Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ne tolik šťastná Austrálie. I na protinožce dopadla chmurná ekonomická realita

  15:00
Téměř tři desetiletí se zdálo, že Austrálie má patent na to, jak proplout celosvětovými finančními krizemi bez „ztráty věnečku“. I v dobách největších trablů, jako byla například recese v roce 2020 anebo covid, se její obyvatelé povětšinou radovali z vysokých mezd, dostupného bydlení i optimistických vyhlídek do budoucna. Nyní je ale vše jinak.
Australské Sydney by se podle mnohých mohlo v budoucnu stát městem bez vnoučat....

Australské Sydney by se podle mnohých mohlo v budoucnu stát městem bez vnoučat. Stále více mladých lidí se odtud stěhuje. (27. března 2024) | foto: Profimedia.cz

Zdá se, že o čtyři roky později dopadly následky celosvětové ekonomické krize i na protinožce. Austrálie nyní úpěnlivě bojuje s vysokými životními náklady, rozkolísaným trhem práce i rostoucí sociální nerovnosti. Pro zemi, která se v tomto ohledu dlouho považovala za „klikaře“, je nová nepoznaná realita obzvlášť palčivá, píše list list The New York Times.

Austrálie přitom patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země světa. Miliony obyvatel se však nyní potýkají s těžkostmi, které země nezaznamenala po mnoho desetiletí. Říkají, že mají problémy s náklady na jídlo, s placením bydlení a zdravotní péče i s úhradou účtů za služby. A mnoho mladých Australanů řeší potíže, které jejich předkové nikdy nemuseli zažít.

Žádný důvod k optimismu

Osmadvacetiletá Australanka Robyn Northamová snila o tom, že se stane kadeřnicí. Rostoucí nájemné a přemrštěné náklady na péči o její dvě děti jí však znemožnily vyučit se. Ještě před dvěma generacemi přitom její babička vychovávala rodinu ve vlastním domě jako samoživitelka a zároveň pracovala na částečný úvazek jako zdravotní sestra. „Pokud jste průměrný Australan, je to dnes prakticky nemožné,“ říká mladá žena, která žije v Cairns. Se svým partnerem platí za nájem bytu 600 australských dolarů, tedy asi 9 200 Kč týdně.

Austrálii jsem znala jako zemi svobody, teď je socialistická, říká herečka Bláhová

Australané nyní platí více téměř za všechno, nejen za nájem. Pandemie způsobila nárůst inflace, která nyní dosahuje přibližně čtyř procent. Nájemné v některých čtvrtích Melbourne meziročně vzrostlo téměř o polovinu, dostupnost bydlení je nejnižší za posledních nejméně sedmnáct let. Pod tlakem jsou také majitelé domů. Australské hypotéky jsou zpravidla fixovány vždy na několik let, a protože se centrální banka snažila zkrotit ceny zvyšováním úrokových sazeb, ty se v posledních letech ztrojnásobily na 6,7 procenta.

Sydney jako město bez vnoučat

V málokterém oboru se současná australská krize projevuje tak silně jako na trhu s bydlením. Průzkum think-tanku Per Capita z loňského roku ukázal, že méně než jeden ze čtyř Australanů, kteří nevlastní bydlení, očekává, že si ho kdy bude moci pořídit. „Pokud máte opravdu stabilní systém pronájmů, problém to není,“ říká ekonomka Hutleyová, která kritizuje australské zákony. Ty podle ní jdou až příliš na ruku majitelům nemovitostí.

Austrálie zpřísní cizincům nákup nemovitostí. Zavede i pokuty za prázdné byty

Současný nedostatek nájemních bytů také způsobil, že nájemné v některých čtvrtích prudce vzrostlo. To vytlačuje mladé lidi stále dále z měst. Jedna z nedávných zpráv varovala, že Sydney hrozí, že se z něj kvůli odchodu mladých rodin stane „město bez vnoučat“.

Pětadvacetiletá Australanka Talitha Vermeulenová se už čtyři měsíce snaží přestěhovat se svým partnerem právě do tohoto města. Říká ale, že často jsou volné nemovitosti pronajaty ještě předtím, než se vůbec mohou uskutečnit prohlídky. „Je to prostě frustrující, ani jsem neměla šanci si byt prohlédnout,“ říká.

Legenda o šťastné zemi

Ačkoli Australané často o své domovině často hrdě hovoří jako o „šťastné“ zemi, i zde je bohatství rozděleno mezi její obyvatele stále nerovnoměrněji. Austrálie se tak přidává k dalším zemím, které se potýkají s rostoucí nerovností a stupňujícím se generačním napětím. Podle australského indexu Unity Wellbeing se ekonomická situace promítla do nejnižší úrovně životní spokojenosti od počátku záznamů před 22 lety. Podle výzkumné pracovnice Kate Lycettové k tomu přispívají především vysoké životní náklady, znepokojující globální politika a rostoucí nerovnost. „Je to obrovské množství lidí, kteří se snaží vyjít s penězi,“ řekla.

Pacifik jako hradba proti Číně. Desetiletí striktní Austrálie rozdá tisíce víz

S problémy se potýkají i někteří z těch, kteří domy vlastní. Šedesátiletá Australanka Tracey Shepherdová bydlí kousek od pláže v Queenslandu. Bývalá státní úřednice má zdravotní problémy, kvůli nimž je pro ni obtížné najít stálou práci. Zatímco čeká na rozhodnutí o invalidním důchodu, přežívá ze svých úspor. Vzhledem k vysokým cenám potravin a zvyšujícím se poplatkům za údržbu bytu se jí život zdá nejistý. „Když jsem byla mladší, říkalo se, že jsme šťastná země. Teď už to tak není,“ uzavírá žena podle The New York Times.

Autor:
  • Nejčtenější

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stát zveřejnil mapu s cenami nájmů. Stanoví, kolik má stát dostupný byt

29. května 2024

Ministerstvo financí vydalo interaktivní cenovou mapou nájemního bydlení. Ta ukazuje průměrné ceny...

Turisté se do Česka vrátili, ale dlouho se nezdrží. Nehledají ani nová místa

1. června 2024

Jedním z tahounů globální ekonomiky se má podle prognóz stát cestovní ruch. Obor těží z...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Levnější bydlení ve velkých městech: státní nájem vyjde na necelých 14 tisíc

1. června 2024

Premium Vrátit ceny bydlení do přijatelné úrovně. Když už ne celoplošně, tak alespoň pro mladé lidi a...

Ceny kanceláří v zahraničí klesají. Česko se drží, důvody jsou ale smutné

1. června 2024

Komerční nemovitosti zažívají v zahraničí krizi. Kanceláře jsou často neobsazené a tržní ocenění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...