Obrněnec CV90 pro českou armádu na testovacím polygonu výrobce Hägglunds poblíž...

Obrněnec CV90 pro českou armádu na testovacím polygonu výrobce Hägglunds poblíž švédského městečka Örnsköldsvik | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Opravny mají koordinovat zakázku za 60 miliard. Dlouhodobě ale prodělávají

  • 6
Státní podnik VOP CZ zřídilo ministerstvo obrany k výrobě a opravám vojenské pozemní techniky pro účely Armády ČR. Má hrát klíčovou roli v rekordní zakázce na 246 nových bojových vozidel pěchoty za téměř 60 miliard. Měl by být systémovým integrátorem jejich výroby. Výsledky kontroly NKÚ však naznačují, že hospodaření podniku za poslední roky vzbuzuje pochybnosti o tom, zda takovou zakázku vůbec zvládne.

VOP CZ byl založen MO ČR kvůli tomu, aby zajišťoval servis a výrobu pozemní techniky AČR. Tento předmět činnosti ale ve skutečnosti téměř neplní. Zakázky MO v letech 2018 až 2021 představovaly pouhých 13,2 procent tržeb. Ředitel VOP CZ Marek Špok přitom při svém nástupu stanovil strategický cíl, aby podnik realizoval většinu své činnosti pro MO ČR, ale nesplnil ho. Třiadvacetistránkový závěr kontrolní akce NKÚ rozebírá, proč to tak bylo.

VOP CZ v letech 2018 až 2021 neplnil své finanční plány a vykázal ztrátu v celkové výši 391,8 mil. Kč. Je s podivem, že k této ztrátě přispívá i ona menšina zakázek, které VOP CZ plní pro českou armádu. VOP CZ například pro armádu opravoval jeřábovou techniku za 11,4 mil. Kč, a přitom na zakázce realizoval ztrátu ve výši 4,6 milionu Kč, tedy 49 procent její hodnoty.

Armáda přezbrojí na švédské obrněnce CV90 a začne jednat o nových leopardech

„Finanční ztráty v letech 2018–21 prověřovaných NKÚ byly významným podílem ovlivněny nepředvídatelnými faktory jako situace s pandemií covidu, která měla dopad na obchodní politiku společnosti. Tyto skutečnosti zasáhly celý svět, nevyjímaje ČR, a významně zasáhly i do podniku VOP CZ v rámci finančního plánování nejen obchodu, ale především i provozu například v podobě zvýšení cen energií v desítkách procent a hutního materiálu dokonce o 240 procent,“ vysvětlila výsledky firmy mluvčí společnosti Kateřina Urban Samková.

Problematický management státní firmy

„NKÚ ve svém závěru z kontrolní akce, která se týkala nakládání s peněžními prostředky na automobilovou techniku Armády ČR mimo jiné potvrzuje, jak je dlouhodobě problematické vedení státního podniku VOP CZ,“ uvedl pro iDNES.cz Marek Chromý, vedoucí analytik Transparency International.

Ve většině případů byl VOP CZ nekonkurenceschopný a nabízel v soutěžích na opravy armádní techniky horší ceny než soukromá konkurence. Ve všech 17 soutěžích, které NKÚ při své kontrole analyzoval, VOP CZ prohrál na cenu, protože jeho nabídková cena byla nekonkurenceschopná.

To potvrzuje i Chromý. „Hospodaření podniku dlouhodobě neumožňuje využít možnost vertikální spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, což však VOP CZ tlačí do účasti v otevřených výběrových řízení, ve kterých je podnik neúspěšný kvůli nabízené ceně. Podnik tak zcela selhává ve své základní činnosti, konkrétně uspokojování zájmů státu v souvislosti s pozemní vojenskou technikou,“ vysvětluje analytik Transparency.

Ve sledovaném vzorku práce VOP CZ analyzoval NKÚ také rámcovou smlouvu na opravy techniky s ministerstvem obrany. Z předložené dokumentace bylo zjištěno, že pouze dvě s 34 oprav přinesly VOP CZ minimální zisk. U jedné zakázky ve výši 3 tisíce Kč a u druhé 8 tisíc Kč. Zadluženost podniku neustále stoupá a v roce 2021 dosáhla již téměř 0,5 miliardy Kč. Krizi řešil podnik i propouštěním. Počet zaměstnanců se snížil mezi lety 2018 a 2021 z 884 na 620 (tedy o 264 lidí). Počet manažerů ale neklesl, naopak v tomto období stoupl ze 48 na 50.

Někdejší šéf Generálního Štábu Jiří Šedivý dodal, že v nálezu NKÚ není uvedeno, zda se podařilo podnik v posledním roce stabilizovat. „Určitě by mělo MO provést hlubokou analýzu zjištěného stavu NKÚ a porovnat s vlastními informacemi o firmě. Pokud stav přetrvává, mělo by dojít k radikálnímu řešení stavu firmy, pravděpodobně zásadní reorganizaci,“ napsal generál Šedivý iDNES.cz.

„V rámci posledních let podnik přijal mnoho změn a již za rok 2022 podnik skončil v pozitivním výsledku hospodaření – auditovaná výroční zpráva bude k dispozici v červnu,“ dodala Kateřina Urban Samková. Výsledky firmy na serveru Justice.cz však zatím nejsou.

Znepokojivé hospodaření VOP CZ bylo přitom v režii současného generálního ředitele Marka Špoka, bývalého funkcionáře a také sponzora ODS. Vleklá krize VOP CZ začala právě po jeho nástupu v roce 2014, do té doby podnik hospodařil se ziskem. Špok byl v roce 2018 vyhozen ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Situace v podniku se nelepšila ani za šéfování jeho nástupce Radovana Putny. Právě za něj ale podnik trpěl pod vlivem covidové pandemie. V roce 2022 ho ale do funkce vrátila současná ministryně obrany Jana Černochová. Podle informací z bezpečnostních kruhů se tak stalo na základě doporučení svého náměstka Františka Šulce.