Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Metnar: My armádu modernizovali. Projekt BVP Černochová jen dotáhla

  11:42
Předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) kritizuje kroky ministryně obrany Jany Černochové. Ta podle něj k řešení palčivých otázek, včetně sporů se šéfem armády Karlem Řehkou, přistupuje arogantně. „Ministryně resortu obrany nám nesděluje informace, neinformuje poslance ani občany,“ říká. Lehce skeptický je i ke skokovému navýšení obranného rozpočtu a jeho účelnému využití.
Lubomír Metnar bude i ve stínové vládě s největší pravděpodobností odpovídat za...

Lubomír Metnar bude i ve stínové vládě s největší pravděpodobností odpovídat za resort obrany. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Armádou poslední týdny rezonují spory ministryně obrany Jany Černochové a náčelníka Generálního štábu Řehky. Vy jste jako předseda výboru pro obranu s aktéry hovořil? Vnímáte problémy, třecí plochy?
O tomto problému mám informace pouze z médií. Rezort ministerstva obrany ani předseda vlády nás neinformoval. Na základě toho sporu jsme svolávali mimořádný výbor. Ministryně obrany odmítla přijít, o čemž nás písemně informovala.

Poslanci mají na výboru řešit spory Řehky s Černochovou. Ta ale nepřijde

Je vhodné, aby v době, kdy stovky kilometrů od našich hranic zuří válka, docházelo ke střetům představitelů obrany a armády?
Je jasné, že to není vhodné ani přijatelné a nepamatuji v historii rezortu obrany, armády, že by něco takového nastalo. Je těžko pochopitelné, že to nastává v této mezinárodní bezpečnostní situaci.

Co vám k tomu řekl generálporučík Řehka?
S panem generálem jsem hovořil pouze telefonicky, kdy mi odmítl tuto situaci komentovat se zdůvodněním, že se jedná o vnitřní záležitosti resortu.

Výbor měl 1. června dva body programu, právě zmíněné spory a nákup bojových vozidel pěchoty CV 90. Ministryně Černochová se omluvila, stejně jako většina poslanců koalice. Jaký byl uveden důvod?
Tady z tohoto přístupu je vidět, s jakou arogancí v současné době ministryně, potažmo koaliční poslanci, k tomuto přistupují. Ministryně resortu obrany nám nesděluje informace, neinformuje poslance ani občany. Jako důvod uvedla, že byl výbor svolán narychlo, což není argument. Nejen v tomto období, ale i v minulém byl svolán výbor ze dne na den.

Ministryně obrany Jana Černochová a generálporučík Karel Řehka (na snímku v hodnosti generálmajora)

Hovoří se o tom, že ministryně zasahuje do personálních otázek, povyšování důstojníků, generality, ale i k vyslání vojáků do zahraničí, včetně studií. Je to běžná praxe a kompetence ministra? Dělal jste totéž, když jste byl na ministerském postu?
Na rezortu obrany jsou veškeré kompetence rozděleny, neboť se jedná o silový resort, složený z civilní a vojenské části. Obě části rezortu obrany mají své kompetence jasně dané a já jsem v minulosti tyto kompetence dodržoval.

Vnímal jste již dříve neshody, například po výměně náčelníka Vojenské policie? Hovořilo se o tom, že za jeho odvoláním stálo odhalení jeho vztahu s podřízenou.
Nedobrou situaci na rezortu obrany vnímám již delší dobu. Ano, máte pravdu, že tyto informace o personálních rozkolech prosakovaly již delší dobu a mediálně propírán byl náčelník Foltýn. Spekulace o jeho odchodu se objevují v médiích dodnes a dodnes tuto situaci nepovažuji za jasně vysvětlenou.

Hovoří se i o snaze odvolat profesora Zavorala z čela ÚVN. Uvedla k tomuto kroku něco paní ministryně?
Kromě informací, které se objevily v mediálním prostoru, žádné jiné k tomuto nemám.

Jak se zbavit šéfa vojenské nemocnice. Černochová si připsala další lapálii

Nákup bojových vozidel pěchoty trval dlouhá léta, nicméně nyní poukazuje například pan Hynek, předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, na chabé zapojení domácího obranného průmyslu. Komunikuje vedení obrany kroky a informuje o konkrétních krocích?
Neinformuje. U této zakázky za téměř šedesát miliard je celá řada otázek. Můžeme mít pochybnosti o formě zadání projektu vláda – vláda, o tvorbě ceny, o inflační doložce, kterou by měla obsahovat již podepsaná smlouva... A co je nejvíce znepokojující, je zapojení domácího průmyslu nebo další náklady, které ještě vzniknou.

Armáda přezbrojí na švédské obrněnce CV90 a začne jednat o nových leopardech

Je běžné, aby smlouva nezahrnovala servis? Máte informace například ze Slovenska, jak oni mají řešenou smlouvu?
Nemám informace, jak je to řešeno na Slovensku. Otázka servisu je složitější vzhledem k našemu právnímu řádu a zákonu o veřejných zakázkách. Společné pořízení s následným servisem není pravidlem.

A co další nákupy? Jste informován o průběhu jednání k F-35?
Nemám žádné jiné informace, než jsou ty v mediálním prostoru.

Proti raketám z Ruska je Česko bezzubé, nemáme čím se bránit, říká expert

Analytik Mikulecký řekl, že by obrana neměla nakupovat hlouposti, co po nás nikdo nechtěl, například bitevní vrtulníky, ale soustředit se na realizaci našich závazků vůči NATO. Souhlasíte s ním?
Omlouvám se, ale v žádném případě nebudu komentovat výroky bezpečnostních analytiků. Potřebnost nákupů techniky pro armádu vychází od vojenských odborníků, naštěstí ne od bezpečnostních analytiků.

A co výrazné změny v rozhodnutí, kdy se hovořilo o nákupu tří středních dronů a nakonec z toho je 200 malých dronů?
No comment. Jiné informace, než z médií k tomuto nemám.

Poslanci schválili dobrovolné předurčení i nejméně 2 procenta HDP pro obranu

Koalice často poukazuje na vaše otálení v otázkách nákupů a modernizace armády. Můžete mi uvést, co se podařilo za vašeho vedení zrealizovat, případně připravit k dokončení?
Stejný expertní tým, který radí ministryni obrany a přivedl zakázku nákupu pásových bojových vozidel pěchoty CV 90 k podpisu smlouvy, vedl veškerá jednání za mého působení na rezortu. Právě tento expertní tým mě po vyhodnocení zaslaných nabídek, tehdy od třech potenciálních dodavatelů, seznámil s expertním vyhodnocením jejich nabídek a doporučil mi, aby byly vyřazeny nabídky, ale nebyli vyřazení uchazeči.

Tak se také stalo a já jsem o této situaci tehdy informoval vládu a tehdejší předsedkyni výboru pro obranu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o expertní tým, který měl nejvíce informací a kompetence k vyhodnocení a zpracování takovýchto stanovisek, neměl jsem jinou možnost než jejich návrh akceptovat.

Za mého působení na rezortu obrany byly uzavřeny smlouvy na nákup a pořízení vojenské techniky, výzbroje a výstroje za více jak 160 miliard včetně finančně významných akvizicí, jako je radiolokátor MADR, vrtulníky, protiletadlové a raketové komplety SHORAD, děla ráže NATO, vozidla, zbraně a tak dále.

Bojové vozidlo pěchoty CV-90. Armáda po řadě let získá v následujících letech tyto obrněnce, které nahradí zastaralé BVP-2.

A naopak, v čem vidíte pochybení?
Dá se říci, že se mi, potažmo nám, nepodařilo dotáhnout projekt pásových bojových vozidel pěchoty a to s ohledem na shora uvedené okolnosti.

Na armádu půjdou brzy 2 % HDP, jak to ovlivní její modernizaci?
Jak to ovlivní modernizaci bude záležet na tom, jak bude efektní vedení a tým na resortu obrany. Za mě by mělo dojít k urychlení a zefektivnění modernizace Armády České republiky a měly by být dosaženy cíle v rámci výstavby jednotlivých druhů vojsk a splnění požadavků Capability Targets, takzvané CT.

To znamená, že pokud bude mít ministerstvo obrany dostatek prostředků, může tyto projekty řádně naplánovat a realizovat a nebude je muset tím pádem rozkládat v čase, případně odsouvat z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Lubomír Metnar, poslanec, předseda výboru pro obranu.

Proč k tomu kroku nedošlo již dříve?
Nebyla k tomuto politická vůle předchozích vlád. Za vlády ANO jsme měli nastavenou trajektorii směřování a dosažení závazku 2 % HDP, ale každé přílišné skokové navyšování finančních prostředků s sebou přináší celou řadu úskalí a hlavně riziko, že tyto prostředky nebudou účelně vynaloženy. Proto naše trajektorie směřování ke 2 % byla postupná. Za naše volební období od roku 2014 vzrostl rozpočet obrany o 100 %.

Autor:

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Půta: Volat policii? V této zemi ztráta času. Telefon lidí z Dozimetru jsem vrátil

Premium Šifrovaný telefon CryptoCult, jehož obsah ani hovory nedokáže prolomit ani policie a který ke komunikaci používal gang...

Rakušan vrací úder. Dal Babiše dohromady s Krejčířem, Kočnerem i s Pitrem

Nejlepší obrana je útok, řekl si ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan a pustil se do šéfa ANO Andreje Babiše, který ve...

Podzim začíná v letním, v Česku padlo čtyřicet rekordů, maximum je 27,6 stupně

Meteorologové zaznamenali rekordní teplotu pro dnešní den na čtvrtině ze 162 dlouhodobě měřících stanic. Na východě...

Okamurovi pomůže bývalý šéf Svobodných Mach, který má Ukrajinu za umělý stát

Hnutí SPD Tomia Okamury představilo ve Sněmovně dva experty, kteří mu budou nově pomáhat. Bývalého europoslance a...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...