ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Bitcoin po rekordním výstupu padá, cena už klesla o několik tisíc dolarů

  • 166
Cena nejznámější virtuální měny letí v pondělí strmě dolů. Před polednem byl bitcoin ve ztrátě téměř 15 procent, když se jeho hodnota v jednu chvíli propadla o pět tisíc dolarů. O víkendu kryptoměna poprvé v historii zdražila na více než 34 tisíc dolarů.

Pondělní obchodování s bitcoinem provází výrazné kolísání ceny, v řádu tisíců dolarů. Z dat webu Coinbase vyplývá, že v 11:30 spadla hodnota kryptoměny pod 29 tisíc, posléze se nad tuto hranici vrátila. Těsně před polednem byl bitcoin opět nad 30 tisíci. Zůstává však výrazně pod maximem z nedělního poledne, kdy cena atakovala hranici 34,5 tisíce dolarů.

Zdroj: Coinbase

Nejznámější kryptoměna světa navazuje na prudký růst z loňského roku, kdy se její cena zvýšila asi o 300 procent. Bitcoin v poslední době těží hlavně z poptávky ze strany větších investorů.

Cena bitcoinu se teprve v polovině prosince poprvé dostala přes 20 tisíc dolarů. Rychle se zvyšuje i cena dalších digitálních měn. Ethereum, což je druhá největší kryptoměna, loni zpevnil o 465 procent.

Kybernetické útoky kvůli ceně bitcoinu budou přibývat. Hrozí i vyděračství

Bitcoinu k růstu významně pomáhá i politika centrálních bank a tisk dalších peněz na boj s koronavirovou krizí. To vyvolává obavy ze zrychlení tempa růstu inflace. Analytici očekávají, že cena bitcoinu se bude nadále zvyšovat, pokud se vyplní předpoklady pokračujícího oslabování kurzu dolaru, napsal server BBC.

Smolný rok pro dolar

Dolar sice loni v březnu na začátku pandemie zpevňoval, když ho investoři začali vyhledávat jako bezpečné úložiště, od té doby ale citelně oslabil právě v reakci na kroky americké centrální banky (Fed). Ta začala ve velkých objemech tisknout další peníze na pomoc hospodářství zasaženému pandemií. Dolar tak za celý loňský rok zaznamenal největší pokles od roku 2017.

Zdroj: Investing.com

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kryptoměna světa, nezávislá na centrálních bankách. Češi v loňském prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 miliardy korun. To bylo zhruba o 20 procent více než ve stejném období předloni. S bitcoiny se obchoduje na mnoha burzách, z nichž největší je Coinbase.

Bitcoin

ilustrační snímek

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory, nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů.

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.

,