V Lounech objevili veterináři další polské maso nakažené salmonelou

  16:56aktualizováno  17:35
Ve 1 200 kilogramech mražených kuřecích stehen z Polska zjistili veterináři salmonelu. Zásilku objevili v Lounech. Kontaminovaného masa může být víc. Odborníci nyní zjišťují, kam maso směřovalo dál. Část zásilky se dostala do stravovacích služeb.

Kuřecí stehna | foto: Profimedia.cz

Mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček sdělil, že maso našli pracovníci úřadu  ve velkoobchodním skladu Petr Novotný - Gastroplus v Lounech.

Kontaminovaného masa může být víc, stejná šarže šla i do Královéhradeckého, Zlínského a Olomouckého kraje. Zboží vyrobila polská firma Inter-Natural 2000.

„Dnes už ve firmě nejsme, takže se k situaci nemůžeme vyjádřit. Podrobnosti poskytneme já nebo majitel firmy v pátek,“ řekl obchodní ředitel lounské firmy Lukáš Vopršel.

„Uvedených 1 200 kilogramů kuřecího masa bylo součástí zásilky stejné komodity téhož původu o celkové hmotnosti 4 800 kilogramů. Veškeré nedistribuované mražené drůbeží maso, celkem 3 940 kilogramů, bylo zajištěno a uskladněno odděleně a čeká se na laboratorní výsledky,“ dodal mluvč Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

V drůbežím mase bývá salmonela častěji než v hovězím. Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou.

Přestaňte s kontrolami, vyzvala Česko Evropská komise

České úřady se v poslední době zabývaly problémy s polským hovězím masem, kde se našla salmonelóza. Od čtvrtka kvůli němu platí mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích. Nyní se objevilo i drůbeží s choroboplodnými zárodky. 

Informace přichází v době, kdy Evropská komise podle polského televize nařídila Česku, aby do konce týdne ustalo s mimořádnými kontrolami hovězího z Polska. Opatření prý nejsou přiměřená riziku salmonelózy. 

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Našli jsme 8,6 miliardy na zvýšení rodičovského příspěvku, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou

Jak to nakonec bude s výší rodičovského příspěvku pro rodiny s dětmi do 4 let by mohlo být jasnější už po pondělním...

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby dresů národního týmu....

Najdete na iDNES.cz