Kuřecí řízky z Německa v sobě měly kousky plastů. Musí pryč z obchodů

  12:21aktualizováno  12:21
Veterináři nařídili stáhnout mražené obalované kuřecí řízky od výrobce Mantos International Food, našli v nich úlomky tvrdých plastů. Kolik jich je v oběhu a kolik se jich prodalo, veterináři neví. Letos a loni byly k dostání v řetězci Iceland. Podle toho se v šaržích, poslaných do Česka, plast nenašel.

mražené obalované kuřecí řízky od výrobce Mantos International Food. | foto: Státní veterinární správa

„Do české tržní sítě se produkt dostal prostřednictvím firmy Iceland Czech - Iglu s.r.o., která jej nabízela ve svých prodejnách zejména v Praze, Pardubicích a Říčanech. Spotřebitelé, kteří si mražené kuřecí řízky koupili bez ohledu na datum nákupu, je mohou vrátit v místě prodeje,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. 

Potravina měla originální název Iceland 60 Crispy Chicken Dippers, prodávala se pak v balení po více než kilogramu. Výrobek byl podle obchodního ředitele Icelandu Daniela Nedomy stažen z českých prodejen minulý pátek. V žádné šarži pro český trh se podle něj plast nenašel, i tak však byl jejich prodej zastaven.

Informace o závadné potravině se veterináři dozvěděli z Velké Británie prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. „Mražené obalované řízky byly sice vyrobeny v Německu, ale pro britskou společnost Iceland Foods, která je distribuovala do dalších zemí včetně ČR. Po oznámení informace SVS neprodleně rozhodla o stahování zmíněného výrobku z české tržní sítě, které se týká všech prodaných produktů tohoto označení bez časového omezení,“ dodal Vorlíček.

mražené obalované kuřecí řízky od výrobce Mantos International Food.

Obchodní ředitel řetězce dodal, že se mateřská firma českým pobočkám okamžitě ozvala, před stahováním nařízeným státem tak již došlo k samotnému stažení výrobku. „Na všech našich prodejnách je na vstupu informujíce pro zákazníky ohledně stažení předmětného výrobku z prodeje a že jej mohou vrátit na jakékoli prodejně Iceland, kde jim bude proplacen, samozřejmě že i bez předložení účtenky,“ uvedl Nedoma. Navíc podle něj samotná firma do systému varování oznámení vložila.

Místem určení zásilky byl sklad v Dašicích v Pardubickém kraji, odkud pak řízky putovaly do prodejen řetězce v Praze, Pardubicích, Hostivici a Říčanech. „Ve zmíněném skladu se podařilo zachytit a pozastavit poslední zásilku, která obsahovala 240 kusů balení drůbežích řízků o celkové váze téměř 260 kilogramů,“ uzavřel mluvčí.

Podle Nedomy se na českém trhu kontaminace plastovými úlomky nenašla. „Nicméně riziko bylo ze strany Iceland Foods vyhodnoceno jako vysoké, proto bylo rozhodnuto o okamžitém zastavení prodeje a likvidaci předmětného výrobku bez zkoumání a rozborů jednotlivých výrobních šarží,“ uzavřel. Iceland je britský řetězec, který má v ČR nyní dle svého webu devět prodejen.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Už třetina Čechů platí mobilem. Banky jdou novému trendu vstříc

Ilustrační snímek

Mobil místo plastové karty preferuje stále více zákazníků tuzemských bank. Telefonem platí v obchodech 31 procent...

TEST DNES: Pivovary umí lépe pivní limonády než nealko piva

ilustrační snímek

Pivní mixy zažívají nový boom, zejména ty nealkoholické. Čtyři z pěti prodaných radlerů, jak se jim také říká, jsou bez...

Šéf mlékařů se pustil do GMO free mléka. Je to jen marketingový tah, tvrdí

Ilustrační snímek

Mléko od skotu, k jehož výživě nebyla použita geneticky modifikovaná krmiva, je jen marketingový tah. Uvedl to předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz