přísná kritéria, aby mohl být jako koňak vůbec označen.

Podle francouzské instituce BNIC, která sdružuje výrobce koňaku a dohlíží na dodržování pravidel, znamená každé zvýšení teploty o jeden stupeň Celsia v průběhu zrání hroznů urychlení tohoto procesu o deset dní. Obavy vinařů se stupňují od roku 2000, kdy po horkém a suchém létu sklízeli neobvykle velké a sladké hrozny již v září nebo dokonce v srpnu, tedy o dva měsíce dříve než obvykle. 

„Jestli chtějí tamní vinaři dosáhnout stejných vlastností koňaku jako třeba před padesáti lety, musí sbírat hrozny mnohem dříve,“ potvrzuje Milan Sedláček, provozovatel webu znalecvin.cz, který se ve vinařství pohybuje přibližně 40 let. Během kvašení pak musí kvůli vysokým denním i nočním teplotám výrobci neustále sledovat teplotu hroznové šťávy, aby nedošlo ke změně chuti výsledného koňaku.

Při hledání řešení mají vinaři kvůli přísným podmínkám poměrně svázané ruce. Pokud by se totiž přesunuli do vyšších a chladnějších oblastí mimo region, nesměli by své produkty podle zákonů Evropské unie nazývat koňakem. Podle Sedláčka tak mají dvě možnosti. Buď začít sbírat hrozny ještě dříve, což se však promítne do objemu sklizené úrody a může tak mít za následek zdražování, nebo si zákazníci budou muset zvyknout na odlišnou chuť. 

Toho se však výrobci obávají. „Citlivost hroznů na vyšší teploty bude mít za následek výrazný posun v chuti, který by mohl odehnat zákazníky. Musíme najít nové způsoby a nové odrůdy, protože pokud jste dobrý v plnění lahví, ale nemáte je čím naplnit, příběh skončil,“ uvádí Guillaume de Guitaut, obchodní zástupce značky Hennessy, která patří mezi nejznámější výrobce koňaku.

Hledání řešení

Vinaři z oblasti proto ročně lijí tisíce euro do experimentálního skleníku, který před dvěma lety vyrostl poblíž města. Zde vědci klonovali 100 nejslibnějších sazenic, které letos přesunuli do vinice a v následujících čtyřech letech je budou pozorovat. „S testováním právě začínáme, zatím nemáme odpovědi,“ říká Baptiste Loiseau, sklepmistr ze společnosti Rémy Cointreau, který je zodpovědný za to, že chuť koňaku bude rok od roku stejná. 

Dvakrát destilovanému nápoji se v posledních letech dostává velké oblibě. Například prodej v Číně se podle dat BNIC v uplynulém desetiletí téměř ztrojnásobil na 475 milionů dolarů. Vzrůstající zájem eviduje skupina i v Jižní Africe a Vietnamu. 

Výrobci, které instituce sdružuje, zaměstnávají ve Francii téměř 17 tisíc lidí. „Žízeň po koňaku se v následujících letech nesníží. Zároveň ale může být nápoj vyroben pouze v regionu a klima se pohybuje pouze v jednom směru. To není příliš optimistické,“ dodává Spiros Malandrakis, analytik výzkumné společnosti Euromonitor. 

Klimatické změny se samozřejmě nedotýkají jen koňaku. Od výrobců šampaňského ve Francii k výrobcům portského v Portugalsku, musí vinaři sklízet úrodu o týdny až měsíce dříve, aby zajistili, že nedojde k výrazné změně chuti.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Betonáři pod palbou investorů. Snižte emise, nebo vás odstřihneme od peněz

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Masivní betonářský průmysl v čele s největšími světovými výrobci je pod tlakem skupiny investorů. Ti po firmách chtějí,...

Microsoft uplácel státní úředníky, teď zaplatí půlmiliardovou pokutu

Ilustrační snímek

Microsoft bude muset za své podezřelé aktivity v Maďarsku a dalších zemích zaplatit pokutu 25,3 milionu dolarů. V...

OBRAZEM: Jak se žije v kampusu Huawei, kde mají i repliku Krumlova

 Huawei security guards line-up at the end of their workday at the new...

Telekomunikační firma Huawei je jednou z nejhodnotnějších čínských společností. Její technologie jsou přísně chráněné,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz