Číňané musí úřady informovat nejen o svém majetku, ale také třeba o tom, zda se rozvedli či znovu oženili. Ilustrační foto

Číňané musí úřady informovat nejen o svém majetku, ale také třeba o tom, zda se rozvedli či znovu oženili. Ilustrační foto

Čínští úředníci musí zveřejňovat majetek příbuzných, Česko to nechystá

  • 1
Čína zavedla nové pravidlo, které zavazuje státní úředníky zveřejňovat jejich majetky. Opatření, jež začalo platit v polovině července, má zamezit korupci v zemi. Vztahuje se nejen na samotného státního zaměstnance, ale i na jeho ženu a děti. Česko se touto snahou zřejmě inspirovat nebude.

Nové opatření podle agentury AP rozšiřuje podobný příkaz, který se však vztahoval pouze na majetková přiznání vysokých komunistických činitelů. Současná norma se rozšiřuje i na nižší úředníky pracující pro vládu či státní podnik a podléhají jí i lidé, kteří nejsou členy Komunistické strany Číny.

Číňané musí nadřízené úřady informovat nejen o svém majetku, ale také o tom, zda se rozvedli či znovu oženili, jaký majetek mají jejich manželky či družky a děti a zda podnikají. Úřady bude zajímat také to, jestli si děti čínských zaměstnanců státních podniků vzaly cizince. Zajímá je i oblast Hongkong a Tchaj-wan. Kdo majetkové přiznání neodevzdá, hrozí mu v nejkrajnějším případě i výpověď.

Čína se tímto opatření snaží podle AP odhalit případy korupce, při nichž někteří lidé schovávají nelegálně nabytý majetek pod své nejbližší příbuzné.

Véčkaři chtějí test korupční odolnosti

Kritici ale upozorňují na to, že korupce je natolik prorostlá společností, že s tím tato administrativní povinnost nic nesvede. "Hodně úředníků má nějaké příbuzné. A co se dokáže tím, že budou zveřejňovat tyto informace? Podnikat i vlastnit majetek je legální, takže to nějak vyplní, odevzdají a nikdo to kontrolovat nebude," říká čínský profesor Yang Yang.

Ani Česko se novým čínským pravidlem patrně inspirovat nebude. "Já si osobně myslím, že vyžadovat majetková přiznání po rodinných příslušnících nemá moc smysl, protože si člověk vždy může najít bílého koně, který to doložit nemusí a udělá pro něj "špinavou službu"," říká místopředsedkyně Věcí veřejných Lenka Andrýsová.

Podle ní by v boji s korupcí pomohly hlavně takzvané testy korupční odolnosti. A pokud by po nich nějaký úředník byl v podezření z braní úplatků, pak po něm bude následovat důkladné prošetření jeho majetkových poměrů, do čehož podle Andrýsové spadá i celá rodina.

"Budeme se dívat na jeho faktické majetkové poměry, což je už silný nástroj k tomu, aby se korupce prošetřila. Nemyslím si, že bychom potřebovali majetková přiznání od všech jeho rodinných příslušníků," dodala místopředsedkyně.